Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Halloween 2

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

23 Haziran 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Rick Rosenthal
Senaryo: John Carpenter, Debra Hill
Tür: Slasher
Yapım: 1981, ABD Süre: 92 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6,6/10
OyuncularJamie Lee Curtis, Donald Pleasence, Charles Cyphers, Jeffrey Kramer, Lance Guest, Pamela Susan Shoop, Dick Warlock

Tam olarak bir önceki filmin bıraktığı yerden devam eden Halloween 2, ilk Halloween filminde ölüme terk ettikleri bıçaklı manyakla karşılaşan aynı talihsiz karakterleri ele alıyor. Görünüşe bakılırsa Michael Myers hala hayatta ve kız kardeşinin yattığı hastanenin boş koridorlarında geziniyor. Michael korku içindeki hedefine yaklaşırken Dr.Loomis de bu psikopatın vahşi hareketlerinin arkasında yatan kan dondurucu gizemi keşfediyor.

“Sen ölüm nedir bilmiyorsun!” (Dr. Loomis)

Halloween 2 bir slasher klasiğini takip etmeye çalışıyor. İlk film çok para kazandığı için bu filmin yapıldığını biliyorum ancak bir nedenden dolayı bunu orijinal film ile aynı kulvarda tutmaya çalıştıklarını söyleyebilirim. Bazı açılardan başarılılar ancak sonuçta rutin bir korku devam filmi olmuş. Sanırım çok fazla şey beklemek haksızlık olur ancak iyi yapılmış bir korku filminin devamıysa bir beklentiye sahip olmamak çok zor.

Bu devam filmiyle ilgili esas problem çok yavaş bir akışa sahip ve tek bir mekan (hastane) çok hızlı bir şekilde sıkıcı hale geliyor. Michael koridorlarda yavaş yavaş yürürken bizler de filmin aynı ilerleme temposuna sahip olduğunu hissediyoruz.

Diğer bir sorun ise sadece katil tarafından öldürülmek için orada bulunan karakterlerin eklenmesiyle bir slasher rutininin takip edilmesi. İlk filmdeki karakterler, filmin sonuna kadar dayanamayacaklarını bilseniz bile hoşa giden ve iyi geliştirilmiş karakterlerdi. Bu filmde ise sadece Myers tarafından yakalanmayı bekleyen beyin ölümü gerçekleşmiş karakterler var. Bahsetmeye değer tek karakter Lance Guest’in canlandırdığı Jimmy karakteri. İyi bir performans sergiliyor ve filme eklenip hakkında bahsetmeye değer tek karakter.

Halloween hayranlarının tartıştığı konulardan bir tanesi de The Shape’in (Michael Myers) bir geçmişe sahip olması gerektiğidir. Kabul etmem gerekir ki ilk filmdeki motivasyon yokluğu onu son derece korkutucu yapıyordu çünkü ortada öldürmesini sağlayan bir neden yoktu o sadece saf kötüydü. Bu filmde neden Laurie’yi takip ettiği ortaya çıkıyor ve bu da karakteri nedense daha az korkutucu hale getiriyor. Bununla birlikte, bu devam filminin hikaye amacına bakarsak, katil hakkında hiçbir şey açıklamadan 90 dakikalık bir film yapmak oldukça zordur. Özellikle bu film için çılgınlığına bir metot katmış olmalarını takdir ediyorum fakat bu korkutuculuk düzeyini biraz aşağı çekiyor. En azından Michael hakkındaki açıklama iyi yapılmış ve bir çeşit sürpriz olarak karşımıza çıkıyor. Filmin belirgin özelliği, orijinal filmle aynı gecede geçiyor. Böylece eklenen gerilim ve süreklilik düzeyi bu devam filmini ilginç kılıyor.

Donald Pleasance bu filmde kamera karşısında daha çok gözüküyor ve rolünden keyif aldığı belli oluyor. Bu filmde de gayet iyi bir performans sergileyerek ilk filmdeki hoşa giden karakterini devam ettiriyor. Jamie Lee Curtis bu filmde kamera karşısında daha az gözüküyor. İlk filmdeki kadar güçlü sahneleri olmasa da yine de yer aldığı sahneler oldukça etkileyici.

Sonuçta iyi bir devam filmi fakat 13.Cuma’yı çok popüler yapan 80’lerin slasher mentalitesinden uzak dursaydı daha iyi olurdu. Bununla birlikte orijinal filmin özünü taşıdığı için taklitlerinden çok önde yer alan bir film olduğunu söyleyebiliriz.

korkumetre-5 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-6 puan-6

Bunları Biliyor musunuz?

– Dana Carvey asistan rolünde Halloween 2’de oynayarak sinemaya adım atmıştır. Doyle’ların evinin önünde sarışın bir gazeteciden talimat alırken kendisini görebilirsiniz.

– Jamie Lee Curtis ilk filmdeki saç stiline uyması için peruk takmak zorunda kalmıştır.

– Halloween 2’nin ilk başlarda yüksek bir apartmanda geçmesi planlanmıştır.

– 31 Ekimden sonraki sabahı gösteren tek Halloween filmidir diğerleri Halloween gecesinde bitmektedir.

– Halloween H20 dışında Michael Myers’ın Boogeyman olarak anılmadığı tek filmdir.

– John Carpenter yönetmenlik teklifini geri çevirmiştir ancak senaryoyu yazarak projenin yapımında kalmıştır.

– Pamela Susan Shoop (Karen) küvetteki sıcak su çok temiz olmadığı için kendisinin ölüm sahnesinden sonra kulak enfeksiyonu geçirmiştir.

– Rick Rosenthal’ın versiyonunun çok uysal olduğuna inanan John Carpenter, birkaç kanlı sahne çekmiştir ve Rosenthal’ın itirazlarına rağmen filme eklenmiştir.

– 2 buçuk milyon dolar bütçeli film toplamda 25 buçuk milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.