Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

Korkucu.com 2011 Korku Ödülleri

KORKU ÖDÜLLERİ

Korku Sinema

YasinKarakaya

30 Ocak 2012

22 Adet Yorum

22

Korkusitesi yazarları olarak biraraya geldik ve sizler için 2011 yılının en iyilerini seçtik!

Kanın oluk oluk aktığı, kesici delici aletlerin cirit attığı ve canhıraş çığlıkların yükseldiği bir yılı daha geride bırakırken, korku sitesi olarak yine münferit tartışmalara gark edecek bir ödül seçkisi ile yeniden karşınızdayız! Nitelikli yapımların bir elin parmağını geçmekte zorlandığı, orijinal seyirliklere hasret kaldığımız fakat yine de ıncığını cıncığını eşelediğimizde kaliteli yapımlar bulabildiğimiz bir yıl oldu 2011. Türler, her zamanki gibi birbirine girmeye müsaitti ve yine kavram karmaşasına kapı açacak yapımlarla doluydu. Dolayısı ile “bu filmin ne kadarı korku?” ya da “şu film aslında korkudan çok komediyi andırıyor!” gibisinden pek çok itiraza mahal vereceği gibi, beylik “bu filmin neresi bu kadar iyiydi?” sorularının da peşin peşin yapıştırılabileceği bir liste oldu diyebiliriz. Fakat korku sitesi yazarları olarak, mümkün olduğu kadar keyifli bir “en”ler listesi sunmaya gayret ettik sizler için..

En İyi Film Adayları
The Woman, Stake Land, Kill List, The Innkeepers

May‘ filmi ile gönüllere taht kurmuş Lucky Mckee’den yine iyi bir film izlemek açıkçası çok iyi oldu, ve hayır kesinlikle kendisinden bu kadar iyi bir film beklemiyorduk. Bu yamyam filminin bu kadar etkileyici olmasının bize göre en büyük nedeni ‘The Woman‘ rolündeki Pollyanna McIntosh’un performansıydı. McKee odağında kadınların olduğu öyküleri anlatmakta tam bir uzman. Film teknik olarak 2009 yapımı ‘Offspring‘ filminin bir devamı olarak görünse de, bize göre tek başına özgün bir film olarak değerlendirilmeli. ‘The Woman‘ rahatsız edici olmayı her sahnesinde başaran, elini kan ve sertlikten yana da korkak alıştırmayan, bir numaralı film olmasını sağlayacak karizmaya da sahip, assolist gibi bir korku filmiydi.

En İyi Yönetmen Adayları
Ben Wheatley (Kill List), Lucky McKee (The Woman), Gustavo Hernandez (La Casa Muda)

May‘ ve ‘Red‘’in başarısı Mckee’ye dair umutlarımızı yeşertmiş olsa da ‘Masters Of Horror‘ için vücuda getirdiği ‘Sick Girl’’e gelen tepkiler oldukça karmaşıktı. Buna rağmen Mick Garris’in kalemine sadakatte kusur etmeyen bir bölümdü diyebiliriz. Fakat ‘The Woman‘, kanımca Mckee’ye dair beklentilerin bile üzerinde bir filmdi!

En İyi Senaryo Adayları
La Casa Muda, The Woman, Kill List, The Shrine

Bu yıl ortalamada en iyi korku filmleri İngiltere ve İrlanda’dan geldi. Adaylara almadığımız ancak plasede duran birçok iyi İngiliz-İrlanda yapımı korku filmi izledik ki bunlar bize ‘Hammer’ sineması geri mi dönüyor diye düşündürmedi değil. ‘Kill List‘ haricinde ‘Outcast‘, ‘Attack The Block‘, ‘Wakewood‘ gibi birçok film de oldukça iyiydi. ‘Kill List‘ acımasız, kötü bir şaka gibiydi: hem kahramanına hem de izleyicisine. Uzun zamandır izlediğimiz en iyi ‘Kült’ konulu film olarak hafızalarımızda kaldı.

