Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Hey, Marvel! Korku Filmi Hayranları İçin Bu 5 Çizgi Romanın Filmini Yap!

Gülşah Yeğenoğlu

Korku Genel

Korku Kitap

Yazarlarımız

YasinKarakaya

18 Şubat 2012

3 Adet Yorum

3

Marvel comics’in Johnny Blaze’i, 17 Şubat’ta Ghost Rider: Spirit of Vengeance’ın sinemalarda gösterime girmesiyle birlikte geliyor. Burada, sadece korkunun değil çizgi romanların da hayranları olarak düşündük ki tam anlamıyla “izci” olmayan diğer bazı Marvel karakterlerinin de sinematik yorumunu görmek güzel olur.

Aşağıda korku temalı Marvel karakterlerinden filme çekilmesini istediklerimizi ve filmlerinin nasıl yapılabileceğiyle ilgili fikirleri okuyabilirsiniz.

Carnage


Eğer bilmiyorsanız Carnage’ın orjini aslında uzaylı yaratığa ev sahipliği yapan Cletus Kasady’dir ve kendisi bir zamanlar Eddie Brock (Venom) ile aynı hücreyi paylaşmış bir seri katildir. Kasady uzaylı organizmayla birleşmeden önce bir çok insanı öldürmüştür.

Şimdi, Venom’un nasıl Örümcek Adam 3’e dönüştüğünü hepimiz gördük ve bu yüzden bir filmde nasıl bir hikaye yazmamamız gerektiğini öğrendik. Ancak gelecekteki The Amazing Spider-Man “karanlık” olmaya çalıştığı için, neden hepsini baştan alıp bu kez sonunda Örümcekçiği tam bir psikopata çevirmeyelim ki? Seven gibi olabilir mesela ama bu kez Örümcek adam giderek artan tuhaf cinayetlerle ilgili parçaları birleştirmeye çalışabilir. Lizard ile birlikte bu yeni film korkunç dakikalar yaşatabilir ancak eğer Carnage ortalıkta gezerse kesinlikle şimdiye kadar ki en yasal korkunç süper kahraman filmi olabilir. Böyle bir hikayeyi filmleştirilmiş olarak görebilecek miyiz? Muhtemelen hayır. Yapsak bile mümkün olan en çok PG puanını almak için bir hayli kırpılacak. Ancak eğer bir süper kahraman işlediği her cinayetin mahalinde adını kendi kanıyla yazıyorsa o zaman bu hikayeyi ketçapla çekemezsin.

Morbius


Örümcek adam kötüleriyle devam edecek olursak elimizde böyle bir “yaşayan vampir” var. Michael Morbius bir zamanlar kendindeki nadir bir kan hastalığını tedavi etmeye çalışırken durumu daha da kötüleşen ve bir vampire benzeyen özellikler kazanan bir kimyagerdir.

Vampir filmlerinin dolup taştığı bir dönemde bir başka vampir filmi çekilmesini savunmayacağım ama ya Örümcek adam Vampire karşı konulu bir film çekilirse? Aslında bu çok gülünç olurdu ama kendi çizgi roman serisinde bir kahraman haline gelmiş Morbius’un neden kendisiyle ilgili bir film çekilip diğer Marvel karakterlerinden oluşan bir grupla da bu film tatlandırılmasın ki? Kolaylıkla Morbius’un kökenini işler ve boyutlar arası bir tarikatı yenmesini sağlayabilirsiniz ve iki saatin altında bir sürede bunu iyi bir şekilde kotarabilirsiniz. Ghost Rider filmlerine benzer çekimler yapılabilir veya daha iyisi neden yeni bir Blade filminde Blade ve Morbius dövüşmesinler ki?

Marvel Zombileri


İtiraf edeyim Marvel Stüdyoları bunca aile dostu film çektikten sonra böyle bir filmi gösterime soktukları için kesin intihar eder. Ama bu janrın bir hayranı olarak bunu görmeyi çok istiyorum. Beyaz perdede gördüğümüz tüm o karakterler… birbirlerini ve başka herkesi yemesinler mi? Bunun sevilmeyecek ne tarafı var?

Eğer bu konuyla ilgili bir rüya takımı topluyor olsaydım senaryo yazarı olarak kesinlikle James Gunn’ı seçerdim çünkü espri ve gore anlayışı kendini hikayede gösterirdi. Yönetmen de Matt Reeves olurdu. Şimdiden görebiliyorum: New York limanının uzaktan çekimi, çığlıklar duyarız ve kamera giderek yaklaştıkça Kaptan Amerika olan Chris Evans’ı bir kadının gözlerini çiğnerken görürüz. Bir dakika, neden bu filmi çekemiyoruz biz?

