Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Córki dancingu

Korku Film Arşivi

KonukYazar

21 Mart 2017

0 Adet Yorum

0

lureafisYönetmen: Agnieszka Smoczynska
Senaryo: Robert Bolesto
Tür: Dram, Korku
Yapım: 2015 Polonya Süre: 92 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6,4/10
Oyuncular: Marta Mazurek, Michalina Olszanska, Kinga Preis, Andrzej Konopka, Jakub Gierszal, Zygmunt Malanowicz, Magdalena Cielecka

Hans Christian Andersen, aşina olduğumuz birçok acıklı, şok edici ve okuyanı umutsuzluğa sürükleyen masala imza atmıştır. Andersen için Danimarka’nın Kemalettin Tuğçu’su desek yanlış olmaz herhalde. Sinemaya Walt Disney aracılığıyla aktarılan The Little Mermaid (1989) animasyonunda gördüğümüz gibi çocukların seviyesine daha uygun hale gelen masallara dönüştürülmeye çalışılmıştır. Córki dancingu (The Lure, 2015) filmi de Andersen’in “Küçük Deniz Kızı” masalından esinlenerek sinemaya aktarıldı. Agnieszka Smoczynska’nın ilk uzun metrajı olan film; fantastik, korku ve müzikal türlerini tek potada harmanlayan, dikkat çekici, renkli ve yetişkinlere yönelik masalsı bir yapım.

lureb2

Film, Srebrna (Altın) ve Zlota (Gümüş) adlı iki kardeş denizkızının, kendi dünyalarından, insanların arasına karışmasını anlatıyor. Denizden, 80’lerin Polonya’daki bir gece kulübüne geçiş yapan denizkızları, büyüleyici sesleriyle şarkıcı Krysia’ya eşlik ederler. Kuruduklarında bacaklara kavuşan Srebrna ve Zlota’nın diğer kadınlardan tek bir farkı vardır; deniz kızıyken kuyruklarında olan cinsel organları insan olduklarında yoktur. Gece kulübündeki müzisyen Mietek’e aşık olan Zlota, onunla beraber olabilmek adına balık kuyruğundan kurtulması gerekmektedir. Yani bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kalacaktır. Filmdeki bu aşk hikayesi Küçük Deniz Kızı masalından neredeyse aynen aktarılmış. Ama geri kalan kısmı yani Srebrna ile alakalı yan hikayeyi ise daha çok Yunan mitolojisinde geçen Siren adlı büyüleyici deniz yaratıklarıyla ilişkilendirebiliriz. Srebrna, insanlara pek güvenmez ve yakın ilişki kurmaktan kaçınır. Bazı geceler dışarı çıkıp insanları avlar ve kalplerini söküp yer. Filmin aşk ve masumiyet kısmı kısaca masalsı tarafı Zlota’ya, karanlık ve kasvetli bölümü ise Srebrna’nın payına düşer. Film için aslında iki genç kızın, iki ayrı sancılı büyüme hikayesini anlatıyor da diyebiliriz.

lureb

Filmin en dikkat çekici kısmı olan görüntü ve sanat yönetiminden de bahsetmek lazım. Mekan olarak 80’lerin bir gece kulübünün seçildiği film, aslında yönetmenin geçmişinden izler taşıyor. İlk gençlik yılları annesiyle beraber gece kulübünde geçtiğinden o kültüre aşina olan Smoczynska, bu dikkat çekici mekanı da senaryosuna dahil etmiş. Ayrıca filmin kostümleri de mekanla ahenk içinde tasarlanmış. Sahneyi adeta kabareye dönüştüren yan karakterler birer birer karşımıza çıkarken bol müzikli Lehçe sözlü dinamik kısımlar filme eşlik ediyor.

Córki dancingu, içerisinde barındırdığı tür karmaşası ile her izleyiciye uygun değil ama kült olmaya gayet müsait enteresanlıkta bir yapım. 2016 Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan film, birçok fantastik film festivalinden de eli boş dönmemişti. Hem renkli hem de karanlık olan Polonya usulü bu film, büyüklere masallar tadında, çok eğlenceli ve tuhaf.

Korkucu için yazan Müge İbrikçi

korkumetre-5 kan_ve_siddet-6 gerilim_dozu-5 puan-6

 

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.