Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

John Wayne Gacy

Korku Genel

KRİMİNAL

Seri Katiller

MuratÖzkan

20 Nisan 2009

6 Adet Yorum

6

Kurban: 33
John Wayne Gacy’i tanıyan çok az insan ondan şüphelenmiş olmalı, Des Plaines`deki ticaret odasında saygı değer bir üye, komşularının çocuk partilerinde palyaçoluk
yapan bir şahıs, yaşadığı şehirde Demokrat Partinin seçim bölgesindeki bir danışman ve akit işiyle uğraşan bir kişinin Amerika tarihindeki en verimli seri katillerden biri olacağını kim bilebilirdiki.

Ayrıca çocukluğunun hiçbir bölümünde bir canavarın oluşuyor olduğuna dair herhangi belirti yoktu. Ortanca çocuk olan Gacy, 1942 yılında Chicago`da bir işci sınıfına ait bir ailede dünyaya geldi. İki kız kardeşi vardı, biri ondan 2 yaş büyük, diğeri ise 2 yaş küçüktü. Terry Sullivan ve Peter Maiken`in kitabı “Katil Palyaço” ya göre; Gacy babasıyla yaşadığı çalkantılı ilişki dışında normal bir çocukluk gecirmişti. Yazarlar babayı tatsız, çocuğunu fiziksel ve sözlü olarak taciz eden ve aşırı derecede alkole eğimli olarak tarif ediyor. Yazarlar Gacy`i babasını çok seven ve ümitsizce onun onayını ve ilgisini isteyen ancak bunu başarmayan biri olarak tanımlıyorlar.

Clifford L. Lindecker`in kitabıi “Erkek Çocukları Öldüren Adam”a göre, Gacy 11 yaşındayken oyun bahçesinde kafasına salıncak çarpar. 16 yaşına kadar doktor beyninde bir kan pıhtısı teşhisi koyana ve durumu ilaçla tedavi edene kadar kısa süren şuur kayıpları yaşar. Gacy lisedeki son senesinde 4 okul değiştirdi ve mezun olamadı. Gacy okuldan atıldı ve Chicago`yu Las Vegas için terk etti. Oradayken Palm morgunda odacı olarak yarım günlük bir işte çalıştı. Vegas`da mutsuzdu ve bir kaç ay sonra Chicago`ya geri döndü.

1960ların başında Gacy, Ticaret Üniversitesine kaydoldu ve satıcılık üzerine yeteneğini geliştirdi. Doğuştan yetenekli bir satıcı olarak her durumda konuşmayı yönlendirebiliyordu. Mezuniyetinden sonra, Chicago`da Nunn Bush Shoe Ltd.`de yönetim kurulunda stajyer olarak işe başladı. İşinde tırmandı ve haftalar içinde Springfield`a firmanın erkek giyim mağazasını yönetmek için transfer edildi ve burada 1 seneye yakın çalıştı.

1964`de, işçisi Marilyn Myer`le evlendi. Düğünden kısa bir süre sonra, yeni evliler kadının doğum yeri olan Waterloo, Iowa’ya yerleştiler. Bu yerleşmenin nedeni ise Marilyn`in babasının Gacy`ye ailenin sahibi olduğu tavuk restoranında bir mevki önermesiydi. Bir yıl sonra, Gacy`nin babası Chicago`da öldü. 1966`da, kayinpederinin isteğiyle Gacy ailenin tavuk restoranının yönetimini eline aldı. Gacy toplumca tanınan ve sevilen bir üye durumuna geldi.