En İyi Erkek Oyuncu Adayları
Nick Damici (Stake Land), Laurence R. Harvey (Human Centipete 2), Sean Bridgers (The Woman)

Aslında listenin en sürpriz adaylarından biriydi Harvey. Filmografisinin tek boncuklu filmi olan ‘The Human Centipete 2‘ ile birlikte favori manyaklarımız arasında kendisine yer buldu. Üstelik sadece sergilediği çizgi dışı performans ile değil, hayat verdiği Martin karakterinin bütün rahatsız ediciliğinin bile dışına taşan fiziği ile de bu kategorideki en güçlü adaydı! Kendisi gelecekte ne sıklıkta benzer rollere arz-ı endam buyurur bilinmez ama türün Martin gibi azılı sapıklara ihtiyaç duyduğu da bir gerçek!

En İyi Kadın Oyuncu Adayları
Carlee Baker (The Woman), Sara Paxton (The Innkeeper) Rebecca De Mornay (Mothers Day)

McIntosh’un, potansiyelinin sinyalleri ‘The Offspring‘’de verilmişti ama ‘The Woman‘, kendisinin Sean Bridgers ile performans konusunda yarıştığı (ve Bridgers’ı ezip geçtiği) bir yarışa dönüştü adeta! Tabi The Woman ile birlikte McIntosh’un işleri de fazlasıyla açılmış oldu! Önümüzdeki yıl kendisini 7 ayrı projede görme şansı elde edeceğimizin de müjdesini verelim o halde!

En İyi Korku-Komedi Filmi

Yılın en iyi korku komedi filmiydi. Yıllar yılı korku sinemasına kötü anlamda malzeme olmuş Redneck’lerin tarafını tuttuğumuz, eşsiz bir komediydi. Leatherface’in favori filmi olabilir.

En İyi Devam Filmi Adayları
Scream 4, Final Destination 5, Paranormal Activity 3

“Devam filmi” kalıbı hiç kuşkusuz kollektif hafızamızda pek de olumlu düşünceler peydah etmiyor! Hele ki bir serinin beşinci filmi söz konusu olunca peşin peşin ön yargı tomurcukları filizleniyor! “Öncekileri beğenen bunu da beğenir mantığı” dışında serinin tutulmuş soluğunu biraz daha açıyor ve garip bir biçimde, daha önce tutan metotlara büyük oranda sırtını dayamasına rağmen eğlenceli bir devam filmi olmayı başarıyor Final Destination 5!

En İyi Görsel Efekt Adayları
Rise of the Planet of the Apes, The Darkest Hour, Paranormal Activity 3, The Thing

Bu listedeki yeri her daim tartışmaya açık olabilir fakat kategoride ipi göğüsleyecek neredeyse tek aday kendisi. Rupert Wyatt görsel lezzeti kıvamında bu hayvanat bahçesi, görsel yakışıklılık konusunda birbiri ile yarışan dolgun bütçeli filmler arasında, kelimenin tam anlamıyla bir yüz akı!

En İyi Makyaj Adayları
Stake Land, The Thing, The Walking Dead

Vampirler ve zombilerin hayatımızdan çıkmaya niyeti yok! Tabi bizim de onları hayatımızdan çıkartmaya! Mickle ve Damici ortak yapımı olan ‘Stake Land‘, 80’lerin kokusunu buram buram solutan bir atmosfere sahip fakat filmin asıl albenisi, cool anti kahramanının fiziksel aykırılığına varan çizgi dışılığından geliyor! Hiç kuşkusuz ‘Stake Land‘, kendisine ön yargı besleyenlerin pek çoğuna sağ gösterip, sağlam bir sol kroşe indirmesi ile anılacak ilerleyen yıllarda da!

