İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Alacakaranlık Mayıs Sayısı Çıktı!

Haberler

MuratÖzkan

03 Mayıs 2018

0 Adet Yorum

0

Korku sineması konseptine özel ülkemizdeki tek dergi olan Alacakaranlık Dergi, 14. Sayısı olan Mayıs sayısıyla raflardaki yerini aldı.

Yeni sayıyı D&R, Remzi Kitabevi, Migros, Nezih Kitabevi, Dost Kitabevi, Mephisto Kitabevi (Beşiktaş, Kadıköy, Taksim), Rüzgâr Kitabevi (Edirne), Gerekli Şeyler (Kadıköy), TveK Kitap Kırtasiye Mağazaları ve Dreamers Figure (Kadıköy)’den temin edebilirsiniz. Detaylı dağıtım noktaları için tıklayınız: https://goo.gl/njBmwx

Eski sayılar: shop.korkucu.com

www.facebook.com/alacakaranlikdergi
www.instagram.com/alacakaranlikdergi
www.twitter.com/alacakaranlikd
#alacakaranlikdergi #alacakaranlık

14. sayının kapağında Seda Civan’ın Pennywise illüstrasyonu yer alırken, arka kapakta usta çizer Cem Özüduru’nun gore çizimi ile cehennemin kapıları aralanıyor. Ön iç kapakta ise Yasin Karakaya’nın Norman Bates çalışması yer alıyor. Dergideki yazılara çizimleriyle; Beril Köroğlu ve Onur Özcan katkıda bulunuyor.

Mayıs sayısında Anıl Koç, “Değişen Dünyada Gotik Bir Masal” yazısında; ülkemizde de 27 Nisan’da vizyon görecek The Lodgers filmini, içerdiği gotik öğeler ve 1. Dünya Savaşı sonrası değişim dönemi üzerinden ele alıyor. Burak Bayülgen, Adkins’ten yola çıkarak bu sefer yas tutmanın sadece birey babında değil, aile, toplum ve devlet babında nasıl işlediğini Hegel’e başvurarak The Other Side of The Door filmi üzerinden inceliyor. Beril Köroğlu, yemek kültürü ve korku sinemasını birleştirerek yazdığı yazılara; “Şeker ve Psikoloji İlişkisi: The Shining” yazısı ile devam ederken, şekerin duygusal duruma etkileri üzerinden Torrance ailesinin Overlook Hotel’de tükettikleri gıdalarla ilişki kurarak, kült filme yeni bir yorum getiriyor. Kaya Özkaracalar, “Jeepers Creepers’ın Yönetmeninin İlk Uzun Metrajı: Clownhouse” yazısında yönetmen Victor Salva’nın sansasyonel kariyeri ve bireysel geçmişini masaya yatırırken, filmlerinde yönetmenin kendisinden kilit parçaları buluyor. Hazal Bayar, “Korku Sinemasında Süregelen Kadın Temsiliyetleri” yazı dizinin, “1960 Korku Sinemasında Kadın” bölümünün üçüncü kısmında; cadı/vampir temsillerinin en sağlam göstergesi olan Black Sunday ve Rape of the Vampire filmlerine değinirken, savaş sonrası korku sinemasının önemli örneklerinden Japonya’dan Onibaba’yı ve Fransa’dan Eyes without Face filmini ele alıyor. Deniz Cansever, “Akademinin Beklenmeyen Misafirleri: Prince of Darkness & Candyman” yazısıyla akademinin bu filmlerle olan olası ilişkisini tartışmaya açıyor. Yasemin Akman, “İhtimaller Cetvelinde Ölüm de Varmış” yazında kült filmlerin, kült olma mertebesine nasıl eriştiğini Carnival of Souls fimi üzerinden sorguluyor. Beril Köroğlu ve Anıl Koç, Cthulhu kahve fincanları, Freddy Kruger kupaları, parmak anahtarlıklar ve daha nice kullanılabilir heykelleri, Ratherart adı altında yapan Ayşe Nil Öztürk’le, korku sinemasıyla işini nasıl birleştirdiğine dair keyifli bir röportaj gerçekleştiriyorlar. Semra Doll, Karanlığın Kadınları yazılarına, “Lucifer’la Dracula’nın Paylaşamadığı Kadın: Eva Green” yazısıyla bir yenisini eklerken, Eva Green’in karanlık ruhuna bir gezinti gerçekleştiriyor. Burçin Yapıcı ise Psycho filminin unutulmaz sapığı Norman Bates karakterini, “Kuş Tuzağında Bir Hayat: Norman Bates” yazısında derinlemesine inceliyor.

 

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.