Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Freddy’s Dead: The Final Nightmare

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

23 Mart 2017

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Rachel Talalay
Senaryo: Wes Craven (Karakterler), Rachel Talalay (Hikaye)
Tür: Slasher
Yapım: 1991 ABD Süre: 89 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 4,9/10
Oyuncular: Robert Englund, Lisa Zane, Shon Greenblatt, Lezlie Deane, Ricky Dean Logan, Breckin Meyer

Uyumanın güvenli olduğunu düşündüğünüzde, Freddy Krueger kanınızı dondurmak ve rüyalarınıza musallat olmak için geri geliyor.

Lisa Zane, tekrarlayan kabusların işkence ettiği bir çocuk psikoloğudur. Ancak, yeni bir hastasının da aynı kabusları gördüğünü öğrenir ve başladığı araştırma, onu Elm Sokağı’na getirir. Burada kötülük, mezarından fırlayarak dünyaya ulaşmak için beklemektedir.

“Seni alacağım evlat, o küçük ruhunu da!” – Freddy Krueger

Bu filmi, 1991 yılında, tam 14 yaşında sinemada izlediğimde karışık duygular hissettim. (eski Türkiye’ye özlem duymamın bir sebebi daha!) Bir yandan adamım Freddy’i yaptığı en iyi işi icra ederken izleme fırsatını yaşamanın heyecanı, öte yandan bunun kelimenin tam anlamıyla Freddy Krueger’ın sonu olduğunu düşünmenin yarattığı travmayı yaşadım. Hala filmi çok seviyorum ve artık Freddy’nin bitmediğini de bilince, geri dönüp bu filmi yeniden keyifle izleyebilirim. Pek çok hayran, Freddy’s Dead filmini beğenmemiş olabilir ancak ben onlardan biri değilim. Bir iki kez çizginin biraz dışına çıksa da, bu film baştan sona farklı bir karakter, atmosfer, önceki beş filmden esintiler, Elm Sokağı ile ilgili her şeye yeni bir can ve enerji getiriyor. Bu filmde, gerçekten çok farklı bir Freddy görüyoruz. On yıl ileriye gidiyoruz, Freddy şişman ve mutlu, bu kayıp on yıl içinde çok meşgul olmuş, Springwood’un genç insanlarının kökünü kazımış ve kasabadan kalanları da sinsi ruhuyla istila etmiştir. Bu Freddy, güçlü ve kuvvetli, çıktığı ruh avlarından haz alıyor. A Nightmare on Elm Street 5 filmi gönülsüzce uç noktalara gitme hatasına düşmüştü; Freddy’s Dead de uç noktalara gidiyor ancak bunu zevk sahibi biçimde ve Elm Street 5 filmini zayıflatan sahtekarlıklardan uzak bir şekilde yapıyor. Freddy, bu filmin keyfini çıkarıyor bu yüzden film, belki de Elm Street filmlerinin en eğlencelisi.

freddysdeadwitch

Freddy’s Dead’in en önemli özelliği, Freddy’nin geçmişine değiniyor olması. Freddy’nin bizim bilmediğimiz geçmişinden bir parça göstererek resmen bombayı patlatıyor. Hikayenin bu noktası mükemmel işlemiyor (biraz “yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan” sendromuna kurban gidiyor) ama işe yarıyor. Freddy’nin pek de mutlu geçmeyen çocukluğuna da göz atıyoruz (Alice Cooper üvey babasını canlandırıyor). Çocukluğunda bu kadar istismara uğrayanlar, genelde Oprah Winfrey’in şovuna katılıp, kameralara ağlarlar ancak Freddy farklı bir yol seçiyor. Özür veya anlayış beklemiyor, kan ve intikam istiyor. Şahsi fikrimce doğru seçim yapmış.

Önceki filmlerden kimseyi görmeyi beklemeyin çünkü Elm Street 5 filmi ve Freddy’s Dead arasında bir devamlılık yok. Bu filmde, her şeye baştan başlıyoruz yani sadece bir tane Springwood gencinin hala yaşadığı bir dünyadayız. Bu genç, kaçmaya çalışıyor ama saklanamıyor ve Freddy onu ait olduğu yere çekiyor. Freddy, kasaba dışına çıkıp daha büyük ölçekte cinayetler işlemek istiyor (“Her kasabada bir Elm Sokağı vardır“), ve onun için bir tek çıkış vardır. Bu, hikayeyi güçlü ve cazip kılıyor hatta Freddy’nin kabus güçlerinin açıklamasıyla daha da güçlendiriliyor. Elbette, birkaç çocuk ölüyor hem de son derece yaratıcı biçimlerde. Freddy’nin ilk gözüktüğü sahne mutlaka izlenmeli ve tasarladığı ölümler, detaylı, komik ve çok tatmin edici. Fred zaman zaman oyunbaz, cinayetleri de keyif verici. Video oyunu ölüm sahnesi, iyi bir fikri çok ileriye götürüyor ama diğer ölüm sahneleri oldukça etkileyici, daha öncekilerden farklı ama tatmin edici.