Ama Gacy cephesinde herşey yolunda gitmiyordu. Geleceğin seri katili 1968 yılında ilk defa yakalanacaktı. Suçlanma nedeni “bir erkek çalışanı homoseksuel ilişkiye zorlama girişimi”. Bu suç, herkes tarafından sevilen ve örnek birisi olarak gösterilen, iki çocuk sahibi Gacy’i tanıyan birçok kişiyi şok etti, özellikle 4 yıllık karısını. Gacy anal yoldan cinsel ilişki suçundan suçlu bulundu ve Anamosa daki Iowa eyaleti erkek ıslahevinde 10 yıla mahkum oldu. Karısı kararın ardından boşanma davası açtı. Kızgın bir şekilde, Gacy karısına bundan sonra iki çocuğunu da görmek istemediğini ve bundan böyle karısı ve iki çocuğunu ölmüş addettiğini söyledi.

18 ay yattıktan sonra, Gacy 18 Ekim 1971`de şartlı tahliye edildi ve Chicago`ya döndü. Gacy şubatın 12`sinde (hapisten çıkışından 8 ay sonra) tecavüz girişiminde bulunma ve başkalarının huzurunu kaçıran davranışları yüzünden Chicago polisi tarafından tutuklandı. Gay bir genç Gacy`nin kendisini Chicagoda ki Greyhound istasyonundan aldığını ve Gacy`nin evine gittiklerini ve onu sekse zorladığını şikayet etti. Ancak, suçlamalar çocuğun dinlenmesi için mahkemeye gelmemesi nedeniyle düştü.

Chicago`ya tekrar döndükten kısa bir süre sonra, inşaat mukavelesi yapan kişi olarak çalıştı. 3 yıl sonra, 1975`de kendi inşaat firması olan PDM Şirketini açtı. O temmuz ortak arkadaş çevresi sayesinde tanıştığı, yeni boşanmış bir kadınla tekrar evlendi ve annesinin finansal yardımıyla, Des Plaines`de orta sınıfı Chicago varoşunda bir eve taşındı. Gacy`nin ticaret yeteneği vardı. Des Plaines gazetesine göre, O yerel tüccarlar arasında zeki bir iş adamı olarak biliniyordu. Gacy genellikle ticari rakiplerinin önerdiği fiyattan daha düşük fiyat vererek anlaşmalar elde etti. Birçok genç çocuk kiralayarak masrafları kesebiliyordu. (Daha sonra bu çocuklardan en az 5’i onun kurbani oldu.) İşi gittikçe büyümeye başladı.

Gacy boş zamanının bir kısmını arkadaşları ve komşuları için eğlenceli sokak partilerine ev sahipliği yaparak geçiridi. Bu partilerde çoğu zaman palyaço kostümü giyer ve bu kostümle yerel hastanelerdeki çocukları eğlendirirdi. Ayrıca yerel Demokrat parti organizasyonlarına katıldı. Hatta bir keresinde Demokratik Parti bölge sorumlusu olarak First Lady Rosalyn Carter`la fotoğraf bile çektirdi.

Mart 1976`da Gacy`nin ikinci eşi ondan boşandı. Harlan Mendenhall`ın kitabı, “Gacy`nin evinin yıkılışı”na göre karısı kocasının tahmin edilemeyen dengesiz halleri, tavırları ve homoseksüel magazinlere olan takıntısı nedeniyle bu evlilikle başa çıkamayacağını hissetti. Neyseki çiftin çocukları yoktu.

12 Aralık 1978`de polis tekrar dikkatini John Wayne Gacy üzerine yoğunlaştırdı. Des Plaines`de bulunan Nisson Eczanesinde çalışan genç Robert Piest kaybolmuştu. Kaybolmasından önce gençle görülen son kişi Gacy idi. Dedektifler Gacy’nin geçmişini araştırdıklarında, başka bir gence anal yoldan cinsel ilişki suçundan hapiste yattığını öğrenmeleri süpriz oldu. Bu suçlayıcı bilgiyle birlikte, dedektifler Gacy`nin evini araştırma yetkisini elde ettiler.

Ev araştırılırken, dedektifler evin altında sürünülerek girilebilen bir yer buldular. Eskimiş, küflü bir koku hemen farkedildi. Kokunun nedeni çürük lağım borularına bağlandı ve göz ardı edildi. Dikkate değer herhangi bir suçlayıcı delil bulamadan dedektifler merkeze dönüp bulabildikleri delilleri incelemeye başladılar.

