Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Michael Myers’ın Serüveni

Kamera Arkası

Korku Sinema

YasinKarakaya

16 Ocak 2009

16 Adet Yorum

16

En son (kesinlikle ‘son’ değil) “Rob Zombie’s Halloween” ile beyazperdelerimize gelen Halloween serisi, Amerikan korku sinemasının en uzun ömürlü iki serisinden biri (diğeri Friday the 13th) olma unvanını taşıyor. Rob Zombie’nin yeni bir Halloween filmi olan H2’yi çekeceği haberi vesilesiyle Cadılar Bayramı öcüsü Michael Myers’ın yaklaşık 30 yıllık beyazperde serüveni ‘bir film şeridi gibi’ (!) gözlerimizin önünden geçsin; nedir bu çocuğun derdi bir bakalım:

Halloween (J. Carpenter, 1978): Donald Pleasance hariç, kameranın ne önünde ne de arkasında 30 yaşından büyük kimsenin olmadığı bir kadronun, 300 bin dolarlık bütçeyle 21 günde kotardığı bu mükemmel korku filmi, 50 milyon dolara yakın hasılatıyla korku sineması tarihinin efsanelerinden. Fingirdek ablasını kocaman bir bıçakla doğrayan Michael adlı küçük bir çocuğun akıl hastanesinde büyüdükten sonra bir Cadılar Bayramı arifesinde firar edip, doğduğu kasabada diğer fingirdek gençlere yeniden dehşet estirmesini anlatan Halloween, cinsel özgürlük karşıtı bir film olarak yorumlana geldi.

Halloween II (1981): Bu ilk devam filminde Carpenter yalnızca senaryoyu yazmakla yetindi, yönetmenlik koltuğuna ise Rick Rosenthal oturdu (Rosenthal seriye 8.film “Halloween Resurrection ile dönecekti). İlk film, Dr. Loomis’in kurşunlarına hedef olan Michael’ın balkondan aşağı düşmesi ama akabinde ortadan kaybolması ile noktalanmıştı. İkinci filmde, Michael, ilk filmde elinden kurtulan Laurie’nin (Jamie Lee Curtis) kaldırıldığı hastaneye girmeyi başarır ve kan gövdeyi götürür. Bu filmde Michael’ın niye ısrarla Laurie’nin peşinde olduğunun sebebi izleyicilere açıklanır: Michael’ın (ilk filmde doğradığı ablasından başka) bir kardeşi daha vardır ve o da Laurie’den başkası değildir. Film, 26 milyon dolar hasılat elde etti ve serinin en iyi filmi olarak kabul edildi..

Halloween III: Season of the Witch / Cadının Mevsimi (1982): Michael Myers’ın öyküsüyle uzaktan yakından alakası yok: Bir çeşit zehirli maskeler üretip satarak Cadılar Bayramı’nda çocukları topluca katletmeyi içeren delice bir plan hakkındaki senaryo da Carpenter-Hill ikilisine ait değil.

Myers asla yok olmaz

Halloween 4: The Return of Michael Myers/Michael Myers’ın Dönüşü (1988): Önceki film yalnızca 14 milyon dolar hasılat elde edince yapımcılar Michael Myers’ı perdeye geri getirmenin zorunlu olduğuna kanaat getirek, mahkemelik oldukları Carpenter’ın karşı çıkışına rağmen Michael’ın öyküsünün kaldığı yerden seriyi devam ettirdiler. İkinci filmin finalinde bir patlama sonucu alevler içinde yanıp tutuşan Michael bu filmde ortaya çıkıyor, yine kasabasına dönüyor ve Dr. Loomis de peşine düşüyor. Ama Jamie L. Curtis, yeni filme dahil olmayı reddettiği için Laurie’nin bir araba kazasında ölmüş olduğunu öğreniyoruz. Peki artık esas kız kim olacaktı? Onun da kolayı var: Meğer Laurie’nin bir kızı varmış, yani Michael’in bir yeğeni. Üstelik yapımcılar Curtis’e nanik yaparcasına bu yeni karaktere Jamie adını vermişler.

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers/Michael Myers’ın İntikamı (1989): Önceki filmin finalinde -yine- kurşun yağmuruna tutulan Michael, derin bir çukurun dibine düşmüş ve çukurun üstü de dinamitlenerek kapatılmıştı. Ama bir yolunu bulup kurtulan Michael, yine kasabasına döner. Jamie ile aralarında telepatik bir bağ olduğu anlaşılmaktadır ve Loomis oldukça etkileyici bir finalde Jamie’yi Michael’ı yakalamak için yem olarak kullanır. Hapse tıkılan Michael, son sahnede sürpriz bir şekilde siyahlar içindeki gizemli bir şahsiyet tarafından hapisten kaçırılır. Fakat bu arada filmlerde kalite gittikçe düşmekte ama Michael karizmasını bir şekilde korumaktadır..

