Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

17 Ocak 2017

0 Adet Yorum

0

anoes4-afisYönetmen: Renny Harlin
Senaryo: William Kotzwinkle, Brian Helgeland
Tür: Slasher
Yapım: 1988, A.B.D.  Süre: 93 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 5.7 / 10
Oynayanlar: Robert Englund, Lisa WilcoxRodney Eastman, John Beckman, Kisha Brackel, Tuesday Knight

Kötü ve zalim Freddy Krueger rüya görmeye cesaret edenlerin üzerine felaket yağdırmak üzere yeniden mezarından diriliyor. Ama bu defa güçlü bir düşmanı var!

Arkadaşları birer birer Freddy’nin gazabına uğrayan ve telepatik güçleri olan Kristen son bir defa bu şeytani rüya avcısını yok etmek ve kurbanlarının ruhlarını özgür bırakmak için umutsuz bir görev üstlenir.

“Size söylüyorum… o geri geliyor.” – Kristen

 

Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors filminin finalinden sonra bu filmde her şeye karşı hazırdım. Hikayenin ele alınışı biraz zayıftı ancak bunun nedeni, kimlerin neden öldürüldüğü ile ilgili olabilir. İlk filmde sağ kalanların, üçüncü filmde topluca katledilmesinin ardından bu filme temiz bir başlangıç yapamazlar diye düşünmüştüm ama yaptılar.

Freddy geri döner, geri dönüşü Kincaid’in evcil köpeğinin bir rüyada salıverdiği sihirli ateş idrarı nedeniyle olur ama yine de döner işte. Önceki filmden kurtulan üç kişiyle kaynaşan yeni bir genç grubu var (Kincaid, Joey, ve Kristen) ve hepsi de kabuslar görmeye başlıyor. Alice, Kristen’in en yakın arkadaşı ve Freddy tarafından öldürüldüğünü gördükten sonra yeni hedef oluyor. Alice normalde sessiz, yumuşak başlı ve çok korkak bir kız ama arkadaşları ölmeye başlayınca giderek daha sert bir karaktere sahip oluyor. Artık Rüya Efendisi’nin yeni bir güçlü, kız düşmanı var ama acaba Alice, Freddy Krueger’i gerçekten yenebilecek mi?

anoes4-1

Pozitif bir notla başlamak istiyorum çünkü bana göre eleştiri övgüden sonra gelmeli. Robert Englund yine Freddy’i canlandırıyor ve o olmadan bu film serisi başarılı olmazdı (ki bu Robert Englund ve sadık hayranları için iyi bir şey). Alice (Lisa Wilcox canlandırıyor) zayıf bir karakter olarak başlıyor ama bir kez rolü çeşitlendirildiğinde sorunun oyuncuda değil ama senaryoda olduğunu görüyoruz. Yönetmen Renny Harlin, Freddy’nin rüya dünyasını çıkarıp çocukların rüyalarına alternatif bir paralel evren yaratarak yeni bir yön veriyor. Bu yeni fikir tazeleyici oldu ve filmin biraz daha korkutucu bir hale gelmesine yardım etti ve Freddy’nin ölüm sahnelerindeki zarif esprileri ve şakaları artık o kadar da tuhaf durmuyordu. Özel efektler hala çok iyiydi, ölüm sahneleri ise çok yaratıcıydı.

