İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Halloween

Haberler

KonukYazar

09 Ekim 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: David Gordon Green
Senaryo: David Gordon Green, Danny Mcbride, Jeff Fradley
Tür: Slasher
Yapım: 2018, ABD Süre: 109 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 8.1/10
Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Nick Castle, Judy Greer, Virginia Gardner, Will Patton, Andi Matichak, Miles Robbins, Dylan Arnold, Toby Huss, Jefferson Hall, James Jude Courtney, Haluk Bilginer

Modern korku sinemasının en büyük ikonlarından Michael Myers bir kez daha geri dönmeye hazırlanıyor! 40 yıl önceki ilk filmin bıraktığı yerden devam edecek olan yapım muhtemelen Laurie Strode ve Michael Myers’ı son kez karşı karşıya getirecek. Hikayeyi karmaşık hale getiren tüm devam filmlerini bir kenara bırakan yazar ve yönetmen David Gordon Green, John Carpenter’ın da yardımcı yapımcı olarak ekibe katılımıyla orijinal hikayeye bir son vermeye çalışacak. Maskeli katilimiz Michael Myers 40 yıl önce bir Cadılar Bayramı gecesi elinden kıl payı kaçırdığı Laurie’yi bulmak için bir kez daha ‘evine’ geri dönüyor ve Haddonfield’i kana buluyor!

Proje Detayları

– Film Charleston Güney Karolina’da çekildi.
– 1978’de çekilen ilk filmde Myers rolünde izlediğimiz Nick Castle bu yapımda cameo olarak gözükürken, dublör James Jude Courtney filmin çoğunda maskeyi takacak.
– Bu yapım 1978’de izlediğimiz orijinal Halloween filminin devamı niteliğinde çekildi. Dolayısıyla ilk filmden sonra çekilen tüm devam filmleri yok sayılıyor.
Jamie Lee CurtisLaurie Strode’ rolüyle geri dönüyor.
Will Patton filmde bir polis memurunu canlandıracak.
Andi Matichak Laurie Strode’un torunu ‘Allyson,’ Judy Greer ise kızı ‘Karen Strode‘ rolünde karşımıza çıkacak.
– Ülkemizin usta oyuncularından Haluk Bilginer’de ‘Doktor Sartain’ karakteriyle filmde yer alıyor.
– Filmin hastane sahnelerinin, fanların Halloween serisinin 2.filminden hatırlayacağı Haddonfield Memorial Hospital’da geçeceği söyleniyor.
– Filmin yapımcılığını Jason Blum (Blumhouse), Miramax ve Malek Akkad üstlenmiş.
– Filmin müziklerini John Carpenter, oğlu Cody Carpenter ve Daniel Davies ile birlikte yaptı. Filmin müziklerini içeren albüm 26 Ekim’de hem CD hem de plak olarak satışa çıkacak.
– Aynı zamanda John Carpenter yönetici yapımcı olarak projede yer alıyor.
– Dağıtımcı firma Universal Pictures.

Jamie Lee Curtis’le yapılan son röportajda hikayeyle alakalı daha fazla detay ortaya çıktı; ”Bir İngiliz araştırma ekibi bu manyağın terör gecesini retrospektif olarak inceledikleri bir çalışma için Michael’ı tutuklu olduğu akıl hastanesinde ziyaret eder. Projeleri Myers’ın kaçmasıyla daha da ilginçleşir. Myers kendisinin imzası haline gelmiş olan maskesini geri alır ve intikam için Laurie’yi aramaya başlar. Diğerleri de elbette bu olayda ceset sayısının artmasına katkı sağlayarak onun etkileyici kariyerinin bir parçası olacaktır. O uğursuz Cadılar Bayramı gecesi eski bebek bakıcısının hayatını sonsuza dek değiştirdi. Bu olayı takip eden yıllar boyunca Laurie silahlandı ve aynı zamanda ailesini de korumak için kendini Michael’ın kaçınılmaz geri dönüşüne hazırladı.

