Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Kötüden İyiye Halloween Serisi

Korku Listeleri

BurçinYapıcı

25 Ekim 2018

0 Adet Yorum

0

Bundan kırk yıl önce kimse adı sanı duyulmamış oyuncuların rol aldığı, düşük bütçeli bir korku filminin sinema tarihinin en etkili filmlerinden biri olacağını tahmin edemezdi. Ancak John CarpenterHalloween‘ ile yalnızca korku sinemasına damga vurmakla kalmadı, onu tamamen değiştirdi ve slasher filmlerinin ortaya çıkmasında büyük rol oynadı. Diğer yandan filmin kötü adamı ‘Michael Myers‘ nam-ı diğer ‘The Shape‘ karakterinin ulaştığı popülarite modern korku ikonlarının ortaya çıkmasının da önünü açtı. Filmi bu denli başarılı kılan bir diğer faktör ise elbette yönetmen John Carpenter’ın imzasını taşıyan müzikleriydi. Gişede muazzam bir başarı elde eden bu film kurnaz yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok devam filmi çekildi. İlk filmden bu yana geçen kırk yıl içerisinde Michael Myers’ın öldürme motivasyonu hiç değişmedi ancak gücü günden güne artmaya devam etti. Önümüzdeki günlerde eski dostlarımız Laurie Strode ve azılı düşmanı Michael Myers’ın yer aldığı yepyeni bir macera bizleri bekliyor. Biz de bu arada boş durmadık ve sizler için serinin tüm filmlerini beğeni sırasına göre listeledik.

10-  Halloween 8: Resurrection  (2002)

Konu: Popüler bir yarışma programı Michael Myers’ın evinde Cadılar Bayramı’na özel bir program çekmeye karar verir. Ancak işler hiç de bekledikleri gibi gitmeyecektir.

Gişe: 37,6 milyon dolar

Imdb Puanı: 4,1

Ceset Sayısı: 11

Halloween: Resurrection Rob Zombie’li iki uyarlamanın da dâhil olduğu tüm filmler arasında hayranlar tarafından açık ara en nefret edilendir. Bunun yegâne sebebi ise bilindik hikayeden epey uzaklaşarak ciddi görünüşlü katilimiz Michael Myers’ı popüler bir nesne haline getirmesi diyebiliriz. Serinin ikinci filminden de hatırlayacağınız yönetmen Rick Rosenthal’in iyi niyetle başladığı bu serüven maalesef berbat bir filme dönüştü ve ne Jamie Lee Curtis’in tecrübesi ne de Tyra Banks’in güzelliği onu kurtarmaya yetti.

9-  Halloween 2 (2009)

Konu: Acımasız saldırıdan bir yıl sonra Laurie hayatını yeniden yola sokmaya çabalamaktadır. Ancak Michael Myers’ın onun peşini bırakmaya hiç niyeti yoktur.

Gişe: 39,4 milyon dolar

Imdb Puanı: 4,9

Ceset Sayısı: 18

Rob Zombie ilk Halloween’i çekerken beklenenin aksine orijinal senaryoya sadık kalmayıp kendine has bir kurgu geliştirmişti. Bu kuralı ikinci filmde de bozmadı ve karşımıza bambaşka bir temayla çıktı. Filmde rahatsız edecek kadar acımasız sahnelere sık sık yer verilmiş olmasına rağmen maalesef korkutuculuktan epey uzak. Bir diğer olumsuzluk ise Michael’ın annesi Deborah Myers’a çok fazla sahne verilmiş olması. Karakteri yönetmenin eşi Sheri Moon’un canlandırması akıllara ‘Eşine kıyak mı geçiyor?’ sorularını getirdi. Tüm olumsuzluklara rağmen rüya sekansları ve beyaz at felsefesi filme artı puan kazandıran detaylar.

8-  Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989)

Konu: Michael Myers komadan çıkar ve yeğenini öldürmek için Haddonfield kasabasına dönerken Dr. Loomis de eski hastasını durdurmak için çabalamaktadır.

Gişe: 11,6 milyon dolar

Imdb Puanı: 5,2

Ceset Sayısı: 12

Şaşırtıcı derecede başarılı olan dördüncü filmden sonra çekilen Michael Myers’ın İntikamı maalesef izleyiciyi onun kadar etkilemeyi başaramadı. Yine de Michael Myers’ın yeğeni rolünde izlediğimiz Danielle Harris’in iyi iş çıkardığını söylemek gerek. Filmi listenin sekizinci sırasına yerleştiren neden aksiyon sahnelerinin yetersizliği ve bugüne kadar kullanılan en kötü Michael Myers maskesine sahip oluşu.

7- Halloween 6: The Curse of Michael Myers (1995)

Konu: Herkesin öldüğünü düşündüğü Jamie saldırıdan altı yıl sonra ortaya çıkar ve Dr. Loomis’ten yardım ister. Laurie’nin bakıcılığını yaptığı Tommy Doyle da artık yetişkin bir erkektir ve aklını Michael Myers gizemine takmıştır. Dr. Loomis ile Tommy Doyle güçlerini birleştirir ve doğaüstü bir güç tarafından yönetilen Michael’ı durdurmaya çalışırlar.

Gişe: 15,1 milyon dolar

Imdb Puanı: 4,9

Ceset Sayısı: 17

Beşinci filmdeki olaylara sadık kalarak altı yıl sonrasını anlatan Halloween: The Curse of Michael Myers kesinlikle ondan çok daha başarılı bir devam filmi olmasına rağmen serinin hayranları tarafından çok da sevildiğini söyleyemeyiz. Özellikle pagan bir tarikat tarafından kontrol edilen Michael Myers fikri pek de beğenilmedi. Myers’ın neden böyle olduğuna dair bazı sorulara cevap getirilmiş olsa da beşinci filmle birlikte iyice sarpa saran seri maalesef eski tadı vermemeye başladı. Bu filmle ilgili en önemli nokta ise biricik doktorumuz Dr. Loomis’i canlandıran Donald Pleasence’ın son oyunculuk deneyimi olması.

