Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Halloween Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Sine-Makale

BurçinYapıcı

31 Ekim 2017

0 Adet Yorum

0

* Filmin orijinal adı “Halloween” değil “The Babysitter Murders” olarak kararlaştırılmıştır. Ancak yapımcı Irwin Yablas’a göre hikayenin noel, cadılar bayramı gibi spesifik bir dönemde geçmesi izleyici üzerinde daha iyi bir etki bırakacaktır. Bu nedenle filmin adı “Halloween” olarak değiştirilmiştir. John Carpenter ve yardımcı senarist Debra Hill senaryoyu on gün içinde yazarak gereken tüm değişiklikleri eklediler.

* Halloween Jamie Lee Curtis’in ilk ekran deneyimidir. Curtis bu filmde rol almayı çok istiyordu çünkü Carpenter’ın Assault on Precinct 13 filmini çok seviyordu. Bu sebeple tam üç kez Laura Strode rolü için seçmelere katıldı. Carpenter başlangıçta rolü Anna Lochart’ın almasını istiyordu. Ancak Jamie Lee son denemesinde gösterdiği performans ile rolü almayı başardı. Curtis serinin toplam üç filminde Laura Strode’u canlandırdı. Micheal Myers karakterinin yer almadığı serinin sözde devam filmi olan Season of the Witch’de de telefon operatörünü seslendirdiği söylenmekte ancak bu kesin bir bilgi değil.

* Film Haddonfield, Illinois‘de geçmesine rağmen aslında South Pasadena ve Hollywood, California‘da çekildi. Laurie’nin Tommy Doyle ile Myers evine kadar yürüdüğü sahneye dikkatli bakarsanız arka planda zaman zaman palmiye ağaçlarının kamera açısına girdiğini görebilirsiniz. Kasabanın adının Haddonfield olarak geçmesinin tek sebebi senarist Debra Hill’in doğduğu kasabaya bir gönderme yapmak istemesinden kaynaklanır.

* Filmin çekimleri rekor sayılabilecek kadar kısa sürede tamamlandı. 1978 baharında başlayan çekimler 20 günde bitirildi ve film aynı yılın Ekim ayında gösterime girdi. Halloween temalı filmin çekimlerinin ilkbahar aylarında yapılması bir takım sorunlar doğmasına sebep oldu. Çekimin yapıldığı kurgusal Haddonfield kasabasında bulunan ağaçlar yılın o mevsiminde tamamen yemyeşildi. Carpenter ağaçları değiştirmek istemiş ancak bütçe yüzünden vazgeçti. Set tasarımcısı Tommy Lee Wallace bazı sahnelerde kullanılmak üzere çantalar dolusu sahte yaprağı sonbahar renklerine boyamak zorunda kaldı.

* Senaryoda Micheal Myers’in meşhur maskesi solgun ve donuk ifadeli bir erkek yüzü olarak tanımlandı. Bunun üzerine tasarımcı Tommy Lee Wallace yerel bir oyuncakçı mağazasından iki farklı maske satın aldı ve bunları beyaza boyadı. Maliyetleri iki doların altına gelen bu maskelerden biri aktör Emmett Kelly ile popüler hale gelen Weary Willlie adlı karaktere ait palyaço maskesiydi. Diğeri ise Star Trek’ten Kaptan Kirk maskesiydi. Carpenter bu ikisi de beyaza boyanmış maskelerden karakterine tam uyum sağladığını düşündüğü Kaptan Kirk maskesini seçti.

* Carpenter filmdeki pek çok karaktere isim verirken çevresindeki gerçek kişilerden yahut film/kitap karakterlerinden esinlendi. Örneğin Micheal Myers ve Laurie Strode isimleri kendisine 13.Bölgeye Saldırı filminde yardımcı olan film distribütörü bir adam ve onun eski kız arkadaşından gelir. Tommy Doyle, Alfred Hitchcock’ın ünlü filmi Rear Window’undan, Şerif Leigh Brackett ise aynı isimdeki tanınmış yazar ve senaristin alıntılanan isimlerdir.

* Halloween’in ikonik P.O.V. (kameranın bakış açısı) sahnelerinde Panaglide kamera teçhizatı kullanıldı. Günümüzde sıklıkla kullanılan ve sabit görüntü almaya yarayan steadicam o günlerde çok yaygın değildi. Carpenter bu sistemi çok sevdi çünkü böylece kesintisiz çekimler yapabiliyordu. Bu da düşük olan film bütçesinin aşılmaması için önemli bir hamleydi. Halloween ve Day’s of Heaven bu sistemin kullanıldığı ilk filmler arasındadır. Filmin kamera yönetmeni Dean Cunday’in deneme çekimlerini izlemek için:

* Aktör Donald Pleasence tarafından canlandırılan Sam Loomis karakteri adını Sapık filmindeki bir karakterden alır. Aktris Janet Leigh’in canlandırdığı Marion’un erkek arkadaşının adı Sam Loomis’tir. Bu arada bilmeyenler için; Jamie Lee Curtis Janet Leigh’in kızıdır. Babası da ünlü oyuncu Tony Curtis’tir. Pleasence Halloween serisinin toplam dört filminde rol aldı. Bunlardan sonuncusu ölümünden kısa bir süre sonra gösterime giren Halloween 6: The Curse of Micheal Myers’tir.

* Oyuncuların çoğu filmde kendi kıyafetlerini giymiştir. Jamie Lee Curtis giysilerini JC Penney isimli bir firmadan 100 doların altında bir fiyata satın almıştır.

* Küçük Linsday Wallece karakterinin televizyonda izlediği The Thing from Another World (1951) John Carpenter’ın yeniden yorumlamak istediği filmlerden biridir. 1982’de The Thing’i orjinalinden biraz daha farklı olarak yeniden filme aldı. Film 1938’de yazar John W. Campbell Jr tarafından yazılan “Who Goes There?” kitabından uyarlandı.

* Film boyunca Micheal Myers karakteri üç farklı kişi tarafından canlandırıldı. Bunlardan ilki Carpenter’ın arkadaşı ve New York’tan Kaçış’ın yardımcı senaristi Nick Castle’dı. Diğeri filmin tasarım ekibinden olan Tommy Lee Wallace’tı. Filmin sonunda maskesiz Micheal Myers’i ise günlüğü 25 dolar gibi küçük bir ücret karşılığında aktör Tony Moran canlandırdı.

* Myers Evi 1987’de zorunlu sebeplerle bulunduğu yerden alınarak Güney Pasedana 1000 Mission adresine taşındı. İsteyen hayranlar evi burada ziyaret edebilir. 1888 yapımı bina tarihi dokusu ve sinema açısından değeri ile güvence altında olduğundan hiçbir zaman yıkım tehdidi altında değil.

* Myers Evi gerçekten de terk edilmiş, harap durumdaydı. Ekip evin terk edilmiş halde olduğu sahneleri ilk günlerde çektikten sonra hep birlikte boyadı ve mobilyalar yerleştirerek canlı bir hale gelmesini sağladı.

* Filmin müzikleri yönetmen John Carpenter tarafından üç gün içerisinde bestelendi. Genellikle çoğu filminin müziklerini de yapan yönetmen böylece kendi rekorunu kırarak en kısa sürede tamamladığı film müziklerine de imza atmış oldu. Bu arada yönetmenin müziğe olan merakı babasının ona küçükken verdiği basit bongo derslerinden gelmekte.

* John Carpenter Halloween tamamlandıktan sonra televizyon yayınına uygun olması için ek sahneler çekti. Bu çekimler John Carpenter’in yardımcı senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği Halloween 2 filmleri esnasında yapılmıştır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.