John Carpenter ekibe hangi yönlerden destek verdiğini ve filmle alakalı kişisel görüşlerini şu şekilde anlattı; ”Orijinal Halloween’den 40 yıl sonra tüm devam filmlerinin arasında en korkunç olanının yapılmasına yardım etmeyi deneyeceğim. Klasik usullere geri dönmek istiyoruz. Seri biraz yoldan çıkmış gibi. Düşünüyorum da devam filmleri benim çokta gitmek istemediğim bir yöne doğru gitti. Michael Myers bir karakter olmaktan çıkıp doğanın gücü haline geldi. Sanki o artık bir insan değil; yarı doğaüstü varlık yarı insan karışımı bir şey. Hikayenin özünden uzaklaştığınızda ve bunu açıklamaya çalıştığınızda kaybolursunuz. Umarım bu yapımda filmin özündeki şeye geri dönebiliriz. Jason’ı (yapımcı) bir süredir tanıyorum. Bana gelip ‘Seriyi başka bir yöne çekip geliştirmek ve düzeltmek konusunda ne hissedersin?’ dedi. Bende ”Tabii, neden olmasın size bir şans vereceğim ve aynı zamanda yönetmene de destek olmaya çalışacağım’’ dedim. Oda; ”Henüz bir senaryo oluşturmadık bu yüzden nasıl bir şey olacağını sana söyleyemem ama bahse girerim ki Cadılar Bayramı gecesi ve maskeli bir katil hakkında olacak!’’ dedi. (Gülüyor) Sonrasında David ve Danny yapımcı Jason Blum ile birlikte ofisime gelip yeni filmle alakalı vizyonlarını benimle paylaştılar. Vaov! Dedim. Beni gerçekten etkilediler ve bence gayet başarılı olacaklar. Konuyu ve özünü iyi kavramışlar. Projede yönetici yapımcı olarak yer alıyorum. Ayrıca filmin müziklerini de yapacağım. Çok fazla seçenek var. Ne hissettiğini görmek için yönetmenle görüşeceğim. Yeni bir film müziği yaratabilirim ya da eski müziği güncelleyebilir ve gücünü arttırabiliriz. Veya yeni ve eskiyi birbirine geçirebiliriz. Neyin uygun olduğunu anlamam için filmi görmem gerekecek. Senaryonun yazım aşamasında ekiple biraz çalıştım. Aslında sadece herkese destek olmak ve bazı düzeltmeler yapmak için oradaydım. Bence eğlenceli olacak. Gerçekten yetenekli bir yönetmen var ve senaryo gayet iyi yazılmıştı. Etkilendiğimi söylemem gerek.”

– Makyaj sanatçısı Christopher Nelson Michael’ın bu filmde oldukça yıpranmış bir maske takacağını açıkladı. Aslında hikaye ilk filmin devamı olduğundan maske 40 yıllıkmış gibi görünecek. Nelson; ”Film olaydan 40 yıl sonrasını anlatıyor. Yani maskenin aynı şekilde görünmesini bekleyemeyiz. 1978’deki asıl hali gibi bir şey olmayacak ve düzgün görünmeyecek. Maskeye bu bakış açısıyla yaklaşmalısınız. Çalışmış olduğum 40 yıllık maskeler vardı, onların nasıl çöktüklerine, kırıştıklarına ve bu bozulmaların nasıl oluştuğuna baktım. Aynı zamanda filmin şartlarını da hesaba kattım. Maske şimdi nerede ve bu 40 yıl boyunca nerelerde bulunmuştur? Hiçbir şey oluşturmadan bu durumu göz önüne aldım. Michael Myers’ı gördüğünüzde ağırlıklı olarak bu hissi yakalamanızı istedim.” diyor ve ekliyor; ”Aynı zamanda David’le nasıl bir çekim yapacağımız ve maskenin sahnelerdeki görüntüsü konusunda çok dikkatli ve stratejik davranmamız gerektiği hakkında konuştuk. Geriye baktığımızda Carpenter ve Dean Cundey’in bu konuya nasıl yaklaştıklarını inceledik. İşte maskeye bu perspektifte yaklaştım ve çıkan sonuçtan oldukça mutluyum. Bence etkileyici olacak. Maskeyi değil Michael Myers’ın karakterini yaratmak istedim aslında. Çünkü bunu yaparken sadece maske oluşturmuyorsunuz bir karakter oluşturuyorsunuz. Hissettiğin bir duyguyu yaratıyorsun ve bunun bir yüz ifadesi var yani maskenin de bir ifadesi var. Ayrıca maske çekildiği hiçbir açıda aynı şekilde durmuyor. Her yeni açıda tamamen farklı görünüyor ve bende tamda bu duyguyu vermesini istemiştim. Aynı orijinalinde olduğu gibi Michael Myers’ı gördüğünüz her sahnede değiştiği, her bir açıdan farklı göründüğü hissinin oluşması önemliydi. Bunu başardığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.”