Gacy`nin evinden toplanmış parçaların tekrar gözden geçirilmesi sırasında, dedektifler bilmeden birkaç kritik delil topladıklarını fark ettiler. Gacy’nin evinde bulunan yüzüklerden birinin 1 sene önce kaybolan bir gence ait olduğu öğrenildi. Ayrıca eczanede çalışan Robert Piest`in kaybolduğu gün, Gacy’e kendisine ait olan bir film tab fişini verdiği ve bu fişin Gacy`nin evinde bulunduğu görüldü. Bu yeni bilgilerle, dedektifler bu davanın büyüklüğünü anladılar. Yeni bilgilerin keşfinden sonra, dedektiflerin yeni bir arama izni çıkarmaları çok uzun sürmedi.

22 Aralık 1978`de Gacy karanlık sırlarının aydınlanacağını fark ettiği zaman, polise gitti ve itirafta bulundu. Gacy dedektiflere: “Dört John var.” dedi. Bu dört farklı kişi Gacy’nin kendi kafasında yarattığı Müteahhit John, Palyaço John ve Politikacı John’du. Dördüncü kişi ise Jack Hanley’di. Katil olan Jack’ti ve bütün kötü şeyleri o yapmıştı.

“Katil Palyaço” da anlatıldığına göre, Gacy dedektiflere ilk cinayetini Ocak 1972`de gerçekleştirdiği bilgisini verdi ve ikincisi 2 yıl sonra Ocak 1974`deydi. Daha sonra anlattıklarına göre kurbanlarını kelepçelenmeleri konusunda ayartıyordu. Gacy ilk önce kurbanına bir kaç numara göstermek istediğini söylüyor ve kurbanlarına palyaçoluk yaparken kullandığı hileli kelepçeler olduğunu söylediği gerçek kelepçeler takıyor ve bundan kurtulmanın özel bir yolu olduğunu söylüyor ve gençlerin kelepçeden kendilerini kurtarmalarını istiyordu. Gençler güvenli bir şekilde kelepçelendikten sonra boğazlarına ip geçirerek veya tahta parçasını gırtlaklarına bastırarak tecavüz ediyor ve öldürüyordu. Gacy bazı zamanlar cesetleri evin altına gömmeden önce ölü bedenleri yatağının altında yada tavan arasında bir kaç saat tuttuğunu da itiraf etmişti.

Gacy iki düzineden fazla insan öldürdüğünü kabul etmişti, polis tarafından yöneltilen tüm soruları cevaplayamamasına rağmen, genel olarak şöyle demişti. “Bunu Jack`e sormanız gerek.” Ayrıca polise evinin altındaki ve garajındaki 28 mezarın detaylı bir haritasını çizmişti. İlerleyen süreçte diğer 5 kurbanını da Des Plaines nehrine attığını itiraf etmişti.

1 saatten kısa bir sürede evin altındaki ilk ceset bulunmuştu. Günler ve haftalar geçtikce ceset miktarı artmıştı. Tabiki medyanın bu olaya ayırdığı zamanda. Des Plaines`de bulunan Gacy`nin mütevazi evindeki korkunç kazı yerleri ulusal haberlerde geceden geceye yerini aldı. Öyleki evin kendisi hem amerikalı hemde yurt dışındaki izleyicilere Beyaz Saray kadar tanıdık gelir oldu. Kazının detayları büyüleyiciydi. Bazı kurbanlar birbirlerine o kadar yakın gömülmüşlerdiki polis onların muhtemelen aynı zamanda öldürüldüğüne veya gömüldüğüne inandı. Ocağın sonuna kadar 27 ceset çıkarıldı. Araştırma kış soğuğu ve donmuş yer yüzünden umulandan uzun sürdü. Bu zaman içerisinde Des Plaines nehrinde bulunan 4 cesette Gacy`nin evinde bulunan sürücü belgeleri ve diğer kişisel eşyaları nedeniyle Gacy`ye bağlandı.

