Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Korku Yıllığı 2011

Korku Genel

Korku Kitap

YasinKarakaya

01 Şubat 2012

4 Adet Yorum

4

Sinema dergisi ‘Altyazı‘ biz korkuseverleri ziyadesiyle heyecanlandıracak ve memnun edecek bir ek ile geliyor bu ay. Ana gövdesi 2011’de Türkiye’de vizyona giren 47 filmin tek tek değerlendirmesini içeren ekin bize göre en önemli özelliği Kaya Özkaracalar tarafından derlenmiş olması ve sitemizin yazarlarından Burak Bayülgen’in de eke yazılarıyla katkıda bulunması. Bahçeşehir Üniversitesi Sinema-TV bölüm başkanı olan Özkaracalar’ı korkuseverler, efsane ‘Geceyarısı Sineması‘ dergisi editörlüğü ile hatırlayacaklardır. Korku üstadının ayrıca ‘Gotik‘ isminde bir de kitabı bulunmakta.

Özkaracalar’ın Yıllık’taki SUNUŞ yazısının başlangıcı şöyle;
“Korku filmlerinin, sinema izleyicileri geneli içinde sayıca en büyük kitleye sahip olan bir tür olduğu söylenemez. Ancak korku filmleri izleyicilerinin bu türle kurdukları ilişkinin, diğer türlerin izleyicilerinin o türlerle kurdukları ilişkiden farklı olduğu aşikardir. Müdavimi olduğu türe, yakın ve yoğun ilgi gösteren izleyicilerin en fazla korku filmleri (ve bir de muhtemelen bilim-kurgu filmleri) izleyicileri arasında yeraldığı sanırım rahatlıkla söylenebilir.

Fakat elinizde tuttuğunuz bu yıllık, yalnızca türün çelik çekirdek, en sadık izleyicileri düşünülerek hazırlanmadı. Korku sinemasının, entellektüel sermaye tekeli sahipleri nezdinde ötekileştirildiği günlerin büyük ölçüde geride kaldığı (çünkü sinema alanındaki entellektüel sermaye tekelinin, Altyazı gibi girişimlerin de katkısıyla, kırıldığı) günümüzde bu türe şu ya da bu ölçüde ilgi, en azından merak duyanların, türün çelik çekirdek müdavimlerinin çok ötesine geçtiği bilinci bize rehberlik etti.”

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.