Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Child’s Play

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

28 Haziran 2010

4 Adet Yorum

4

Yönetmen: Tom Holland
Senaryo: Don Mancini
Imdb Puanı: 6.2/10
Yapım: 1988, ABD Süre:87 Dakika
Oyuncular: Catherine Hicks, Chris Sarandon, Alex Vincent, Brad Dourif

“Selam, ben Chucky. Oynamak ister misin?”

Seri katil Charles Lee Ray polis tarafından vurularak öldürülünce, bir voodoo büyüsü kullanarak ruhunu Chucky’ye, yani “Good Guy/İyi Dost” oyuncak bebeğine aktarır. Küçük bir çocuk olan Andy oyuncak bebeği bir doğum günü hediyesi olarak alır ve Chucky öldürme cümbüşüne kaldığı yerden devam eder. Ancak, Charles bir oyuncak bebeğin bedeninde sonsuza kadar kapalı kalmak istememektedir. Bu durumdan tek kaçışı gerçek kimliğini açıkladığı ilk insana transfer olmaktır… bu Andy’yi hayati bir tehlike altına sokacaktır.

Aslına bakarsanız Child’s Play oldukça komik bir temel üzerinde başlıyor. Kaşarlanmış bir suçlu kendisini yaralı bir şekilde polis tarafından köşeye sıkıştırılmış olarak bulduğunda bazı mistik kelimeleri söylüyor, gökyüzünde yıldırım bulutları oluşuyor ve ruhunu “En İyi Dostum” tarzında bir oyuncak bebeğe aktarıyor. Ancak başlangıçta soru işaretleri doğuran bu temele rağmen film o kadar iyi yapılmış ki, tüm zamanların en etkili korku filmlerinden biri olmayı başarıyor. Film, olay örgüsü bakımından, aynı temel üzerinde ilerleyen ve mükemmel bir aksiyon-korku örneği olan Karanlık Adam’a (Darkman – 1990) biraz benziyor.

Filmin en iyi momentlerinden bazıları filmin hemen başında, Andy dışında kimsenin Chucky’nin canlı olduğunu henüz anlamamış olduğu bölümlerde gerçekleşiyor. Biraz Steven Spielberg’in Jaws’da yaptığına benzer bir şekilde yönetmen Tom Holland, filmin başında uzunca bir süre Chucky’yi cansız bir bebek olarak bırakıyor. Tabii ki, kafasının içinde sinsi bir şeyler dönüyormuş gibi bakan normal bir oyuncak bebeği göstermek, yaşayan, koşan, adam bıçaklayan, çığlık atan bir bebeği göstermekten çok daha kolay, fakat bu aynı zamanda son derece ürpertici olmuş.

Küçük çocukların rol yapma yeteneklerinin eleştirildiğini duymaktan daha kötü bir şey yok, ama Alex Vincent’in Andy olarak performansını zaman zaman yorucu bulduğumu kabul etmem gerek. Daha 7 yaşında, bir korku filminde, benim o yaşta yapabileceğimden kesinlikle çok daha iyi bir performans gösterdiği için tebrik ettikten sonra, korkmuş küçük bir çocuğu başarıyla sergilediği her sahnenin bir katı kadar da, genellikle ilkokul fişi okumaya benzeyen monoton bir tonda konuşmasını filmin olumsuz yanlarından biri olarak not etmek gerekiyor.

Ancak bu söylendikten sonra, 1988 yılı yapımı bir film için efektlerin çok etkileyici olduğu da söylenmeli. Oyuncak bebek mükemmel yapılmış. Chucky’ye sesini veren Brad Dourif, bu filmde kariyerinin ilk rollerinden birini oynuyor. Filmin başında vurulana kadar görünüyor ve sonra ruhunu oyuncak bebeğe aktarıyor. Serinin geri kalanında ise, ki şimdi toplam beş film oldu, oyuncak bebekten çıkmaya çalışıyor. Bu yüzden sesinin yüzünden daha ünlü olması gayet doğal. Çocuk Oyunu’ndan önce, Guguk Kuşu’nun pısırık Billy Bibbit’i olarak tanınıyordu ancak bu filmin başarısı, kariyerinin geri kalanı üzerinde önemli bir etkiye yol açtı. Aktörün daha sonraki performanslarının birçoğu, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Grima Wormtongue karakteri gibi karanlık roller oldu.

Son olarak bu korkutucu filmdeki tek komik sahneye dikkat çekmek isterim. Bu sahne o kadar iyi ki, başka bir komikliğe gerek bile kalmıyor. Chucky asansörle aşağı inerken yaşlı bir kadın onu fark eder ancak kocası ona bırakmasını söyler, kim unutmuşsa nasıl olsa almak için geri gelecektir. Asansörden çıkarken kadın yüzünü buruşturarak geri bakar ve ‘Çirkin bebek…’ der, Chucky’nin cevabı ise net; ‘fuck youu!..

Filmle ilgili küçük notlar;

Chucky’nin tam adı, Charles Lee Ray, üç katilin isminden alıntıdır: Charles Manson, Lee Harvey Oswald ve James Earl Ray.

Bebek bakıcısının öldüğü sahne orijinal olarak banyo yaparken elektrik çarpması şeklinde çekilmişti. Sahne daha sonra Chucky’nin Gelini’nde (Bride of Chucky – 1998) kullanıldı.

Film 9.000.000 $’lık bütçeyle çekildi. Tüm dünya’da elde ettiği hasılat 45.000.000 $..

Don Mancini orijinal senaryoda, gerçek katilin Chucky değil de genç Andy olabileceği fikri üzerinde çok tartışıldığını belirtti. Fikir Kevin Tenney tarafından Pinokyo’nun İntikamı’nda (Pinocchio’s Revenge – 1996) kullanıldı.

Filmin başında Andy annesine yatakta şekerli mısır gevreği, yanık tost ekmeği ve bir bardak portakal suyu şeklinde bir kahvaltı hazırlıyor. Çocuk annesinin yatak odasına gittiğinde portakal suyu, bir bardak süte dönüşüyor:)

Not: Bu yazı ilk olarak Gölge e-Dergi‘nin 34.sayısında yayınlanmıştır..

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.