anoes4-2

Şimdi bunları söylediğimize göre, bu filmle ilgili bazı endişelerim var. Patricia Arquette’in Kristen olarak geri dönmemesini beğenmedim (erken ölümünün bununla ilgisi olduğunu düşünmek isterim ama korkarım bu ikisinin bir ilgisi yok). Konu benim bir Patricia Arquette hayranı olmam değil ama bu durum serinin estetiğini bozuyor. Tüm serideki her karakter sonraki filmlerde ister büyük ister küçük rol olsun bir önceki filmlerde yer alan oyuncular tarafından canlandırılıyordu ki bu benim için çok inandırıcı çünkü söz konusu dünyayı gerçekçi kılıyor. Patricia Arquette filme geri dönmediğinde bu estetik kayboldu. Birinci bölümde tüm kurtulanları üçüncü bölümde kaybettikten sonra, üçüncü bölümde kurtulanları da bu filmde kaybetmek hoşuma gitmedi. Sanırım yeni Freddy’nin kendisini yenen karakterlerde bir değişiklik yapmasını istediler ama bu da benim önceki bölümlerden takip ettiğim karakterlerle aramdaki bağın kopmasına neden oldu. Freddy’nin nasıl yeniden canlandığının da zayıf açıklaması beni tatmin etmedi çünkü onun geri gelmemesini sağlamak için spesifik bir ritüel yapılmıştı ve sırf geri dönüşünü kabul ediyor olmam bunun nasıl yapıldığını beğenmemi gerektirmiyor.

anoes4-3

Neticede bu film temel olarak bu serideki iki kişiliğin, ikinci neslinin doğuşunu anlatıyor (çünkü gerçekte 1&3. film ve 4&5. filmler birbiriyle ilişkili diğerleri ise alakasız) ve eğer 5. filmi beğenmediyseniz veya iki filme de (ya da serinin tümüne) sahip olmak istemiyorsanız bu size göre bir film olmayabilir. Serinin hayranları filmi eğlendirici bulacaktır ve bu filmle birlikte her serinin sendeleyebileceği kanıtlansa da bu film seriye yapılan düzgün bir ilavedir.

anoes4-4

Bunları Biliyor musunuz?

– Alice sinemaya gittiğinde New Line Cinema’nın ilk başarısı olan Reefer Madness 2: The True Story filminin posteri gözükür.
Kristen Parker & Roland Kincaid‘in arkasındaki 2 mezar taşında şu isimler görülüyor: Donald & Nancy Thompson, A Nightmare on Elm Street 1, 3 ve 7’deki karakterler.
– Elm Street Evi’nin kumdan kale versiyonu patlamadan önceki duraklamalı çekimde görülüyor.
– Serinin yaratıcısı Wes Craven’a atfen Alice’in çalıştığı kafenin adı “Crave Inn”.
– Sinema girişinin duvarında Renny Harlin’in önceki filmi Prison’ın afişi gözüküyor.
– Yönetmen Renny Harlin sınıftaki öğrenci rolünde filmde gözüküyor.
Wes Craven ve Bruce Wagner rüyalar aracılığıyla zaman yolculuğu konseptini bu film için geliştirmiştir. Ancak yapımcılar, Robert Shaye ve Sarah Risher, bir Nightmare On Elm Street devam filmi için çok uç bir konsept olduğunu ve Craven’ın ilk filmde uyguladığı formüle uymadığını düşünmüşler.
– Freddy’nin göğsünden dışarı uzanan ruhları gerçek oyuncular canlandırmış. Özel efekt ekibi bunun için 6 metrelik bir Freddy göğüs kafesi hazırladı ve gerçek oyuncular ruhları canlandırdı.
Tuesday Knight filmde hem yardımcı oyuncu oldu hem de filmin şarkısını seslendirdi.
– Elm Street filmlerinden en çok hasılat elde eden film oldu (Freddy vs Jason’ı saymıyoruz). ABD’de 49 milyon dolar kazandı.
– Kısa bir sınıf sahnesinde Alice ve sınıf arkadaşları rüyalar üzerine felsefeyi anlatan bir derstedir. Dersi veren öğretmeni serinin yapımcısı ve New Line Cinema CEO’su Robert Shaye canlandırmıştır.
– Her gün makyaj efektlerinin yapıldığı karavanın etrafında filmin binlerce hayranı, Freddy’i görebilmek için toplanmıştır. Polisin kalabalığı yatıştırması gerekmiştir ve bu deliliğin yaşandığı 2.günde Robert Englund karavanın kapısından kıyafetiyle dışarı fırlamıştır ve kalabalık çılgına dönmüştür. Neredeyse bir ayaklanmanın yaşandığı bildirilmiştir.

korkumetre-6 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-5 puan-7

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.