– Senaristlerden Danny Mcbride neden devam filmlerini görmezden gelerek başlangıca geri dönmeyi tercih ettiklerinden kısaca bahsetti. Ayrıca serinin fanları için diğer filmlere de atıfta bulunacaklarını belirterek şöyle dedi; ”Bu yapım ilk filmden sonrasını anlatacak evet ama biraz alternatif bir gerçeklikte geçecek. Sanki ilk Halloween biraz daha farklı bir şekilde sona ermiş gibi. The Halloween serisi kendi maceranı seçtiğin bir seri haline geldi. Biliyorsunuz birçok farklı versiyonu çekildi ve zaman çizelgesi epey karıştı. Biz asıl kaynağa geri dönmenin ve ordan devam etmenin daha kolay olacağını düşündük ama tabiî ki serinin fanları için çekilmiş olan tüm Halloween filmlerine de saygı duruşunda bulunacağız.

Açıklamalar, filmin anlatısının orijinalin izinden giden bir tarzda olacağının sinyallerini veriyor. Bu konuyla ilgili olarak Mcbride; ”Orijinal filmin olayı tamamen gerilim. Laurie Strode filmin son dakikalarına kadar Michael Myers’ın var olduğunu bile bilmiyor. Film ilerlerken heyecanınız artıyor ve sonuna doğru beklentileriniz iyice çoğalıyor. Carpenter’ın çaba harcamadan yaydığı o korku ve gerilim filmi özel kılan şey. Sanırım yapmaya çalıştığımız şey bu hissi geri getirmek. Onun tarzında bir korku ve dehşet yaratmaya çalıştık. Gördüğünüz bazı korku filmleri gibi sırtını sadece gore ve aşırı şiddet içeren sahnelere dayayan şekilde olmayacak. Bizim için her şey o tüyler ürpertici ve sinsi hissi geri getirmek ve kendi evlerimizin arka bahçesinde ki dehşeti bulmaya çalışmakla alakalıydı.’

Çoğunlukla komedi projelerinde yer almış bir oyuncu ve senarist olmasına gelen tepkiler karşısında ise bu filmi gerçekten çok ciddiye aldığını belirterek; ”Muhtemelen çok korkuyor olmalısınız. Söz veriyoruz kimse gülmeyecek (gülüyor). David ve ben komedi işbirliğimizin dışına çıkarak karanlık ve yırtıcı bir dehşete dalmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sanırım metinde bir iki muzip kısım var gerisi tamamen saf korku. Sonuç olarak umarım insanların akıllarına girer ve onları gece uyutmamayı başarır.’’ Jamie Lee’nin geri dönmesi üzerine ise ; ‘’ Dave ve ben Jamie’nin hayır diyemeyeceği bir şey yapabilmek için senaryo üzerinde çalışırken kıçımızı yırttık. Senaryoyu bitirip ona gönderdik ve rolü kabul etti. Açıkçası sevinçten kafayı yedik. Onun dahil olması gerçekten çok önemliydi, bizi çok mutlu etti.” Son olarak ta projeyi geliştirme baskısından bahsediyor; ”Umarım bunun içine sıçmaz ve insanları kızdırmayız. Korku sineması hayranlarının düşmanınız olmasını istemezsiniz çünkü maskelerini takıp evlerinizde birdenbire ortaya çıkabiliyorlar. Bu serinin fanları oldukça fanatik ve eski kafalı. Açıkçası bizde öyleyiz. Tüm devam filmlerini takip ediyoruz. En azından görmek istediğimiz bir şeyi sunmaya çalıştık. Umarım bu tavrımız fanların bakış açısıyla uyuşur.”