En İyi Müzik Adayları
The Woman, The Innkeepers, The Rise Of The Planet Of The Apes

Kategorinin diğer önemli adaylarının ‘The Woman‘ ve Patrick Doyle imzalı ‘The Rise Of The Planet Of The Apes‘ olduğunu belirtmek gerekir. The Woman daha ziyade Sean Spillane imzalı Patient Satellite ile öne çıkıyor! Ancak ‘The Innkeepers”ın orkestral müziklerinin bizi bizden aldığını söylememiz gerekiyor!

En İyi Kısa Film Adayları
BlinkyTM, Slash in the Box, Rotting Hill, Too Late

Bir diğer büyük çekişmenin yaşandığı kategorilerde en iyi kısa film kategorisiydi. Too Late, Slash In The Box ve tabi Blinky gibi güçlü adayların olduğu kategoride yumruklar, satırlar, baltalar ve bıçaklar konuştu… Kısa seçkide göze çarpan ise, yine mizah ve zombi ikilisinin hala -ve inadına en çekici karışımı meydana getirdiğiydi. Rotting Hill, bu malzemeyi en keyifli biçimde kullanan yapım olduğu için katliamdan tek parça halinde çıkabilmeyi başardı!

En Kötü Adam Adayları
Martin (Human Centipete 2), Chris Cleek (The Woman)

Sean Bridgers’ın, Will Ferrell’a olan fiziksel benzerliği sizi yanıltmasın! Karşımızda son zamanların en komplike manyaklarından biri olan Chris Cleek’a hayat vermiş bir adam duruyor! Öyle ki bu kategorideki diğer en güçlü aday olan Martin’e bile pabucunu ters giydirebilecek potansiyele sahip. Fakat diğer taraftan Cleek “ava giden avlanır” öz deyişinin en acıklı mağdurlarından da biri!

En Kötü Film Adayları
Hellraiser Revelation, Mühürlü Köşk, The Howling: Reborn, Karadedeler Olayı

Şimdi konuya bambaşka bir noktadan yaklaşmak lazım. Malumunuz artık bir film hakkında kem söz söylediğinizde hakkınıza dava açılabiliyor! Fakat işe bir de şu tarafından bakmak lazım ki, seyirci de kendisi ile dalga geçildiğini, hatta bunu yaparken sınırların fazlasıyla zorlandığını bahane ederek bir filme dava açabilir mi? Eğer böyle bir şey söz konusu olursa Mühürlü Köşk’ün başı fazlasıyla ağrırmış gibime geliyor! Yoksa gelişeceğine inanarak yıllardır karanlıkta kaliteli bir film beklediğimiz “yerli korku sineması” bir şaka olarak mı kalacak?! Soru ciddi! Sorun da öyle!!!

En Büyük Hayal Kırıklığı Adayları
The Ward, Vanishing on 7th Street, Cowboys & Aliens

Bir sabah uyanıyorsunuz ve tanıdığınız herkesin buhar olduğunu görüyorsunuz… Fail: Gölgeler… Metin üzerinde bile keyifli gözüken bir konuyu, izlenemeyecek bir hale getirme başarısı gösterdiği için Brad Anderson’a ödül verme fikrini otoritelerin iyice düşünüp taşınması gerekiyor. Zira kendisinin hak ettiği bir şey varsa o da kesinlikle böyle bir ödül!!!

En Kötü Devam Filmi Adayları
Hellraiser Revelation, Children of the Corn: Genesis, The Howling: Reborn, Wrong Turn 4

Hellraiser‘ serisinin 9. ve son filmi. Ancak filmi Hellraiser serisinin yaratıcısı Clive Barker “benimle hiçbir ilgisi yok” diyerek reddetmiş durumda. Dahası, önceki 8 filmde Pinhead rolünde izlediğimiz ve bu rolle bütünleşmiş olan Doug Bradley bu filmde yok. Afişinde Pinhead’i tuvalette ıkınıyor gibi gösteren bu film bize göre sadece serinin en kötü filmi değil, yılın da en kötü korku filmlerinden biri. Başlangıçta el kamerasıyla çekilmiş bir Hellraiser filmi gibi görünen ve bu anlamda ilgi çeken film, sonrasında tüm ilgi çekiciliğini kaybediyor. Diyaloglar ve oyunculuklar tek kelimeyle berbat, film de inanılmaz sıkıcı. Tamamen evde, kapalı ortamda geçen bu kötü filmden biz ‘Dabbe 2‘ tadı damıttık.

