Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

Christine Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Sine-Makale

BurçinYapıcı

08 Eylül 2017

0 Adet Yorum

0

Christine filmi Stephen King’in aynı adlı romanında korku ustası yönetmen John Carpenter tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Stephen King o dönemlerde öyle popülerdir ki Christine henüz kitap olarak yayınlamadan önce film sözleşmesi yapılmıştır.

Başrol için ilk önce Kevin Bacon’a teklif götürüldü ancak oyuncu Footloose (1984) filminde oynamak için bu teklifi geri çevirdi.

Arnie Cunningham rolü için Scott Baio, Leigh Cabot rolü için ise Brooke Shields gibi dönemin popüler isimleri düşünülmüş ancak yapım şirketi az bilinen oyuncular seçilmesini tercih etmiş.

Christine/1958 Plymouth filmde rol alan herhangi bir oyuncudan daha yüksek fiyata tekabül ediyordu. Şöyle ki yapım masraflarının %15 gibi bir kısmı sadece arabalar için harcanmıştı.

Yapımcılar filmde kullanılmak üzere yeterince 1958 model Plymouth Fury bulunması için ülke çapında ilanlar vermiştir. Sonunda 23 adet Plymouth Fury satın alınmış, bunların 16’sı sadece parçaları için kullanılırken kalan yedisi film sahnelerinde dönüşümlü olarak yer almıştır. Ayrıca Plymouth Belvedere ve Savoy marka arabalar da satın alınmış ve Christine’e benzemesi için boyanarak çeşitli parçalar eklenmiştir.

Christine’in plakası “CQB” “Close Quarters Battle” yani yakın mesafeli savaş sözünün kısaltmasıdır.

Filmin açılışında Christine’i Detroit’te ki fabrikada diğer arabalar ile birlikte kontrolden geçmek üzere sırada beklerken gördüğümüz sahne kitapta geçmez. Ayrıca bu filmin çekilen ilk sahnesidir. Sırada bekleyenler arasında sadece Christine kırmızıdır. O dönem bu model araba bulmakta zorlanan yapım şirketi sahne çekildikten sonra bantta bulunan diğer tüm arabaları kırmızıya boyatmıştır.

Çekimler süresince tüm arabalar profesyonel sürücüler tarafından sürüldü. Hiçbir araba uzaktan kumanda edilmedi. Christine’in şeytanileştiği sahnede şoförün görüntüsünün kameralara yansımaması için arabanın camları küçük bir alan haricinde tamamen siyaha boyandı. Bazı sahnelerde arabayı itmek için buldozer ve kablolardan faydalanıldı.

Çekimler tamamlandığında geriye kondisyonu iyi olan sadece üç araba kalmıştır ve bunlar filmin tanıtımı için yola çıkartılmış ve sonrada satılmıştır. Hurdaya çıkan bir arabada koleksiyoner Martin Sanchez tarafından satın alınmıştır.

Christine’in ciltli ilk baskısında Stephen King’in 1957 model Plymouth’un kaputuna oturduğu bir fotoğrafı vardır.

Christine’in ses efektleri aslında Ford marka bir arabaya aittir. Motor sesleri için ise 1970 Mustang 428 SCJ’den alınan kayıtlar kullanılmıştır.

Meşhur yanma sahnesi için Christine tamamen kauçuk tutkalı ile kaplanmıştır. Böylece çekim tamamlanana kadar alevlerin sönmesi engellenmiştir.

Filmin senaristlerinden Bill Philips’e göre Christine r-rated (18 yaşından küçükler izleyemez) film kategorisine girecek kadar şiddet içermiyordu. Ancak PG (13 yaşından küçükler aile denetiminde izleyebilir) kategorisinde sayılırsa da kimse tarafından izlenmeyeceğini düşündükleri için araya bolca küfür (f.ck) katarak bu durumdan sıyrılmışlar. Sonrasında filmde çok fazla f.ck kelimesi geçtiği için eleştiriye maruz kalmışlar.

John Carpenter batıl inancından ötürü filmin galasına katılmamış ve ‘Eğer ben gitseydim kötü bir şeyler olacaktı.’ demiştir.

Keith Gordon (Arnie) Alexandra Paul’u (Leigh) öpeceği sahne için çok fazla gerilmiş. Bu sebeple gidip Alexandra’ya çekimden önce prova yapmayı teklif etmiştir. İyi taktik 🙂

Film, bir diğer John Carpenter filmi olan Halloween ile aynı mahallede çekildi.

Bill Philips kendisine Christine’in senaryosunu yazması teklif edildiğinde katil bir araba ile ilgili film yapılması fikri ona garip geldiği için bunun bir şaka olduğunu düşünmüş.

Filmde kullanılan Plymouth Fury 2004 yılında 167.000 dolara bir Stephen King hayranına satılmıştır.

Amerika’da bir Plymouth Fury Christine Fan Kulübü vardır. Bu kulübün üyeleri kendi Christine klonlarına sahiptir ve her sene en iyi gözüken Plymouth Fury’i seçmek için yarışma düzenlerler.

Stephen King Christine için 1958 model Plymouth Fury seçmiştir çünkü o unutulmuş bir arabadır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.