Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Dükkan-ül Hayal SFX Studio

Kamera Arkası

Korku Sinema

YasinKarakaya

28 Temmuz 2009

5 Adet Yorum

5

Sinema endüstrisi başta Hollywood olmak üzere teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyor. Milyonlarca dolar ödenen yıldızların yerini artık teknolojik kahramanlar alıyor. 3D Teknolojisi, özel efektler, photoshop, makyaj ve animasyon teknikleri alışılageldik sinema kalıplarını teknolojinin sınır tanımaz dünyasına taşıyor.

Gelişmekte olan Türk sinema endüstrisi de yenilikleri yakından takip ediyor ve sinemanın yan endüstrilerinin gelişimine zemin hazırlıyor. Dükkân-ül Hayâl, sinema ve tiyatro için özel efekt, makyaj ve üç boyutlu modelleme üzerinde çalışmalar yapmak amacıyla 2005 yılında, ressam ve heykeltraş Emir Özer, Mehmet Güner ve Sinema tarihi üzerine eğitim alan Zeynep Nuhoğlu’nun içinde bulunduğu, yaptığı işi seven, ciddi, heyecanlı ve yaratıcı bir grup genç sanatçının ortak girişimi olarak kurulmuştur..

    

Örnek Dummy Çalışmaları

”Eğer Peter Jackson’ın Bad Taste’de yaptığı gibi tek kişilik ordu ruhuyla gerilla yöntemlerin hakkını verecek bir dahi değilseniz, senaryodaki fantezilerinizi geliştirecek ehil birilerine ihtiyacınız var. Türkiye’de şu an o ehil kişiler Dükkan-ül Hayal’ciler.. Canavar, zombi, insan dummy, kopacak kol, kesilecek baş ve benzeri ihtiyaçlarınız için onların kapısını çalabilirsiniz… Dükkan-ül Hayal, sadece bunu yapmakta inat eden ve işin sanatsal tarafına ağırlık veren bir ekip..”

Rolling Stone dergisi, Şubat 2008’de yayınlanan sayısında bu sözlerle bahsediyordu Dükkan-ül Hayal’cilerden.. Perdede izleyicileri büyüleyen illizyonları ve bunların üretilmesine imkan sağlayan yeni teknolojileri merakla takip eden Dükkan-ül Hayal ekibi, bunları en iyi şekilde uygulamak üzere uzun bir araştırma geliştirme sürecinin sonunda Türk sinema ve medya endüstrisinin hizmetine kendilerini adamışlar..

    

Örnek Plastik Çalışmaları

Dükkan-ül Hayâl ekibi yaptıkları yazışmalar sonucunda 2006’nın Haziran ayında Gordon Smith’i ağırlamış. Kathryn Bigelow, Oliver Stone, Adrian Lyne gibi usta yönetmenlerin kurgularındaki karakterlere hayat veren, X Men I-II’deki fanstastik çalışmalarla adından söz ettiren Smith insan derisine en yakın malzeme olan slikon üzerindeki çalışmaları üzerine Dükkan-ül Hayâl’de workshop düzenleyerek yenilikleri ve silikon tekniği üzerindeki bilgilerini aktarmış.

Dükkanül Hayâl ekibi “Babam ve Oğlum“, “Filler ve Çimen“, “Anlat İstanbul“, “Cenneti Beklerken“, “Çamur“, “Şelale“, “Melekler Evi“, ”Musallat” ve ”Gölgesizler” gibi pek çok uzun metrajlı filmin yanısıra, tiyatro, kısa film, reklam ve klip için de çalışmalar yaptı. Plastik makyaj ve animasyon alanlarında hizmet veren genç ekip, üç boyutlu modellemeyle işe girişip, kalıplarla yapılan modellerin birebir dökümünü alıyor.

    

Örnek Animatronic Çalışmaları

Stüdyo aynı zamanda özel efektin karakter tasarımı, plastik makyaj ve animatronik dalında uzmanlaşmış, İstanbul’daki ilk ve tek oluşum olma özelliğini de taşıyor. Uygulama alanı, bilimkurgu, fantastik ve korku türlerinden vampir, uzaylı, zombi ve mitolojik yaratıklarla daha çok bilinmesine karşın, ürkütmeyecek tatlı karakterler tasarlayıp üretmekte onların işi.. Unutmayın; Dükkan-ül Hayal, hayallerinizin ötesine geçme ihtimalinin en yüksek olduğu yer!.

Gölgesizler filminin sahnearkası görüntüleri


www.dukkanulhayal.com

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.