Kumlar havalanacak. Gökyüzü yarılacak. Güç serbest Kalacak... The Mummy (1999)

It Follows

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

24 Temmuz 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: David Robert Mitchell
Senaryo: David Robert Mitchell
Tür: Gerilim
Yapım: 2014, ABD Süre: 100 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6,9/10
Oyuncular Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi, Bailey Spry, Carollette Phillips, Lili Sepe

David Robert Mitchell’in, sadece sevgiliden sevgiliye iletilebilen ölümcül bir lanete dair öyküsü, o kadar etkili bir şekilde ilkel kaygılara dönüşüyor ki, bu konuda travmaya maruz kalmamanız elde değil. John Carpenter veya Brian De Palma‘nın filmleriyle kıyaslanabilecek modern bir korku klasiği.

‘Seksüel korku, modern bir korku klasiğinin fitilini ateşliyor.’

It Follows/Peşimdeki Şeytan‘ filmi, 2010 yılında gençler ve platonik aşklar hakkındaki bir drama filmi ‘American Sleepover Myth’ ile ilk çıkışını yapan Amerikalı yönetmen David Robert Mitchell‘a ait. Mitchell’in bize verdiği şey, yönetmen M. R. James‘in fikirlerinin çağdaş bir şekilde yeniden işlenmesi; özellikle, 1911 tarihli hayalet hikayesi ‘Casting the Runes‘’un.

Jay, Hugh adında bir erkekle yeni çıkmaya başlayan bir lise öğrencisidir; zamanının geri kalanında kız kardeşi Kelly, Yara ve kendisine uzun süredir ümitsizce aşık, utangaç çocukluk arkadaşı Paul ile takılmaktadır. Jay’in cinsel yaşamı normal seyrinde gitmektedir, sonra bilgisi dışında doğaüstü bir ölüm tarikatına alındığını öğrenir ancak artık çok geçtir. Cinsel aktivite, sadece kendisinin görebileceği, onu öldürecek olan ve bir zombi yavaşlığında yürüyen bir şeytan tarafından takip edilmek demektir. Öldürülmeden önce takipçisinden kurtulabilmesinin tek yolu, bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmek ve böylece laneti ona iletmektir. Korku ve kararsızlıkla ilgili acıları, sevdiği kişiyi korumak için tereddütsüz hazır olan Paul’un varlığıyla birleşir.

Bu filmin adını sevdim: Tıpkı böcekli korku filmi ‘They Nest (2000)’ gibi, açık, vurucu, acımasız bir açıklama. Çünkü böcekler yuva yaparlar. It Follows’un korku ve utancı viral bir şekilde yayması, bir kaçıklık ya da AIDS’in metaforik bir tablosu olarak okunabilir. Ama asıl önemli olan şu ki, It Follows’un şeytanı, gerçek bir durumun hicivsel bir şekilde tersine çevrilmesidir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın zararlı ya da ölümcül etkilerine karşı mücadele etmek, yaptığınız şeye devam etmemek, ısrarcı olmamak anlamına gelir. Ama aynı zamanda onları uyarmak için önceki partnerlerin de takip edilmesi anlamına geliyor. Bu durumda siz takipçiniz olursunuz ve bu konuda ihtiyatlı olmalısınız yani aslında Mitchell’in filmindeki kabus figürleri gibi görünmez olmalısınız.

Film, Abel Ferrara‘nın vampir korkusu ‘The Addiction (1995)’ ve kulaklarımızın pasını silen sintizayzır müziği ile açıkça ilham verici John Carpenter’ın ‘Halloween (1978)‘ filmlerini anımsatıyor. Filmin müzikleri, mavi tonlu karamsar atmosfer ile birleştiğinde peşinizdekinin Michael Myers olduğunu hissediyorsunuz. Cannes film festivali gibi bir festivalden övgü almayı başarmış bir korku filmi olması ve diğer korku filmlerinden çok daha farklı bir olay örgüsüne sahip olmasıyla It Follows açık ara son yılların en iyi korku filmleri arasında.

korkumetre-6 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-7 puan-7

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.