Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

2017 Yılında Gösterime Girecek Türk Korku Filmleri

Türk Korku Sineması

YasinKarakaya

15 Mart 2017

0 Adet Yorum

0

2017 yılı içerisinde çoğunluğu ‘Cin/Büyü‘ konulu olmak üzere gösterime girecek Türk korku filmleri ile ilgili küçük bir derlemeyle karşınızdayız. Korku sinemamızla ilgili olumlu sözler söylemek istiyoruz fakat gerçeği söylemek gerekirse bu yakada yeni bir şeyler maalesef ki yok. Dünya korku sinemasında ve festivallerinde büyük ilgiyle karşılanan fakat yurt içinde sert eleştiriler alan ‘Baskın‘ filminin yönetmeni Can Evrenol, ‘Housewife‘ isimli ikinci uzun metraj filmi için kamera arkasına geçti. Filmin 2018’de gösterime girmesi bekleniyor. Bu senenin ses getirecek bir diğer yapımı da 2015 yılında Özgür Bakar tarafından çekilen ‘Deccal”ın devamı niteliğinde ki ‘Deccal 2‘ filmi olabilir. ‘Siccin‘ serisi ile türe başarılı katkılar yapan Alper Mestçi ise yeni nesil internet platformu BluTV için ‘Sahipli‘ isminde 10 bölümlük bir dizi çekti. 2017 yapımlarına kısa kısa göz atalım.

aynicinPerde Ayn-ı Cin

Gösterim Tarihi: 10 Mart 2017
Yönetmen: Ediz Günay
Senaryo: Ediz Günay
Yapımcı : Hasan Börekçi
Oyuncular: Orkun Özen, Uğur Dönmez, Burcu Ayhan, Melis Çolak, Nurhayat Ertetik, Filiz Geraslan
Konu: Korku türünde kitaplar yazan tanınmış bir yazar olan Okan, son kitabını yazmak için memleketi Antalya’ya gider. Hiçbir zaman gözlüklerine alışamamıştır ve bu nedenle burada göz doktoru arkadaşı Levent’in teklifiyle lazer ameliyatı olmayı kabul eder. Ancak bu ameliyat gözünde tuhaf durumların yaşanmasına neden olur; bir gözündeki perde tamamen kalkmıştır ve bu kısa zaman içerisinde görünmeyen varlıkları görebilmesine yol açar. Cinler ve ruhlar alemini görebilen Okan, bu kabustan kurtulabilmek için çeşitli yollara başvurur, ancak kendisini kötü bir sürpriz beklemektedir.kuyuKuyu

Gösterim Tarihi: 17 Mart 2017
Yönetmen: Serdar Bardakçı
Senaryo: Mehmet Beşir Çengelli
Oyuncular: Murat Ercanlı, Oğuzhan Yücel, Dilara Duman, Neman Asgari, Mert Kurt, Özlem Şahin
Konu: Mehmet Efendi, genç yaşta hayatını kaybeder ve ardında bir oğlan çocuğu ile genç ve güzel bir eş bırakır. Geride kalan eşi Melahat Hanım bundan sonra her şeyini oğlu Ömer’e adar. Bir yandan ev işleriyle uğraşırken, diğer taraftan köy sakinlerinin dikiş işlerini yaparak ailenin geçimini sağlamaya çalışır. Oğlu Ömer ise küçük yaşta babasını kaybetmenin vermiş olduğu acıyı yüklenir, bu acı onu kendi yaşıtlarından daha da olgun hale getirir. Bu sırada Sarıhacılar köyünde yaşanan gizemli olaylar okul sıralarında çok konuşulmaktadır. Birçok kişi bu olaylardan korkar fakat Ömer arkadaşlarına göre daha cesurdur ve bu gizemi herkesten çok merak eder. Ömer’in içindeki bu merak, Leyla öğretmenin kendilerinden hikâye istemesiyle güçlenir. İlk olarak Kuyulu köyünün delisi olarak bilinen Kambur Ali’nin gizemli hayatını öğrenmekle işe koyulur. Sadece bir hikâye olarak bu işe girişen küçük Ömer’i yaşından büyük korkular bekliyordur.


geridonduGeri Döndü

Gösterim Tarihi: 24 Mart 2017
Yönetmen: Kamil Burak
Senaryo: İbrahim Vurmaz
Oyuncular: İbrahim Vurmaz, Çağrı Tokalı, Fatih Özaşar, Gökhan Koç, Selin Selvi, Tayfun Sav, Belma Memati, Sancak Bayraktar
Konu: Melis 24 yaşında, üniversite mezunu bir genç kadındır. Günün birinde üniversite arkadaşı Tülay, Melis’i alıp eski üniversite arkadaşlarının partisine götürür. Ancak partiyi yapan kişi hala Melis’e takıntılı olan eski sevgilisi Uğur’dur. Evde Uğur, Melis, Tülay ve Tülay’ın sevgilisi Burak’tan başka kimse yoktur. Kısa sürede aldığı sentetik maddelerin etkisiyle kendini kaybeden Uğur gecenin sonunda Melis’i öldürür. Aradan 1 ay geçtiğinde Melis’in ruhu bir hoca tarafından geri getirilir. Artık Melis’in kendisine zarar verenlerden intikam alma vakti gelmiştir.