freddysdeadgame

Dürüst olmak gerekirse, Elm Street 4 ve 5 filmlerinden daha iyi bir film olduğunu düşünüyorum. Korku filmlerinin en büyük ikonlarından bir tanesi için büyük bir veda partisi niteliğinde. Roseanne Barr ve Tom Arnold bile eğlencenin bir parçası olmak için yer almış (ama ne yazık ki hiç biri anti-kahramanımıza kurban gitmiyor). Filmin kapanışındaki büyük 3D sahne de çok eğlenceli ve önceki yıllardan bu yana tekrarlanan, “kabak tadı veren” sonlardan çok farklı. Freddy’nin ölümünden tam anlamıyla tatmin olmadım ancak, Freddy’s Dead filmi temelde Freddy’nin korku janrına yaptığı katkının bir kutlaması. Stüdyo neden Freddy’nin korku saltanatını tamamen bitirdi anlamış değilim. Birçok uzman, taraftarların Freddy’den nefret etmeyi sevdiğini düşünüyor gibi görünüyor; bu nedenle onun iyi bir şekilde gönderildiğini görme arzusu, bu tür düşünce tarzına uyuyor olabilir. Bir çoğumuz Freddy’i sevmekle kalmayıp, ona tezahürat da yapıyordu. Bizim için Freddy’nin ölümü, yutulması zor bir lokmaydı, şükür ki Wes Craven kısa zamanda Freddy’i prematüre bir ölümden kurtarmak için Wes Craven’s New Nightmare filmiyle geri döndü.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Johnny Depp, bir TV reklamında görünüyor. Depp, A Nightmare On Elm Street filminde TV izlerken uyuyakalan ve öldürülen bir karakteri canlandırmıştı.
– Filmin son kısmında, başrol oyuncusunun özel gözlükleri takıp çıkartana kadar geçen zaman dilimi özellikle 3D olarak çekilmiş. Video sürümünde, bu efekt çıkartılmış. İngiltere’deki video sürümünde ise 3D efektin tamamı dahil edildi ve video setine, the nightmare on elm street yazı karakterleriyle, kırmızı renkte, kenarlarında “freddy’s death” yazan 3 çift 3D gözlük konuldu.

freddysdead3d
– ABD’de film gösterime girmeden 1 gün önce 12 Eylül 1991 tarihi, Los Angeles’da Freddy Krueger Günü olarak ilan edildi.
– İlk başta senaryo için Peter Jackson ile anlaşıldı. Kendisi bir taslak yazdı ama bu kullanılmadı.
Breckin Meyer’in beyaz perdedeki ilk rolüdür.
Alice Cooper, Freddy’nin kötü davranan pezevenk babası rolünde gözükmüştür.
– Sinemadaki gösterimde izleyicilere, üzerinde filmin sloganları yazan, kırmızı kartondan 3D gözlük dağıtılmıştır. Gözlük saplarının iç kısmında, normal gözlüklere yapışmasını sağlayan yapıştırıcı bulunuyordu. Gözlük saplarının birinin dış kısmında, ayrıca “House Party 2” filminin reklamı da bulunuyordu.
– Video kaset olarak piyasaya sürüldüğünde, 3D sahne standart formatta gösterildi. Ancak Laserdisc versiyonu, tüm 3D sahneyle birlikte normal versiyonu da içeriyordu. Disk ile birlikte 2 çift 3D gözlük de dağıtıldı. Reklamlar hariç, bu gözlükler, yapıştırıcı ve film sloganları bakımından sinemada dağıtılanlarla aynıydı. Ayrıca daha kalın bir kartondan yapılmışlardı. DVD sürümünden önce 3D sahneyi izlemenin tek yolu buydu.

– Yapımcı Bob Shaye filmde bir kabinde otobüs bileti satarken gözüküyor.
A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child filminde, Alice Johnson’ın dünyaya getirdiği ve 16 yaşına gelen Jacob Johnson, ilk senaryodaki ana karakterdi. Filmin bu ilk taslağında, 30’lu yaşlarına gelen Alice, Freddy tarafından öldürülür. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors filmindeki Taryn, Joey, ve Kincaid de “Dream Police / Rüya Polisi” olarak geri döner. Senaryoda, Taryn /”Blade Cop”, Joey /”Sound Cop”, ve Kincaid / “Power Cop”tır. Yönetmen Rachel Talalay, ilk senaryoyu hiç beğenmediğini bu yüzden yeniden yazdığını belirtmiştir ve bu versiyon filmi kurtarmıştır.
Rachel Talalay, Nightmare on Elm Street serisindeki tek kadın yönetmendir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.