Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

1980’li Yılların Küçük Yaratıklı Filmleri

Korku Listeleri

YasinKarakaya

14 Kasım 2017

0 Adet Yorum

0

Küçük yaratık filmleri kesinlikle çok tuhaf ve aynı zamanda çok eğlenceli bir alt türdür. Pek çok açıdan hiçbir alt tür 80’li yıllarla bu kadar bağlantılı değildir. Gerçekten tüm küçük yaratıklı film serileri (Gremlins, Ghoulies, Critters) bu yıllarda başlamıştır. Bu kısa süreli küçük yaratık saldırılarını sosyolojik alt metinlerden ziyade basitçe Gremlins filminin taklitleri olarak yorumlayabiliriz. Yine de sebepleri ve kökenleri ne olursa olsun bu alt film türü 80’lerle bağlantılı kalmaya devam edecektir.

Basketcase (1982)

Yakışıklı taşralı Duane Bradley elinde sadece bir sepet olduğu halde New York’ta bir otel odası tutar. Bir dizi flash back sahneyle sepetin içindekinin Duane’nin Siyam ikizi olduğunu öğreniriz. Kendisinden ameliyatla ayrılmıştır, fiziksel olarak deformedir, hatta doktorlar bile ona insan demeye çekinmektedir. Bu yolculuğu ikiz kardeş başlatmıştır ve suçladığı insanları öldürmek istemektedir. Duane bu arada resepsiyonist ile ilk buluşmasını yaşar ve pozitif bir hayat arzulamaya başlar fakat canavar ikiz kardeş kaçtığında olaylar korkunç bir sona doğru ilerler.

Gremlins (1984)

Küçük yeşil canavarlar Kingston Falls kasabasını altüst eder. Tüm bu şamatanın nedeni uysal bir banka memurunun kendisine hediye edilen bir evcil yaratık ile ilgili üç basit kurala uymamasıdır: Su vermeyecek, gece yarısından sonra yemek vermeyecek ve parlak ışıktan uzak tutacak. Bu çok komik kargaşa ve yıkım tamamen Norman Rockwell’den kaynaklanmaktadır. Bu yüzden eğer çamaşır makineniz havaya uçar veya televizyonunuz bozulursa tamirciyi aramadan önce ışıklarınızı yakın ve yatakların altını kontrol edin. ‘Çünkü hiç bilemezsiniz belki de evinizde bir gremlin vardır.’ Küçük yaratık saldırılarının başlamasına neden olan filmin sadece bir devam filminde kalarak seri halini almaması şaşırtıcı.

Ghoulies (1984)

Gremlins’in başarısını ticari kâra dönüştürmek amacıyla alelacele çekilen film ucuz bir taklit olmaktan öteye gidememiş. Ancak yine de kült posteri ve malum tuvalet sahnesi hatırına bile göz atmaya değer! Filmde, genç bir adam ve sevgilisi, yaşlı bir adamın malikanesine taşınır ve adam burada antik iblisleri kontrol etme ihtiyacı tarafından ele geçirilir.

Attack of the Beast Creatures (1985)

Denizdeki korkunç bir fırtına, bir okyanus gemisinin lüks yolculuğunu kabusa dönüştürür! Batan gemide hayatta kalacak kadar şanslı olanlar kendilerini yakınlarda bulunan keşfedilmemiş bir adada bulurlar. Ancak burada kana ve ete susamış vahşi küçük yaratıklarla karşılaşırlar.

Cat’s Eye: The General (1985)

Stephen King’den başı dertte küçük bir kızı bulmaya çalışan bir sokak kedisinin etrafında gelişen üç korku-gerilim öyküsü. “Quitters, Inc.” Öyküsünde kedi, insanları sigara içmekten vazgeçirmek için deneysel teknikler kullanan, New York’lu bir doktor tarafından alınır. Son müşterisi de Morrison isminde eğer sigarayı bırakırken hile yaparsa başına çok korkunç şeyler geleceğini öğrenen bir adamdır. “The Ledge” isimli hikayede: kediyi, karısının aşığı olan eski tenisçi Norris’i yüksek bir apartmanda yaşadığı çatı katının kenarında yürümeye zorlayan Atlantik City’li milyoner Cressner alır. “The General” adlı öyküde: kedi Wilmington, North Carolina’ya gider ve korumak için gönderildiği genç kız Amanda tarafından bulunur. Küçük kızın yatak odasındaki süpürgelikte yaşayan küçük ve kötü trole karşı korunması gerekmektedir.

Critters (1986)

Kansas’ta bir çiftlik dünya dışından gelen zeki, kötü ve et yiyen yaratıklar tarafından saldırıya uğrar. Çiftlikte yaşayan aile, bir alkolik ve bir grup paralı yaratık avcısından çok geç olmadan yardım isterler. Eleştirmenler Critters’ın da bir Gremlins taklidi olduğunu söylese de yönetmen Stephen Herek, Critters’ın senaryo taslağının çok daha önceden hazır olduğunu ve Gremlins’in başarısından sonra revize edilerek yeniden yazıldığını belirtmiş. Her iki durumda da Critters Gremlins’ten birçok açıdan farklıdır: Her şeyden önce, bunlar uzaydan gelmektedir. İkincisi, yaratıkların peşinde ödül avcıları var. Üçüncüsü, Gremlinler insanları haylazlık yoluyla öldürmekten mutluluk duyarken, Kriteslar karşısındakini canlı canlı yiyebilir!

