Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

John Kramer’den Jigsaw’a…

Korku Karakterleri

KonukYazar

23 Temmuz 2018

0 Adet Yorum

0

‘Bir oyun oynamak istiyorum!’ (Jigsaw)

Tobin Bell tarafından canlandırılan Saw/Testere film serisinin kurgusal karakteri John Kramer/Jigsaw görünenin aksine sekiz Saw filmi boyunca tek bir cinayet dahi işlememiş, kurban olarak seçtiği kişilere yaşam ile ölüm arasında bir seçme şansı vermiştir. Elbette bunu mühendislik harikası olan ölümcül işkence tertibatı ve düzeneklerle gerçekleştirmiş olması onu psikopat kanlı bir katil gibi göstermiştir. Gerçekte ise onu bu yola iten bir dizi talihsiz olay örgüsü John Kramer‘in Jigsaw‘a dönüş sürecini başlatmıştır.

John Kramer aslen başarılı bir inşaat mühendisidir. Avukat olan arkadaşı Art Blank ile birlikte Urban Renewal Group adında “Dört duvar bir yuva demektir” düsturuyla evsizler için mülk temin eden bir vakıf kurarlar. İlk yaptığı bina 11235 sokağındaki Gideon Et Paketleme Tesisi’dir. Hayatının bir noktasında Jill Tuck isimli bir kadınla tanışır ve evlenirler. Eşini Homeward Bound Clinic ismiyle ve “Hayatına Değer Ver” sloganıyla çalışan, bağımlıların iyileşmesine yardımcı olan bir klinik açmaya teşvik eder. Klinikte verilen bir partide Umbrella Sağlık adındaki sigorta şirketinin müdürü William Easton ile tanışır. Bu adam aynı zamanda partiye de sponsor olmuştur. İşleri hakkında konuşurlarken William, John’a Umbrella’nın kimi sigortalaması gerektiğine karar vermek için kullandığı matematik formülünü anlatır. William bu formülle gurur duymaktadır ancak John bu iş politikasını sorgular çünkü William müşterilerinden kimin öleceğine veya yaşayacağına karar verirken onların yaşama arzusunu görmezden gelmektedir ki John için bu en önemli insani özelliktir. Anlaşmazlıklarına rağmen John sonunda Umbrella’nın müşterisi olur. (Saw 4 ve Saw 6 filmlerinde bu detaylar görülebilir.)

Gideon Kramer

John’un profesyonel kariyeri kadar özel hayatı da mutlu bir seyir izlemektedir zira eşi hamile kalmıştır. John, zaten büyük bir titizlikle oğlunun Çin takvimindeki ‘Domuz‘ yılında doğmasını planlamıştır ve ona ilk yaptığı binanın adı olan ‘Gideon‘ adını verecektir. Bir süre sonra John bir atölye alır ve bunu Jill’e hediye eder. Bu sırada eşine eski bir saat gösterir bu nesne onun yaptığı önemli bir anlaşmanın bir parçasıdır. Saat John’u çok etkilemiştir çünkü 300 yaşında olmasına rağmen hala çalışmaktadır. Jill’e bir sürpriz olarak iki el yapımı hediye daha verir: bir çocuk yatağı ve bir vantrolog kuklası! (Jigsaw, ileride kurbanlarına mesaj göndermek için Billy adını verdiği bir kukladan yararlanacaktır. Bu kukla, oyuncak tasarımcısıyken, doğacak olan çocuğuna yaptığı el yapımı kuklanın büyütülmüş versiyonudur.)

Mutlu olmalarına rağmen John bir süre sonra hamile haliyle geç saatlere kadar klinikte çalışmaya devam eden eşinin güvenliğinden endişe duymaya başlar. Klinikte çıkan bir olayda John, Cecil Adams ve Gus Colvard isimli iki hastayı kavga ederken ayırır. Ayrılanlardan Cecil cebinden bir bıçak çıkarır. John onu sakinleştirmeye çalışır. Cecil, John’a neden müdahale ettiğini sorduğunda John ona bu pervasız davranışı nedeniyle yakında çevresindeki herkes için bir problem haline geleceğini söyler. Her ne kadar Cecil bıçağını kaldırsa da John’un karısı Jill’in güvenliği için duyduğu endişe sonunda gerçek olacaktır. (Saw 4 filminde bu ayrıntılar görülebilir.)

