Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

‘In Search of Darkness’ Fragmanı Korkuseverleri 80’lere Davet Ediyor!

Haberler

YasinKarakaya

09 Ekim 2018

0 Adet Yorum

0

 


In Search of Darkness/Karanlığı Arayış, 1980’lerin korku filmlerine belgesel biçimindeki bir aşk mektubu. Belgesel için hazırlanan teaser fragmanı, televizyon muhabiri Barbara Walters’ın “sakatlanma, baş kesme, işkence, bunlar eğlenceli mi geliyor?” diye sorduğu birtakım vintage görüntülerle başlıyor. Elbette eğlenceli!

Bu belgeselde “Cronenberg, Yuzna, Carpenter, Barker” ın çalışmaları ve daha fazlası incelenecek. Barbara Walters haberlerinden sonra, “In Search of Darkness” ın teaser’ı, 80’lerdeki her şeyin dev bir kolajına dönüşüyor. Nintendo Eğlence Sistemi reklamının hemen ardından Elm Sokağında Kabus’tan Freddy ve ardından Michael Jackson‘ın Thriller‘ı gösteriliyor. Halloween II, The Stuff, C.H.U.D., The Fly, Child’s Play, Creepshow ve Evil Dead II klipleri bir dakika içinde bize gösterilen filmlerin sadece bir kısmı.

Şu anda sadece bir klip topluluğu olsa da, Karanlığı Arayış’ta, kısa süre içinde kaç tane korku klasiğinin yayınlandığını görebiliyoruz. Karanlığı Arayış 1980’lerdeki korku türünü ele alıyor ve bunu kültürel bir mercekle inceliyor. O dönemdeki filmlerin çoğu, zamanına doğrudan tepki gösteren yapımlardı. Açgözlülük teması filmlerin çoğunda ortak bir tema ve bu filmler, bir ayna olup bunu topluma yöneltiyorlar. O zamanlar, Donald Trump ile birlikte zengin ve ünlülerin yaşam tarzları Amerikan kültüründe başarının ölçütü haline geldi ve korku filmleri “bize toplum içindeki ve kendimizdeki dehşeti görme şansını verdi.

Karanlığı Arayış, mümkün olduğunca çok sayıda korku hayranıyla buluşmak için bir Kickstarter kampanyası başlatmak üzere. Sadece bu değil, ilk etapta bir filmi seçmenize neden olan poster ve VHS kapaklarından, materyali sunan yönetmenler ve yazarlarla yapılan röportajlardan ve daha sonra da 1980’lerde korku türünün yer aldığı çevreye kadar birçok konunun ele alınması isteniyor. Belgeselin resmi tanıtımında şöyle yazıyor: “AIDS ile ilgili histeri, “body horror”ı hastaneden ekranlarımıza taşıdı bu arada artan vahşet suçlarıyla ilgili “Gordon Gecko” düzeyindeki aşırılık ve korkular giderek artan üst seviye Slasher filmleriyle dengini buldu. Steven Miner’in “House” isimli korku komedisinden ürkütücü uygulamalı efektlere sahip, 1980’lerin korku sinemasının belirleyici özelliklerinden biri olan Wes Craven’in “Serpent and The Rainbow”u ölümlülüğümüzün incelenmesi bakımından katıksız hayal gücüne sahipti. İlk kez teknoloji, bu canavarların evimizi istila edip, göz kamaştırıcı kapaklara sahip kasetlerden bize bakıp, tekrar tekrar bir düğmeye dokunarak bizi korkutmaya hazır olduğu bir araç haline geldi. ”

Karanlığı Arayış, projeyi ele almak için çok büyük bir ekip kurdu, ancak bunu doğru bir şekilde yapabilmek için, genişlemeye ihtiyaç duyacaklar. Belgesel, insanların korku filmlerini, ailelerinden saklamak zorunda kaldıkları Fangoria dergilerini arkadaşlar ve koleksiyoncular arasında takas ettiği ya da çoğalttığı dönemlere kadar geri gidiyor. Karanlığı Arayış, korku filmi hayranlarını, benzer düşüncelere sahip insanların video mağazalarında bir araya gelerek, yeni destansı korku filmlerine yöneldiği zamanlara götürüyor. Ekibin önünde büyük bir görev var, ama her şeyi ortaya çıkarmak için gerekli kararlılık ve sevgiye sahipler.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.