32 kurbanın kimlikleri su yüzüne çıkarken, dedektifler bütün kurbanların genç erkekler olduğunu keşfetti. Çoğunluk Chicago sokaklarında müşteri arayan erkek fahişelerdi, bazıları belirgin hiç bir sebep olmadan yok olan gençlerdi ve en az 5 tanesi PDM müteahhitlik`te belli sürelerde çalışan işçilerdi. Şaşırtıcı şekilde, kazılarda ve nehirde Robert Piest`in cesedine rastlanamadı.

Ceset arama işleminin sonuna gelindiğinde, kurtulan Robert Donnelly ve Jeff Rignall dedektiflere açıklamada bulundular. İki gençte yaşadıkları için kendilerini çok şanslı hissediyorlardı. Hikayelerinin detayları aynıydı ancak Gacy`le karşılaşmaları farklı günlere denk geliyordu. İkiside 1977 Aralık ayında silah zoruyla kaçırıldıklarını, kloroformla uyutulduklarını, işkence gördüklerini ve tecavüze uğradıklarını anlattılar. Sadece Gacy tarafından bilinen nedenlerden dolayı, iki gencinde hayatı bağışlandı. Korkumu, utançmı bilinmez ama herhangi bir genç olay olduktan sonra resmi makamlara bir müracaatta bulunmamıştı.

Son olarak Nisan 1979`da, Robert Piest`in cesedi Illinois Nehrinde bulundu. Otopside boğulma sonucu olduğu belirlendi. Gacy bu ölümden de sorumlu tutuldu.

Gacy`nin cinayet yargılaması 6 Şubat 1980`de başladı. 5 haftalık yargılama sonucunda savunma ve idda makami 100den fazla kişiyi tanıklık etmeleri için çağırdı. Savunmanın stratejisi Gacy`nin cinayetleri işlerken akıl hastası ve kontrol dışı kişlik olduğunu kanıtlamaktı. Bu iddayı güçlendirmek için savunma makamı davadan önce Gacy ile görüşme yapan psikiyatrları sahneye koydu. Diğer tarafta, iddaa makamı Gacy`nin akıl hastası olduğuna karşı çıktı, Gacy’nin çok kişilikli olduğunu iddaa etmesinin tek sebebinin ölüm cezasından kaçmak olduğunu ileri sürdü.

Jüri açıkça iddaa makamının yanında yer aldı. 33 kişiyi öldürme suçundan Gacy`i suçlu bulmaları sadece 2 saat sürdü.

13 Mart 1980`de Gacy ölüme mahkum edildi. Illinois`deki Menard Islah Merkezine yollandı. Statesville deki hapishaneye idam için yollanana kadar 14 sene bu merkezde kalacaktı.

9 Mayıs 1994`de Gacy son yemeğine oturdu: kızarmış tavuk, kızarmış patates, cola ve çilekli kek. Hapishane yetkilileri davranışlarını “konuşkan ve öfkeli” olarak açıkladılar. İdamından önceki kısa telefon röportajinda, Knight-Tribune muhabirine “Benim üzerime 11 ciltli, 31 ciltsiz kitap, 2 senaryo, 1 film, 1 Muhtemel Broadway oyunu, 5 şarkı ve 5000`den fazla makale var. Bunun hakkında ne diye bilirim?” ama tabiki hemen protesto etti “Bu çöplüklerin hiçbirine karşı sempatim yok.”

10 Mayıs 1994`de gece yarısından hemen sonra Gacy öldürücü iğne ile infaz edildi. Son sözleri ise ” Kıçımı Öpün!” oldu.

Çeviri: _darkness (yteizme@yahoo.com)
korkucu.com // Lütfen isim ve kaynak göstermeden kullanmayınız, alıntı yapmayınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.