6- Halloween 3: Season of the Witch (1982)

Konu: Bir oyuncak fabrikasının cadılar bayramı için ürettiği maskelerin içine gizlediği madde ile milyonlarca insanı öldürme planı vardır.

Gişe: 14,4 milyon dolar

Imdb Puanı: 4,8

Ceset Sayısı: 23

Öncelikle adı Halloween: Season of the Witch olan filmin Michael Myers ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtelim. Kendinden önceki iki Halloween filmi de gişede iyi iş çıkarınca yapımcılar ismin popülerliğinden faydalanmak için böyle bir yola başvurdu. Yani bu film için en fazla Halloween serisinin üvey kardeşi diyebiliriz. John Carpenter’ın yapımcı olarak dâhil olduğu film farklı konusuna rağmen vasatın üstüne çıkamıyor. Tek artısı Michael Myers’ın kıymetini anlamamızı sağlamış olması diyebiliriz.

5- Halloween Remake (2007)

Konu: Sorunlu bir aileye sahip olan Michael bir Cadılar Bayramı’nda ailesini öldürdükten sonra akıl hastanesine kapatılır. On beş yıl sonra buradan kaçar ve cinayetlerine devam eder.

Gişe: 80,2 milyon dolar

Imdb Puanı: 6,1

Ceset Sayısı: 18

Rob Zombie’nin özellikle ilk yarısında tamamen kendine has yorum getirdiği bu film şaşırtıcı bir sinematik deneyim vaat ediyor. İstismar sinemasında isim yapmak isteyen Rob Zombie bu film ile rüştünü ispat etse de serinin gerçek hayranlarını pek de memnun etti diyemeyiz. En önemli faktör filmin bel kemiği olan Laurie Strode karakterinin çok zayıf tasvir edilmesi. Jamie Lee Curtis Laurie rolünde devleşip filmi adeta sırtlarken Scout-Taylor Compton tamamen etkisiz kalıyor. Ayrıca orijinal filmlerde öcü mü yoksa delinin teki mi olduğunu bir türlü anlayamadığımız Michael Myers’ın iri cüsseli bir manyak olarak resmedilmesi gizemi azalttı. Bu yönüyle seri katil filmlerini sevenleri mest etse de doğaüstü hayranlarından eksi puan aldı diyebiliriz.

4- Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988)

Konu: Uzun zamandır akıl hastanesinde olan Michael Myers başka bir hastaneye transfer edilirken kaçar ve kasabaya giderek yeğeninin peşine düşer.

Gişe: 17,7 milyon dolar

Imdb Puanı: 5,9

Ceset Sayısı: 17

Seriyle uzaktan yakından alakası olmayan üçüncü filmden sonra ilaç gibi gelen The Return of Michael Myers oldukça iyi bir devam filmi. Jamie Lee Curtis’in yokluğu hissedilse de özellikle şok edici final sahnesiyle izleyiciyi tatmin etmeyi başardı.

3- Halloween: H20 (1998)

Konu: Kardeşinin saldırısından sağ olarak kurtulmayı başaran Laurie Strode yirmi yıl sonra bu travmayla yeniden yüzleşmek zorunda kalır.

Gişe: 85 milyon dolar

Imdb Puanı: 5,7

Ceset Sayısı: 7

Gişede müthiş bir başarı yakalayan bu filmin en güzel tarafı elbette Laurie Strode karakterinin geri dönüşüydü. Doksanlarda Scream’in yarattığı gençlik filmleri esintisinden de nasiplenen Halloween: H20 gerilimin dakika dakika arttığı çok iyi bir film.

2- Halloween 2 (1981)

Konu: İlk filmde Michael’ın saldırısından sağ kurtulan Laurie Haddonfield Hastanesi’nde yatmaktadır. Dr. Loomis tarafından silahla defalarca vurulan  ve esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Michael Myers’ın genç kız ile işi henüz bitmemiştir.

Gişe: 25,5 milyon dolar

Imdb Puanı: 6,6

Ceset Sayısı: 9

İlk filmde harikalar yaratan John Carpenter seriye devam etmek istemediğini, hikâyenin zaten bittiğini belirtir. Ancak kontratı olduğu için yönetmenlikten azlolunsa da senaryoyu yazmaktan kurtulamaz. Bu filmle beraber Lauire ve Michael’ın kardeş olduğunu öğreniriz ki bu neden genç kızın peşine düştüğünü de açıklar. Halloween ile slasher tarzına iyice alışan korku severler bol kanlı bu devam filmiyle türün tadını çıkartmaya devam etti.

 1-  Halloween (1978)

Konu: Cadılar Bayramı gecesinde Haddonfield kasabasında yaşayan gençlerin hayatı akıl hastanesinden kaçan acımasız bir katilin tehdidi altındadır.

Gişe: 70 milyon dolar

Imdb Puanı: 7,8

Ceset Sayısı: 6

Listenin en iyisi elbette John Carpenter’ın dehasını konuşturduğu ilk film. Ürpertici maskesiyle her an karşınıza çıkabilecek sessiz bir katil ile son ana kadar onunla mücadele etmekten vazgeçmeyen bakire final kızının savaşı, muazzam tema müzikleriyle de desteklenmekte. Sadece 30.000 dolarlık bir bütçe ile çekilen ve çığlık kraliçesi Jamie Lee Curtis’i korku sinemasına kazandıran bu film hala emsallerine örnek teşkil etmekte.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.