Aile Trajedisi

Ölümü bilmek her şeyi değiştirir. Sana ne zaman öleceğini söylesem bütün dünyan paramparça olurdu.’ (Jigsaw)

Bir gece John, kliniğin dışında arabada karısını beklerken kendisine yatma teklifi yapan genç bir fahişeyle tanışır. John, kadına kendisi gibi güzel bir kızın böyle bir iş yapmaması gerektiğini ve evine dönmesini söyler. Kısa süre sonra Jill’i soymak için kliniğe gitmiş olan Cecil dışarıya fırlar. John hemen kliniğe girer ve Jill’i kanlar içinde yerde kıvranırken görür, Cecil kliniğe girerken yanlışlıkla kapı mandalını kadının karnına vurmuştur. John eşini Angel of Mercy Hastanesine götürür ve hemşire acil müdahalesini yapar ancak bebeği kurtaramazlar. Doktor kötü haberi John’a verir, Jill hasta yatağında eşine tek niyetinin kliniğindeki insanlara yardım etmek olduğunu söyler. John ise insanların ancak kendi kendisini kurtarabileceği yanıtını verir. (Saw 4 filminde bu ayrıntılar görülebilir.)

Kariyer Düşüşü

Gideon’un ölümü John’u şiddetli bir depresyona sokar. Bu yüzden Urban Renewal Group ve eşinden yavaş yavaş uzaklaşır. Şirket ortağı Art Blank, Jill’e eşinin nerede olduğunu sorduğunda birlikte John’u aramaya giderler ve onu atölyede bulurlar. John bir köşede sandalyede otururken eşine Art’ı da atölyeye getirdiği için kızmamasını rica eder. Art ortağına nasıl olduğunu sorar ve başsağlığı diler. Yeniden Urban Renewal Group’a dönmesini ve işine devam etmesini ister çünkü 40 tane ihtiyaç içindeki aile inşaatı devam eden evlere yerleşmek için hazırdır. John, adama kızar ve gitmesini ister. Art atölyeyi terk eder ve kendisini iyi hissettiğinde John’un aramasını ister. Birkaç dakika sonra Jill de atölyeyi terk ederken Gideon’un ölümüne en az kendisi kadar üzüldüğünü söyler. John’un duygusuz tepkisi bir süre sonra boşanmalarına neden olur. Hatta John, Jill’den bir daha asla kendisine geri dönmemesini ister. (Saw 4 filminde bu ayrıntılar görülebilir.)

Ölümcül Hastalık

‘Başkalarının acılarını önemsemeyen insanlardan rahatsızım’ (Jigsaw)

Kısa süre sonra John’un fiziksel durumu kötüye gitmeye başlar. Angel of Mercy hastanesine gittiğinde Dr. Lawrence Gordon kendisinde kolon kanseri ve beyinde ön lob tümörü olduğunu söyler. Ancak çok daha önce Dr.Logan Nelson bir hata yapmış ve John’un röntgen filmleriyle Alex Rubinstein isimli bir hastanınkileri birbirine karıştırmıştır. Bu yüzden John’un hastalığı ilerlemiş ve tedavi edilemez bir noktaya gelmiştir. Yine de John kemoterapi ve ışın tedavisine girer, Dr.Gordon ve Dr.Lynn Denlon tarafından kontrol edilir. Bu süreçte Anna ve Matthew isimli komşuları ona yardım ederler. Beklendiği gibi tedaviler işe yaramaz ve John’un sağlığı daha da kötüleşir. (Saw, Saw 3 ve Jigsaw filmlerinde bu ayrıntılar görülebilir.)

Sonucu belli olmasa da John, Norveç’te bir doktorun deneysel bir gen tedavisi uyguladığını öğrenir, doktor da John’un durumunun tedavi denemesi için ümit verici olduğunu düşünür. John sigorta şirketinden tedavi masrafını üstlenmesini ister fakat tüm istekleri sürekli reddedilir. Bu yüzden William Easton’ın ofisine şahsen görüşmeye gider. William başta kendisini bir dert ortağı gibi dinlese de kararını değiştirmez. John’un yaşı ve çok düşük iyileşme olasılığı sebebiyle Umbrella’nın tedavisini desteklemesinin finansal olarak makul olmadığını söyler. Ayrıca John’un da her şeye rağmen deneysel tedaviye başlaması halinde sigortasını kaybedeceğini söyler. Sinirlenen John, yaşayanların bedeni hakkında nihai kararı verebileceğini ancak öldükten sonra ruhu üzerinde hak iddia edemeyeceklerini belirterek bir hata yaptığını söyler ve dolaylı yoldan adamı tehdit eder. Dilekçesini William’ın ofisini terk ederken çöpe atar. (Saw 6 filminde bu ayrıntılar görülebilir.)