Troll (1986)

Potter ailesi San Fransisco’da bir apartman dairesi kiralar. Harry Potter ve karısı Anne paketlerini, oğulları Harry ve kızları Wendy’i de getirirler. Wendy çamaşır odasına gider burada kötü niyetli trol Torok ile karşılaşır, Torok sihirli yüzüğünü Wendy’i ele geçirmek için kullanır. Küçük kızı da tüm apartman sakinlerini trole çevirmek ve krallığına katmak için kullanacaktır. Harry kız kardeşinde bir sorun olduğunu fark eder, iyi bir cadı olan ve apartmanda yaşayan Eunice Clair’den yardım ister. Dünyanın en kötü filmi etiketli Troll 2 (1990) ile birbirinden ayrılması gereken yapım kafa açmak isteyenler için birebir!

The Gate (1987)

İki genç, şehir dışındaki bir evin arka bahçesinden yanlışlıkla kötü ve küçük şeytanlardan oluşan bir orduyu serbest bırakır. Bundan sonrası dünyayı ele geçirmeye başlayan kötülükle iyilik arasındaki klasik mücadeledir. Listedeki kayda değer filmlerden biri olan yapımın bir de devamı var: Gate 2: The Trespassers (1990)

House 2: The Second Story (1987)

Kötücül bir evin yeni sahibi kendini sihirli güçleri olan bir Aztek kafatasını arayan yeniden canlanmış cesetler ve şeytanların arasında bulur ve cümbüş başlar.

It’s Alive 3: Island of the Alive (1987)

1974 yılı yapımı It’s Alive filminin 3.devam filminde mutant bebekler mahkeme emriyle terk edilmiş bir adaya yerleştirilir. Çocuklardan sorumlu olan adam, onların yasal sistem ve medya tarafından alaya alınması ve istismar edilmesi nedeniyle dehşete düşer ve onları serbest bırakmak için adaya gider.

Munchies (1987)

Arkeolog Simon Watterman, “Munchies”i Peru’da bir mağarada keşfeder. Simon’ın kötü ruhlu ikizi Cecil Watterman ve bir gıda girişimcisi yaratığı kaçırır. Cecil’in bilmediği şey bu yaratık doğrandığında vücudu yenilenirken ortaya bir çok kötü yaratık çıkmaktadır. Film görünüşte Gremlins’den daha eğlenceli olmaya çalışsa da, komik olma girişimleri filmi gülünç duruma düşürüyor.

Critters 2: The Main Course (1988)

Critters filminin devamında Grover’s Bend sakinleri bir grup henüz açılmamış critter yumurtasını Paskalya yumurtası zanneder ve kısa süre sonra tüylü canavarlar yeniden yıkıma başlarlar.

Hobgoblins (1988)

İnsanların düşlerini yaşamasını sağlayan ve bu sırada da onları öldüren bir grup hobgoblin bir stüdyo mahzeninden dışarı kaçar. Bir güvenlik görevlisi ve arkadaşlarının şafaktan önce onları durdurması gerekmektedir.

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama (1988)

Üç genç Tri-Delt öğrenci birliğinin yeni üye törenini görmek için içeri sızar ve yakalanır. Öğrenci birliği adaylarının yerel bir bowling salonuna gitmesi ve bir ödülü çalması gerekmektedir bu arada içeri sızan öğrenciler de onlara yardım edecektir. Fakat bir kaza olur ve ödül kırılır, içinden gençleri kırıp geçirecek ve pişman edecek kötü bir imp çıkar.

Beasties (1989)

Biraz Gremliler biraz da Geleceğe Dönüş filmlerini karıştırırsak ortaya fantastik macera olan bu öykü çıkıyor. Bir kolej öğrencisi olan Nelson Croft, arkadaşı Chubbs’ın zoruyla çiftler buluşmasına razı olur, tanışacağı kız Laura isminde bir kızdır ve sonradan ona aşık olacaktır. Birden bire kendisini Chubby ile ödeşmek isteyen psikopat bir punk çetesinin arasında bulur, kısa süre sonra bir parka bira içmeye giderler ve burada küçük ve aç uzaylılarla karşılaşırlar. Sonra da dünyayı ele geçirmeye çalışan şeytani bir rahip tarafından kaçırılırlar ve son olarak Bionaut isminde bir yaratık keşfederler. Nelson kısa süre sonra bu olanların aslında daha büyük bir resmin parçaları olduğunu fark eder ve dünyayı yaklaşan felaketlerden bir tek o koruyabilecektir.

Elves (1989)

Genç bir kadın süper insan ırkı yaratmak için elfleri çağıran ve selektif üreme üzerine deneyler yapan bir grup nazinin peşinde olduğunu anlar. Genç kadın ve iki arkadaşı büyük bir mağazada bir elfle kapalı kalır ve sadece Noel Baba kıyafeti giyen, serseri mayın Dan Haggerty onları kurtarabilir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.