Dr. Strange


Bu listede gerçekleşmesi muhtemel tek madde. Harry Potter, Lord of the Rings ve Game of Thrones’un kazandığı başarı düşünülürse, neden bir Dr. Strange filmi başarılı olmasın ki? İçinde sihirli bir şeyler olduğunu duyan seyirci gelecektir (The Sorcerer’s Apprentice ABD’de 65 milyon dolar kazandı ama dünyadaki hasılatı 250 milyon dolardı).

Bir Dr. Strange filmi oyuncularıyla yaşar ve ölür. İsmi olup da cismi olmayan bu rolün başarısı için insanların ilgisini çekecek mükemmel bir oyuncu bulunmalıdır. Viggo Mortensen? Liam Neeson? Edward Norton? Hepsi süper kahraman büyücüyü oynayabilir ama kamera arkasında da büyük bir vizyon olmalıdır. Guillermo del Toro bir keresinde bu projeye bulaşmıştı ve bunun için uygun da olabilirdi ama ne yazık ki uğraştığı diğer binlerce proje yüzünden bunun elinden kayıp gitmesine izin verdi. Pek çok nedenden ötürü bir Dr. Strange filmi izlemek güzel olabilirdi. İlk neden, öldürücü düzeydeki özel efektleri olurdu. Strange’in hangi kötüyle dövüşürse dövüşsün yaptığı büyüler tam bir görsel şölen olurdu. Ayrıca Marvel Stüdyolarının böyle bir doğaüstü hikayeyi nasıl çekeceğini görmek isterim. “Thor”un tanrı özelliklerini gayet başarılı bir biçimde aktarmışlardı bu yüzden Strange’in sihrini de nasıl işlediklerini görmek isterim. Ayrıca bu filmin ilk belirtilen bütçe kadar düşük bir bütçeye sahip olmasını da istemem. Sadece 30 milyon dolar mı? Ortalama bir Marvel filmi bile 160 milyon dolar bütçeye sahipken Doktor için herhalde birkaç dolar daha harcanır.

Midnight Sons


The Avengers gibi bu film için de Marvel’ın çok hazırlanması gerekir ama bu zahmete değecektir. Takımda kimler var? Oh, sadece Ghost Rider, Blade, Dr. Strange, Morbius, Hannibal King ve dahası. Bakalım bunun filmi nasıl çekilebilir…

Birinci adım: Blade’i yeniden başlatın (Blade tercihen Idris Elba olmalı ve Hannibal King Ryan Reynolds olmamalı).

İkinci adım: Sonu Midnight Sons’a bağlanan bir Ghost Rider filmi çekin.

Üçüncü adım: Dr. Strange ve Morbius filmlerini yapın.

Dördüncü adım: Bir Midnight Sons filminde bu karakterlerin hepsini Şeytanların Anası olan Lilith ile dövüşmek için bir araya getirin (çizgi romanlarda olduğu gibi).

The Avengers’a benzetmeye çalışırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. The Avengers sizleri Captain America, Thor, Iron Man ve Hulk’ın dünyalarının mantıklı bir şekilde bir araya gelebileceğine inandırıyor. Midnight Sons grubunun üyelerinin hepsi tahminen şeytan veya vampirlerle uğraşıyorlar o yüzden bu karakterlerin dünyalarını birbirine tutturmakta bir sorun yok. En büyük sorun Dr.Strange’in sihir dünyasını Blade’in dövüşlü agresif dünyasıyla kombine etmek olacaktır. Çok fazla korku odaklı aksiyon filmi yok (Underworld/Resident Evil serileri hariç) ancak bu, yeni bir süper kahraman korku filmi melezi olabilir. Tüm dünyayı ilgilendiren bir konu ve son kötüyle savaşmaya doğru giden birkaç devam filmi ile bu filmin çok büyük bir fırsatı olacaktır ve bence insanlar bunu görmek isteyeceklerdir.

Bu listede geçenlerin filme çekilmesi ya da bir Marvel filminde işlenmesi benim için inanılmaz bir mutluluk olacaktır, yazık ki muhtemelen B ve C listedeki Marvel filmlerine dair hayallerim bile çok uzakta. O zamana kadar Marvel’ın bize yani karanlık tarafa bakıp bizleri neyin eğlendirdiğini görmesini ümit etmekten başka yapacak bir şey yok.

Kaynak: http://www.shocktillyoudrop.com

Korkusitesi için çeviren Gülşah Baykal Yeğenoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.