Halloween 6: The Curse of Michael Myers / Michael Myers’ın Laneti (1995): Thorn’un laneti sonucu yaşlanması durdurulan Michael, bizde “Ölüm Çığlığı” adıyla gösterilen bu 6. Halloween filminde yeğeni Jamie’yi öldürür ama, sıkı durun, bu arada Jamie’nin bir bebeği olmuştur!!! Bu filmde John Carpenter senarist ekibe dönmüştü ama artık Halloween’ler ‘’ölmüş de ağlayanı yok’’ vaziyetine geldiklerinden yapılacak fazla bir şey yoktu. Michael’ın maskesine de el atan dandik ötesi yapımcılar ona bir ‘’Küçük Emrah’’ maskesi takmayı uygun gördüler. Ama Michael, hala Michael’dı, asardı, keserdi..

Halloween H20: 20 Years Later / Korku Bayramı: Yirmi Yıl Sonra (1998): Donald Pleasance’ın “Michael Myers’ın Laneti”nin çekimlerinin tamamlanmasından sonra ölümünün ardından Halloween serisinin mecburen sona ereceği düşünüldü. Oysa Halloween’e atıflar üzerine kurulu “Çığlık”ın (1996) beklenmedik başarısı her şeyi değiştirdi. “Çığlık”ın senaristi Kevin Williamson, yeni bir Halloween sinopsisi hazırladı ve Jamie Lee Curtis yıllar sonra yeniden seriye dönmeye ikna edildi. 4’üncü filmin başında Laurie’nin bir trafik kazasında ölmüş olduğunu öğrenmiştik ama kolayı var. Şimdi de Laurie’nin aslında Michael’ın peşine düşmesini önlemek için böyle bir mizansen düzenlenmiş olduğunu öğreniyoruz. Tabii ki Michael sonunda onun izini bulur -üstelik yeniden bir Cadılar Bayramı sırasında-… H20’nin finalinde Laurie, sapık kardeşinin işini bir hayli ölümcül bir darbeyle bitirince Michael’ın artık bir daha nasıl olup da geri dönebileceğini tasavvur etmek zordu. Bu filmin seri için bir önemi de, düşük bütçeli video filmlerinden tekrar ‘’ucuz senaryolu ama maliyetli teen slasher’’ haline dönülmesiydi..

Halloween Resurrection / Cadılar Bayramı : Diriliş: Heyhat…7’inci film H20, 50 milyon dolardan fazla hasılat elde edince ne yapıp edip bir yolunun bulunacağı da tahmin ediliyordu ve “Halloween: Resurrection / Cadılar Bayramı : Diriliş ” ile öyle oldu. Bu bölüm bir dönem bizde de meşhur olan BBG yarışmalarına bir gönderme niteliğindeydi. Michael’ın ilk katliamından yıllar sonra bir grup genci bu eve kapatan TV firması içeri sahte bir Michael sokarak aklısıra yarışmacıları korkutacaktı. Ama gerçek Michael Myers’ın evde terör estirdiğinden ve izlediklerinin şov olmadığından kimsenin haberi yoktu. Son bir detay olarak hatırlatalım: Michael sonunda ablasını damdan atarak öldürmeyi başardı. Son sözleri ‘’Cehennem’de görüşeceğiz Michael’dı…’’

Peki bundan sonra ne olacak? Yapımcılar bu kez dizinin hayranları arasında nabız yoklaması şeklinde ilginç bir yönteme başvurmuş durumdalar. Bir sonraki Halloween filminde Dr. Loomis’in bir akrabasının veya meslektaşının, 6. ve 7. filmden sonra devre dışı bırakılan karakterlerin (örneğin küçük Jamie’nin bebeğinin ya da büyük Jamie’nin (Jamie Lee Curtis) oğlunun) yer alması, filmin Michael’ın doğduğu kasabada geçmesi gibi..

30 yıl geçti, Myers hayatımıza gireli. Önceleri örgü şişinden, tel askıdan aldığı darbelerle bayılan Myers zamanla bağışıklık kazandı bunlara mermi bile işlemez oldu neredeyse bu zina karşıtı anti-kahramana. Beyaz maskesiyle arka plandan kurbanını izleyen, kurbanlarını koşarak takip etmek yerine yürümeyi tercih eden, ama süratini arka plandan kaybolmada kullanan, öldüreceği kişiyi eliyle koymuş gibi bulan Myers’ı her zaman özlüyoruz. 20. sene dolduğunda “Halloween H20″ ile aramıza döndü, en son da Rob Zombie’nin o kendi üslübuyla yorumladığı “Halloween” ile. 30. senede de bir güzellik hoş olurdu..

Sizde buraya tıklayıp yeni bölüm hakkında görüşlerinizi belirtebilir, hatta hayal gücünüze güveniyorsanız yeni filmin senaryosunu yazıp gönderebilirsiniz..

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (16 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.