En İyi Dizi Adayları
The Walking Dead, Supernatural, Dexter, The American Horror Story

Bu kategorinin lideri bu yıl da değişmedi…Yine de diğer adayların güçlü olduğunu belirtmek gerekir… Eee kolay değil tabi, işin içinde geniş bir kitlenin bağrına Dexter gibi bir aday var. Diğer tarafta da birilerinin ölümüne sevdiği, diğerlerinin yerin dibine soktuğu The American Horror Story var! Terra Nova ya da Falling Skies’ın zuhuratı da tartışmaya hazır ama The Walking Dead, bu sefer de diğer adayları pataklayarak en iyi dizi kategorisinin tepesine binmeyi başarıyor! Supernatural’ın irtifa kaybettiği (ne inanıldığı) için bahsi pek geçmedi. Ha bu arada birileri True Blood demedi değil mi?!

En İyi Video Oyun Adayları
Dead Island, Dead Rising, Rage, Limbo

Bir tarafta Dead Island ve Dead Rising ile başımıza musallat olan zombiler, diğer tarafta minimal bir şaheser olan LimboResident Evil 4 HD’nin beklenen patırtıyı koparamadığı, Haunted Hells Reach’in de zayıf kaldığı kabul edilmeli…Hal böyle olunca kategorinin en güçlü ismi de Rage oldu! Id Sofware ekibinin bazı projeleri eleyip, bir kısmından feragat ederek oyun severlere armağan ettiği Rage, her ne kadar salt bir gerilimden ziyade, aksiyon doğrultusunda koştursa da, yaratılan atmosfer ile dahil olduğu kategorinin kalibresini de birebir karşılamasını bildi!

En İyi Afiş Adayları
Final Destination 5, Don’t Be Afraid Of The Dark, Chillerama, The Innkeepers

Bu kategoriye “bonus ödül kategorisi” dersek hiç kimsenin başı ağrımaz sanırım! Son yıllarda, korku-gerilim konseptinin görsel makyajının birbirini taklit ettiği açıkça ortada. Fakat sürpriz bir biçimde Don’t Be Afraid Of The Dark ya da sosunun renkleri afişine yansıyan Chillerama’nın (biraz da duygusal sebeplere bağlı olarak) başarılı olduklarını iddia edebiliriz. Fakat üzerinde en fazla efor sarf edilmiş afişler hiç kuşkusuz üç farklı konsept tasarımları ile The Innkeepers ve Final Destination 5… Bu kategori de ipi göğüsleyen ise The Innkeepers oldu. Aslında film çekiciliğini büyük oranda retro çizgisine yakın logosuna da borçlu. Bu bakımdan grafik tercihleri ve makyajı en çekici film olarak, rakiplerini deşerek zirveye oturuyor.

Korku Sitesi Özel Ödül
Fantasturka

Yılın en keyifli oluşumlarından biriydi Fantasturka! Ali Murat Güven ve 2.El Festival ekibinin şapka çıkarılacak çabaları sonucunda, blog aleminin yazarları ve çizerlerinin bir kısmının buluşmasına da vesile oldu! Bir film festivalinden ziyade, muhabbeti keyifli bir sinemaseverler toplantısı gibiydi. Doyumsuz muhabbetler, kahkahası garantili anılar ve beyazperdede izleyebilme şansını bir daha ne zaman bulacağımız meçhul Türk işi fantastik filmler bir kutuya konup servis edildi adeta katılımcılara. Ve tabi festivalin kıssadan hisse münasebeti: Böyle festivallere ve daha fazlasına gerçekten ihtiyacımız var!

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (22 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.