Gen 2: Kurban

Gösterim Tarihi: Belirsiz
Yönetmen: Murat Toktamışoğlu
Oyuncular: Cihan Akyol, Özlem Hasgül
Konu: Belirsiz


lanetcinLanet: Ervah Cinleri

Gösterim Tarihi: 28 Nisan 2017
Yönetmen: Teoman Gündüz
Senaryo: Asiye Cenk Gündüz
Oyuncular: Zahid Çetinkaya, Sevcan Sini, Ufuk Özkaya, Ceren Yasemen Güneysu ve Ceyhun Tutal yer alıyor.
Konu: Sinema öğrencisi dört genç gerçek olay ve söylentiler üzerine tamamen terk edilmiş bir köye gezi yaparlar. Köydeki tüm yaşananlar gençler tarafından tek bir kamera tarafından kaydedilir. İhbar üzerine olay yerine giden polise teslim edilen bu kamera tüm gerçekleri göz önüne serecektir.


deccal2Deccal 2

Gösterim Tarihi: 16 Haziran 2017
Yönetmen: Özgür Bakar
Senaryo: Alper Kıvılcım
Oyuncular: Emel Karaköse, Aysan Sümercan, Murat Prosçiler, Burak Sarımola, Toygun Ateş
Konu: Tüm dünyayı kötülüğe ve felaketlere sürükleyecek olan kehanetin temeli olan bebek 6.6.2016’da doğmuştur. Bebeğin annesi olan Duygu olanlara dayanamayarak intihar etmiştir ancak bebeği koruyan şeytani tarikat yılmamıştır. Kehanetin devam edebilmesi için Venüs tutulmasının olduğu gece annesiyle aynı kandan bir kadın tarafından emzirmek çocuğun kehaneti gerçekleştirmesi için yeterlidir. Bu yüzden Duygu’nun kardeşi Öznur şeytani güçlerin gözetimine alınmıştır. Bu ayinin önüne geçmek isteyen Türk ve Avrupalı gizli teşkilatlar bebeği aramaktadırlar ancak bebek çocukları olmayan bir çifte evlatlık verilmiştir. Şeytani tarikatların gözlediği bebek geldiği eve de lanetini getirecektir.


Korkacak Bir şey Yok

Gösterim Tarihi: 16 Haziran 2017
Yönetmen: Burak Donay
Senaryo: Serhat Özev
Oyuncular: Belirsiz
Konu: Belirsiz / Korku-Komedi


Büyü 2

Gösterim Tarihi: 23 Haziran 2017
Yönetmen: Adnan Güler
Senaryo: Şafak Güçlü ve Servet Aksoy
Oyuncular: Belirsiz
Konu: Belirsiz
2004 yapımı ‘Büyü‘ filmi gerek dikkat çekici oyuncu kadrosuyla, gerek yerli korkunun temel taşlarından birini atmasıyla dikkat çeken bir yapımdı. Filmin galasında çıktığı söylenen gizemli yangın da filmin ününü arttırmıştı ve akıllarda kalan bir filme dönüştürmüştü. Filmin devam halkasının geleceği kısa bir süre önce duyuruldu. Filmin oyuncu kadrosu şu an için belirsizliğini koruyor.


bezmiezelBezm-i Ezel

Gösterim Tarihi: 21 Temmuz 2017
Yönetmen: Aykut Can Demirel
Senaryo: Oğuz Tosun
Oyuncular: Ebru Eker, Berkan Tutu, Buğrahan Kirişoğlu, Hakan Tutu, Hüseyin Başlı, Talat Yavaş, Ceylan Ay ve Nilüfer Başlı
Konu: Yasemin ve Mustafa farklı dinlere mensup olmalarına rağmen birlikte olmayı başarmış bir çifttir. İzmir’de birlikte yaşayan çiftin sakin hayatı günün birinde Yasemin’in gördüğü korkunç bir kabus ile sarsılır. Kabusun ardından Yasemin bir dizi paranormal olay yaşamaya başlar. Mustafa’nın hafife aldığı bu olaylar karşısında kilise papazından yardım isteyen Yasemin bir türlü çözüme ulaşamaz. En sonunda saygıdeğer Mansur Hoca’ya ulaşırlar. Mansur Hoca zor da olsa yavaş yavaş sırları aralamaya başlar. Yasemin’e çok tehlikeli bir cin kabilesi musallat olmuştur ve bunun kaynağı babası İshak’tır. Mansur Hoca, Yasemin’in başındaki büyük tehlikeyi yok edebilmenin tek yolunun İshak’ın gizli sırrını çözmek olduğunu anlar. Yasemin hayatı için mücadele ederken Mansur Hoca da onu korumak adına sırları aşmak zorundadır.


crossbreedThe Crossbreed/Melez 
Gösterim Tarihi: 2017 sonu
Yönetmen: Biray Dalkıran
Senaryo: Biray Dalkıran, Şafak Güçlü
Oyuncular: Angela Durazo, Nathan Schellerup, Malinda Farrington, Danny Winn, Katy Bentz, Sofia Domingues, Kristine Hayworth.

Konu: “The Crossbreed / Melez”, gerçek bir hikayeden yola çıkarak; üç büyük dinde de yer alan bir olaya yer verecek. Doğaüstü güçleri sistematik bir dille bir araya getirecek olan film, gazeteci bir çiftin Amerika’nın gizemli bir köyünde yaptıkları araştırmayı anlatacak.

Araf ve Cehennem 3D filmleri ile tanıdığımız Biray Dalkıran’ın senaryosunu Şafak Güçlü’yle birlikte yazdığı filmin çekimlerine 2017 başında başlandı. Gösterim tarihi henüz açıklanmayan yapım; ilk defa bir Türk yönetmenin Hollywood’da yönettiği film olacak.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.