– Danny Mcbride’ın filmle alakalı bir diğer açıklaması ise şu şekilde; ”Bu bir remake ya da yeniden başlayan bir seri değil. Bu Michael Myers’ın hikayesinin devamı. Devam etmeyi tercih ettiğimiz kısmı film çıktığında görebileceksiniz. Serinin tüm filmlerini çoktan görmüştüm ama onları şu anda gerçek anlamda inceliyorum ve bir Michael Myers filmi yapmak için bir araya gelmiş bu insanları düşünüyorum. Sadece bu insanların yapmış olabileceği hatalardan kaçınmaya çalıştım. İlk Halloween filmi çok ürkütücüydü. İkinci filmde öyleydi ama ilki kadar değildi. Ve ondan sonraki filmler artık o kadar da korkutucu değildi. Açıkçası bu filmlerle birlikte Myers’ın bir çeşit Frankenstein’a dönüştüğünü düşünüyorum. Başına ne gelirse gelsin asla ölmüyor. Bu konuda bir gerilim yok. Biz sadece bununla oynamaya çalışıyoruz ; onu gerçek bir karaktere dönüştürmek. Ona çılgın bir backstory vermek gerçek olmasını sağlamıyor. Laurie ve Myers’ı kardeş yaptıkları an bile o kadar korkutucu değildi. Bunlar düşünüldüğünde harika fikirler ancak uygulandığında çokta efektif olmadı. Biz yapılmış olan tüm bu filmleri göz önüne alarak temele geri dönmenin daha iyi bir fikir olduğuna karar verdik. David ve ben korku fanatikleriyiz. John Carpenter’ın ve orijinal Halloween filminde yaptığı şeylerin büyük bir hayranıyız. Bence ilk filmi izleyip serinin diğer yapımlarında hayal kırıklığına uğramak normal. Bizim yapmaya çalıştığımız şey ise ilk filmin bu kadar iyi olmasını sağlayan şeyi bulmak ve onu soymayı denemek aslında. Başta her şey çok basitti. Film ucuz ya da bayat olmayan korkutucu bir tavra sahipti. Michael Myers asla öldürülemeyen doğaüstü bir varlık değildi. Bu tarz şeyler beni korkutmuyor. Gerçekten yaşanabileceğini düşündüğüm bir şeyden korkmak istiyorum. Bence asla öldürülemeyen bir varlığın aksine çöpü çıkarmaya çıktığınızda gölgelerde durup bekleyen ve sizi izleyen biri çok daha korkutucu.”

– Oyuncu ve dublör James Jude Courtney son röportajında ilk filmin Michael Myers’ı Nick Castle ile sette nasıl bir araya geldiklerini anlattı; ”Çalışmaya başladıktan sonra çekimlerin 2.veya 3.haftasında Nick filmde görüneceği sahneler için sete geldi. Birkaç sahne çekti ve bende o sahnelerde onunla birlikteydim ki bu gerçekten çok güzel bir olaydı. O ve ben bu karşılaşmanın olacağını umuyorduk. Hatta o şöyle bile demişti; ‘Meşaleyi devretme zamanı’. Sette bazı yabancı gazetecilerle tanıştık. Nick onlarla röportaj yaparken gerçekten çok zarifti. Onlara; ‘Bakın ben sadece cameo sahneler için geldim artık Michael Myers’ımız Jim’ dedi.”

– Yönetmen David Gordon Green ise son röportajında; ”John Carpenter’ın Halloween’i benim için unutulmaz bir korku filmi deneyimiydi, milyonlarca korku filmi hayranı için anıtsal bir yapım. Michael Myers’ın hikayesinde yeni bir yol katetmek için bu kadar yaratıcı ekiple çalışmak benim için bir onurdur.” Diyerek bu filmi çekmekten ne kadar mutluluk duyduğunu belirtti.

Korkucu.com için yazan Melis Özak

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.