İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler

Korku Kitap

YasinKarakaya

14 Mart 2017

0 Adet Yorum

0

kiyametic

Popüler sinema arenasının başat besin kaynaklarından biri olan post apokaliptik mecrası her ne kadar izleyiciler tarafından heyecanla karşılansa da; özellikle ülkemizde bu alanda kaleme alınan eserler oldukça kısıtlı.

Çoğunlukla bilimkurgu sinemasına dair içeriklerin yer aldığı kitaplarda yer alan post apokaliptik filmler ilk defa bu kadar geniş kapsamlı olarak irdeleniyor. Fatih Yürür; “Bilimkurgu Sinemasında Güncel Korkuların Yansıması: Post Apokaliptik Filmler” adlı makalesinden yola çıkarak oluşturduğu kitapta; türün en başat, en sevilen ve en güncel örneklerine yer veriyor.

1950’li yıllardan günümüze kadar bilimkurgu sinemasının bu en sevilen kanalının şekillenmesini sağlayan sosyo – politik etkenleri de derin bir biçimde inceleyen Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler Kitabı; her sinefilin sinema kitaplığında yer alması gereken bir eser.

“İster çorak topraklarda bir yudum su için mücadele eden, fetiş deri kıyafetli bir kahraman olsun, isterse üstün yeteneklerini toplumun geri kalanından saklamak zorunda kalan bir mutant… Su depolarını ateşe veren bir kadın, oğlunu yamyamların gazabından korumak için uğraşan bir baba, sevdiceğini zombilere yem etmemek için mücadele eden bir liseli genç ya da yer altına sığınıp ölümü bekleyen yaşlı bir keşiş… Hepsi gezegenin yıkıntıları arasında gezinen birer kaybedendir. O karanlık gelecekle yüzleşmek zorunda kalmamanın formülünü ise bizzat “sistemin kendisi” verir:

“Bana sahip çık!”

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.