Jigsaw’a Dönüşme

‘Yaşa ya da öl, seçimini yap! (Jigsaw)

Son derece üzüntülü olan John hayata dair tüm inancını kaybetmiş bir halde intihar etmek için arabasını bir tepeden aşağı uçurur ancak bu kazadan sağ kurtulur. O anda yaşamak istediğine karar verir. Ağır yaralıyken araba enkazından dışarı çıkar ve vücuduna saplanmış bir metal parçasını çıkarır. Böylece acılar içindeyken ve ölüm çok yakınken gerçekten hayatına değer verdiğini anladığını fark eder. Bu yüzden kalan hayatını insanların yaşama arzularını test ederek onları kendilerinin ve başkalarının hayatlarına değer vermeye ikna etmeye çalışarak geçirmeye karar verir. Kurbanlarını ise yanlış yola sapan insanlar arasından seçer ve onları hayatlarının değerini anlamaları için ölümcül oyunlar oynamak zorunda bırakır. Oyunu kuralına göre oynadıkları takdirde kurbanlarına yeni bir hayatın kapılarını açacaktır.

Serinin 2,3 ve 4. bölümlerini yöneten Darren Lynn Bousman, Jigsaw için, “O Jason ya da Freddy değil. Hannibal Lecter hiç değil. Ne kadar vahşi görünse de inançları olan ve farklılıklar yarattığını düşünen biri. Kanuni yetkisi olmadığı halde, hayatı düzene sokmaya çalışan bir katil” diyor. Tobin Bell’e göre de oynadığı karakter ‘tıpkı bir bilim adamı ya da mühendis çünkü çok detaylı ve pratik düşünebiliyor.’

Kişilik

John Kramer soğukkanlı, zeki, matematik bilgisi ve anatomi bilgisi yüksek, gayretli ve çalışkan bir adamdır. Kendisini eşine, doğmamış çocuğuna ve toplum tarafından zarar gören insanlara yardım eden işine adamıştır. Güçlü ahlaki ilkeleri ve adalet duygusu vardır. Jigsaw’a dönüşmeden önce bile bir insanın ölümün kapıda olduğunu bilmesi halinde gerçekten yaşamı için mücadele edip etmeyeceğinin ortaya çıkacağına inanmaktadır. Ayrıca deha düzeyinde bir zeka seviyesine sahiptir, farklı alanlarda çok iyi bilimsel bilgilere sahiptir yine de Çin astrolojisi gibi ezoterik konulara da ilgi duymaktadır.

Oğlu öldüğünde ve kendisine tedavi edilemez kanser teşhisi konduğunda şiddetli depresyona girer, işinden ve karısından uzaklaşır ve sonunda intihar etmeye çalışır. Bu çabası başarısızlıkla sonuçlanınca yaşamak istediğine ve insanların yaşama arzularını test ederek onları kendilerinin ve başkalarının hayatlarına değer verme konusunda ikna etmeye karar verir.

Böylece John, Jigsaw Katili’ne dönüşür, diğer insanları kanlı ve ölümcül durumlar içine sokarak yaşama arzularını test etmeye başlar. Kurduğu tuzakların zalimliğine rağmen John kurbanlarının acı çekmesinden ve ölümünden keyif almamaktadır, bunun gerekli olduğuna bu şekilde hayatlarına değer vermeyi öğreneceklerine inanmaktadır. Dolayısıyla Jigsaw’ın felsefesi, onu diğer seri katillerden ayırmaktadır. Cinayetleri sırasında her zaman denekleri ve kendisi arasına duygusal bir mesafe koymaktadır böylece duygularının işini etkilemesini engellemektedir.

‘Oh, evet. Kanlı olacak!!’ (Jigsaw)

Jigsaw, büyük başlıklı, içi kırmızı, siyah bir pelerin giyiyor. Tuzaklarını hazırlarken ya da kurbanlarını kaçırırken domuz maskesi takıyor. Serilerle ilgili tartışmalardan biri de Jigsaw’un tüm serilerde domuzu çağrıştıran öğeler kullanması. Yapımcılara göre bunun açıklaması şu: Jigsaw’un ruhani inançları var ama bir dine bağlı değil.

Yıllar boyunca John başta Amanda Young olmak üzere çeşitli müritler de kazanmıştır bunlar ölümünden sonra bile arzusunu yerine getirmiş ve oyunlarını devam ettirmişlerdir. Suç ortaklarını hem kendi mental istikrarsızlıkları hem de karizmatik kişiliği vasıtasıyla manipüle etmeyi başarmış ve böylece bazılarının kendisinin felsefesine en az onun kadar inanmasını sağlamıştır. Jigsaw ölümsüzlüğün sırrının ölmemekte değil, halef üretmekte olduğunu düşünür.

Korkucu.com için yazan Dilek Çelik

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.