İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Psycho

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

05 Eylül 2008

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senaryo Roman: Robert Bloch
Yapım: 1960 ABD Süre: 109 Dakika
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam

Tüm zamanların en ünlü filmlerinden biri ve büyük ihtimalle tarihteki en etkili korku filmi olan Alfred Hitchcock’un Sapık’ı, türün önceki dönemlerine ait kurt adam, zombi ve türevi doğaüstü varlıkları, tamamen insani bir canavarla değiştirir.Film, “Norman Bates” adını aileden biri haline getirmiş ve yönetmenin gerilim ustası unvanını sonsuza dek garantilemiştir.

Robert Bloch’un ürpertici ancak kısa ömürlü Norman karakterini, Ed Gein isimli Wisconsinli bir seri katilden alan romanından uyarlanan Sapık, işyerinden 40.000 dolar çalan Marion Crane adlı genç ve çekici bir kadının hikayesini anlatır. Marion şehri terk ederken evli erkek arkadaşıyla beraber yaşamak dışında herhangi bir plan yapmamıştır. Bütün gece yağmur altında otomobil kullandıktan sonra, yol kenarındaki bir otele girer. Otelin işletmecisi kaba fakat yakışıklıca bir genç olan Norman’dır (Anthony Perkins rolü karmaşık bir mükemmeliyetle oynamıştır). Marion, aynı akşam duş aldığı bir sırada büyük bir et bıçağı kullanan yaşlı kadın görünümlü biri tarafından ölene dek bıçaklanır.

Filmi ilk kez sinemada izleyen seyirciler bu şok edici sahnede çığlık atmaktan kendilerini alamamışlardır. Hitchcock’un favorisi Bernard Hermann’ın film müziğindeki haykıran kemanlar bu korkunç saldırıyı vurgular. Daha önce hiçbir ticari filmde baş karakter filmin ortasında böyle vahşice öldürülmemiştir! Davaya bakmak üzere görevlendirilen bir sigorta detektifi olan Milton Arbogast da (Martin Balsam) öldürülür.Marion’un kız kardeşi Lila’yla (Vera Miles) erkek arkadaşı Sam Loomis (John Gavin) Marion’un izini Bates ailesinin evinden otele kadar takip eder. Katilin gerçekte, cinsel ya da tehditkâr bir hisse kapıldığında kendisini yaşlı annesine benzeterek kadın elbiselerini giyen, adam öldürmeye meyilli şizofren Norman olduğunu keşfederler.Filmin sonunda polis teşkilatından bir psikolog (Simon Oakland) Norman’ın hastalığının sebebini ” açıklasa” da, onu güdümleyen şeyin, aslında rasyonel aklın kavrayabileceğinin ötesinde bir yerde gizli olduğuna dair çok az kuşku vardır.

Sapık ilk gösterildiğinde, eleştirmenlerden genelde kayıtsız yorumlar aldı.Ancak ne olursa olsun eleştiriler Michael Powell’ın, yine 1960 tarihli nefretle karşılanan Peeping Tom’undan kat kat iyiydi. Buna rağmen halkın filme ilgisi şaşırtıcı düzeydeydi, gişelerde uzun kuyruklar oluşuyordu. Bir dedikoduya göre Hitchcock’un uygulamaya koyduğu “özel kural”ı doğrultusunda, filmin açılış jeneriğinin başlamasından itibaren sinema salonuna kimse alınmıyordu.Şurası kesin ki İngiltere doğumlu yönetmen, Amerika’nın toplum psikolojisine doğrudan hitap etmenin yolunu bulmuştu: canavarını son derece normal bir insan yapıp; cinselliği, deliliği ve cinayeti tek bir tekinsiz ve kirli hikayede birleştirerek, sonraki yılların haber başlıklarını önceden tahmin edebilmişti.

Sapık’ın başarısının ardından üç tane devam filmi çekildi: bir tanesi Perkins’in 1986 yılında bizzat yönettiği Sapık 3 filmiydi.1987’de ise “Bates Motel” isimli kısa ömürlü bir televizyon dizisi çekilmişti.Son olarak çekilen film ise Gus Van Sant’ın kötü şöhretli 1998 tarihli “birebir yeniden çekim” denemesidir. Gus Van Sant’ın filmi renkli çekilmiş olsa da Hitchcock’un siyah-beyaz orijinal versiyonuyla karşılaştırıldığında, bu renkler solmaktadır.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?

– Gerçek bir klasik olmasına karşın Hitchcock filmin kötü şöhretinden büyük pay aldı. Sapık, aslında yukarıda da belirtildiği gibi Robert Bloch’un romanından uyarlandı ve meşhur banyo sahnesi storyboard sanatçısı Saul Bass tarafından çekildi.

– Marion Crane’in erkek arkadaşı rolündeki karakterin adı olan “Sam Loomis”, Halloween filminde Donald Pleasance karakterinde de kullanıldı.

– Marion Crane’i, Jamie Lee Curtis’in annesi Janet Leigh oynadı.

– Film, Alfred Hitchcock sahnelerin çok kanlı olduğunu düşünmesi nedeniyle siyah beyaz çekildi. Banyo sahnesinde duştan akan “kan” aslında çikolata sosuydu.

– Bates’in evi Amerikalı ressam Edward Hopper’ın “House by the Railroad” (1925) adlı tablosundan esinlenerek dekore edildi.

– Norman Bates karakteri genel olarak Wisconsinli çiftçi “Ed Gein”in gerçek yaşam öyküsüne dayanarak yaratıldı. Aynı çiftçi Leatherface’in Texas Chainsaw Massacre / Teksas Katliamı filmindeki karaktere ve aynı zamanda Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği filmindeki Hannibal Lector ve Buffalo Bill karakterlerine de ilham oldu.

– 80’lerin başında nihayet bir devam filmi çekilmeye kara verildi. Toplam 3 devam filmi çekildi, hepsinin baş rolünde de Anthony Perkins yer aldı, 1998 yılındaki yeniden çekim ise yeni bir kadroyla gerçekleştirildi. 80’lerin sonunda Amerika’da filmle bağlantılı olarak “Bates Motel” adıyla televizyon dizisi çekildi, ancak Perkins dizide oynamayı reddetti. İngiltere’de “Under new management” adıyla video olarak piyasaya sürülen yapımda ise temel olarak Norman’ın eski otelini devralan tehlikeli bir kişilik işlendi..

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.