Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

Jamie Lee Curtis

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

17 Şubat 2017

0 Adet Yorum

0

jamie-lee-curtis

Tam Adı: Jamie Lee Curtis
Doğum: 22 Kasım 1958 Doğum Yeri: California, ABD.
Eşler: Christopher Guest (1984-)
Çocuklar: Annie Guest, Thomas Guest
IMDb Sayfası

“Korku Kraliçeliği Nedir Ne Değildir” adlı bir kitap yazılsa “nedir” kısmını tek başına karşılayabilecek ehemmiyete sahip olan Jaime Lee Curtis, 22 Kasım 1958’de, iki Hollywood starı, Tony Curtis ve Janet Leigh‘in 2. kızı olarak dünyaya geldi. Daha küçük bir kızken annesinden boşanan babasının yokluğunu çekerek büyüdü. Neyse ki annesi onu şöhretin ihtişamından koruyordu. Daha ilk filmi olan Halloween‘deki (1978) “Laurie Strode” rolüyle kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Filmin bir klasik olması bir yana, Curtis bu role şıp diye uymuştu. Jamie Lee Curtis (fazla güzel bir kadın değildir) izleyicide empati hissi uyandıran “komşu kızı” imajıyla filmin inadırıcılığını birkaç kat artırdı.  Laurie Strode ismini korku tarihine altın harflerle yazdırırken kendi de bir anda çığlık kraliçesi oluverdi (hoş annesi de Sapık adlı filmin duş sahnesinde bu kraliçeliği başlatıyordu).

jamie-lee-curtis1

Bu ünden yararlanmak isteyen yapımcılar kısa aralıklarla çeşitli korku filmlerinde Jamie Lee Curtis‘e başrol verdiler ki bunlar günümüzde birer klasiktir: The Fog (1980), Prom Night (1980), Terror Train (1980). 1 yıl sonra Halloween‘in devam filminde de oynayan aktrist nedense stabil bir kariyer sağlayamadı. Önce scream queen, sonra da dönemin aerobik modasına uyarak kusursuz fiziğini sergilediği filmlerle “bayan vücut” oldu. Seks idolü ve komedi derken uzun bir aradan sonra elle tutulur bir rolde beyazperdede boy gösterdi nihayet: Wanda Adında Bir Balık (1988). Korku janrından iyice uzaklaşan ve vasat filmlerle zaman harcayan aktrist uzun süre akılda kalan bir işe imza atamadı. Bu hiatustan True Lies (1994) ile kurtuldu. Bu sefer de aksiyon kraliçesiydi (Oscar’larda sahneye helikopterden sarkıtılan bir halatla indi!).

jamie-lee-curtis2

Aslında gözü kara ve iyi bir oyuncu olmasına rağmen nedense Hollywood A sınıfına dahil olamadı. Nitekim tilkinin dönüp dolaşıp döneceği yer kürkçü dükkanıdır lafını kanıtlarcasına asıl çıkış noktası olan korku janrının ekmeğini yemeğe başladı. Halloween‘ların yeniden yapımları Jamie Lee Curtis‘in ününden faydalanan çiğnenmiş sakızlardı. Eski günlerin hatırına çığlık kraliçeliğin hürmetine “Scream Queens” adlı dizide boy gösterdi. Estetik ameliyatı reddeden, saçını boyatmayan, sağlıklı yaşlanmanın erdemine vurgu yaparcasına mutlu bir yaşam profili çizen Jamie Lee Curtis, her ne kadar barsak gazlarını yoluna koyan yoğurt reklamlarında rol alacak kadar yaşlandıysa da korkusever fanatikler için Laurie Strode olarak kalacaktır daima.

Korku filmografisi:

Halloween (1978)
The Fog (1980)
Prom Night (1980)
Terror Train (1980)
Roadgames (1981)
Halloween II (1981)
Halloween H20: 20 Years Later (1998)
Virus (1999)
Halloween: Resurrection (2002)
Scream Queens (2015/ Dizi)

jamie-lee-curtis3

jamie-lee-curtis4

jamie-lee-curtis5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.