Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Cult of Chucky

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

11 Ocak 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Don Mancini
Senaryo: Don Mancini
Tür: Slasher
Yapım: 2017, ABD Süre: 119 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 5,2/10
Oyuncular: Allison Dawn Doiron, Alex Vincent, Brad Dourif, Fiona Dourif, Jennifer Tilly, Michael Therriault

Chucky geri döndü ancak zaten Chucky hiç gitmemişti! Child’s Play filmlerinin katil oyuncak bebeği reset düğmesine basmadan 21. yüzyılın yeniden çekim furyasından bir şekilde kurtulmayı başardı ve şimdi altıncı resmi devam filmi olan Cult of Chucky ile karşımızda. Bu film, son iki film (aradaki Seed of Chucky (2004) ‘i bir kenara koyuyorum!) Bride of Chucky‘nin çılgınlığına ya da Curse of Chucky‘nin ürperticiliğine ulaşamasa da, serinin efsanesine layık bir katkı.

Bir önceki film Curse of Chucky‘de ki olayların üzerinden birkaç yıl geçmiştir ve filmin kahramanı Nica (Fiona Dourif), akıl hastanesine yatırılmıştır çünkü herkese tüm ailesini oyuncak bir bebeğin öldürdüğünü anlatmıştır. Artık Nica, gerçek katilin kendisi olduğunu düşünmektedir ve şeytani oyuncakların hayal ürünü olduklarına ikna olmuştur. Ancak psikiyatristi grup terapi seansına bir “Good Guy” oyuncak bebeği getirince akıl hastanesindeki herkes her zamankinden daha garip davranmaya başlar ve kısa süre sonra da cinayetler ardı ardına gelir.

Orijinal Child’s Play filminde Chucky akıl hastanesinde biraz zaman geçirmiştir ancak ilk kez tüm film bu mekanda geçmektedir ve burası mantıklı bir seçimdir. Böylece Chucky duyarlı hastaları manipüle etmek için bol bol fırsat bularak doktorların ve hastane personelinin aklını karıştırır.

Senaryo her ne kadar Child’s Play 2‘den bazı fikirleri geri dönüştürse de, sonunda serinin hayranlarının yıllardır aşina olduğu kavramları ortaya çıkaran ancak önceki filmlerden hiçbirinde keşfedilmemiş olan beklenmedik yönlere yönelir. (daha fazlasını anlatmak spoiler olurdu)

Curse of Chucky (2013) ve Cult of Chucky (2017) filmleri arasında geçen sürede yönetmen Don Mancini (önceki tüm Child’s Play filmlerini yazmış ve son iki tanesini yönetmiştir) TV dizisi Hannibal’da çalışmış ve dizinin estetiğini yönlendirmiştir. Chucky bile Hannibal dizisinin iptal edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Film psikolojik manipülasyon, yozlaşmış psikologlar, etik olmayan hipnoz ve kabus sahneleriyle serinin en korkunç imajlarından birini çiziyor. Bu, özellikle unutulmaz birkaç ölümle birlikte, bu filmlerin hayranlarını fazlasıyla tatmin edecektir.

Ancak Cult of Chucky tüyler ürpertici bir hal alsa da Chucky’nin kendisi hala biraz şakacı ve filmin genel espri anlayışı sıklıkla Mancini’nin gerçek korku girişimlerini kapatabiliyor. Film çekimi ve oyunculuk stili çoğunlukla samimi ve rahatsız edici olsa da, Chucky (hala büyük Brad Dourif tarafından seslendiriliyor) ve cani kız arkadaşı Tiffany (Jennifer Tilly), bazı anları berbat etme pahasına yapmacık bir şekilde seyirciyle etkileşime geçme eğilimindeler. Bu genel izleyici için zorlayıcı olsa da itiraf etmek gerekirse bizim gibi hayranlar için iyi ve beklenilebilir bir şey.

Çok fazla sayıda korku devam filmi, ucuz ve ruhsuz para kaynağı gibi oluyor. Cult of Chucky’nin büyük fikirleri, güçlü performansları ve serinin en iyileri arasında yer alabilecek bazı sahneleri var. Diğer klasik slasher film serilerinin devamları başarısız olabilir, ama son zamanlarda Chucky, eğlenceli korku devam filmleri yapmayı çocuk oyunuymuş gibi gösteriyor. Bizlerde eski ve iyi dostumuzu korku ikonları tahtında rol keserken izlemeyi seviyoruz.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.