Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Maskenin Ardındaki Jason Voorhees

Korku Karakterleri

YasinKarakaya

11 Ekim 2011

3 Adet Yorum

3

maskenin-ardindaki-jason00

13. Cuma ve Halloween gibi serilerin hayranlarının her zaman ilgisini çeken şey baş karaktere yapılan değişikliklerdir. Michael Myers’ın her bölümde yeni bir maskesi ve tulumu olmuştur ve görünüşe göre Jason da aynı mağazadan alışveriş yapmaktadır çünkü görünüşü filmden filme hep değişmiştir. Bu dosyada Jason’ın gardrobundan çıkıyoruz ve suratındaki meşhur hokey maskesini kaldırıyoruz. Bakalım maskenin arkasında neler var?

Friday the 13thmaskenin-ardindaki-jason1

Orijinal 13. Cuma’da çocuk Jason’ı göz ucuyla görüyoruz ama eskilerin dediği gibi “az ama öz” olan bu sahne filmin finalinde harikalar yaratıyor. Bu suyla kaplı zeka özürlünün sahnesi hala sizi ürpertebilmekte ve bir kanonun ucundan eğilirken iki kez düşünmenize yol açabilmektedir. Tabii özellikle başlangıçtan beri çok yakışıklı olmayan bir çocuk için senelerce bir gölün dibinde kalmak kompleks hissi bakımından iyi olmamıştır.

Friday the 13th Part 2maskenin-ardindaki-jason2

Su çocuktan taşralı dağ adamına!.. 13. Cuma serisinde bizim Jason’ın en sevdiğimiz görüntüsü çuvalsız tel tel uzun saçlarıyla pencereden daldığı sahnedir. Bu gün için bile son derece korkunçtur. Uzak dur benden tembel gözlü psikopat!!! (tembel göz sendromu: optik rahatsızlık)

Friday the 13th Part 3maskenin-ardindaki-jason3

Bu bölümde Jason rahatsız edici salak Shelley’den bir ikon haline gelen hokey maskesini alır, bu arada kelleşmiştir. (zaman zaman bu halini göstermeye devam eder) Tüm suratlarının dışında bu, Jason’ın aldığı en gerçekçi surat olsa gerek. Mutasyon ve yara izleriyle son derece gerçekçi duran bu yüz daha sonra dönüşeceği durdurulamaz tankın yüzüne daha çok benzemektedir. (Bu bölümde Jason en ünlü yarasını kafaya bir balta darbesi yiyerek almıştır).

Friday the 13th Part 4: The Final Chaptermaskenin-ardindaki-jason4b

4. Bölümde daha grotesk bir şekilde Jason’ın 3.bölümdeki görüntüsü daha da abartılmaktadır makyaj yerine çok daha detaylı bir maske kullanılmış gibidir. Yine de bu görmezden gelinebilir çünkü maskesi çıktıktan saniyeler sonra kendi palasıyla suratına berbat bir darbe alır. Şimdi kel kafasının bıçağın kenarından aşağı kayışını görüyoruz . . IYYYYŞ!!!

Friday the 13th Part 5: A New Beginningmaskenin-ardindaki-jason5

Burada Jason yok arkadaşlar. Evet hayaletini görüyoruz ama hokey maskesiyle. Yine de John Doe’ya benzeyen kopya katilin (Roy) maskesi düşüyor. Bir parça tazelenme hissi verse de ihanete uğramış gibi de hissediyorsunuz. Farklı bir şeyler istiyorsunuz ama Jason’ı da istiyorsunuz. Nereden bakarsanız bakın 5.bölüm Jason’sız bir filmdir.

Friday the 13th Part 6: Jason Livesmaskenin-ardindaki-jason6

6. Bölümde Jason mongol bir zeka özürlüden doğa üstü bir zombiye terfi ediyor! Önceki filmlerden farklı olarak bir şeylerin başlangıcını, Jason’ın çürüyen yüzünü görebilmek için kapanış sahnelerine kadar beklemek zorunda kalıyoruz. Dürüstçe çürüyen bir ceset nasıl gözükürse o şekilde görünüyor.. yani iğrenç. Örümcek ağlarından, kurtçuklara kadar, O YAŞIYOR!!

Friday the 13th Part 7: The New Bloodmaskenin-ardindaki-jason7

Şahsen bu bizim favori maskesiz görüntümüz. Elbette bizler de biraz daha gerçeğe dayalı insan dokunuşuna sahip Jason’ı seviyoruz ama gölün dibine zincirlenmek adamı böyle yapıyorsa o zaman ben asla bir daha suyun yanına yanaşmam bile. Bu canavarı tanımlamak için durdurulamaz güç en iyi terim ve görüntüsü de bunu yansıtıyor. Çıplak kemikler, göz yuvaları, çene, çürüyen etler ve o büyük bulanık göz altımızı ıslatmamıza neden oluyor.

Friday the 13th Part 8: Jason Takes Manhattanmaskenin-ardindaki-jason8

Muhtemelen bizim için en az favori olan görünüş. 7.bölümden buralara nasıl geldiler açıkça şok oluyoruz. Tamam suratına toksik atık bulaşıyor ama bu açık yeşil, erimiş surat tam olarak karaktere oturmuyor gibi duruyor. Ve sonra bir nedenden dolayı bebek Jason’a dönüşüyor? Sanki bütün bütçelerini New York’a harcamışlar o yüzden ceplerinde kalan birkaç dolarla da maske almaya kıyamamışlar gibi…

Jason Goes to Hell: The Final Fridaymaskenin-ardindaki-jason9

Jason’ın şimdiye kadarki en iyi görüntüsü ama onu hiç maskesiz görmüyoruz (kendimizi gittiğimiz hiçbir sinemada bu kadar kazıklanmış hissetmemiştik). Yine de Jason film de milyonlarca parçaya ayrılıyor bu sayılır mı? Ondan sonra filmin geri kalanında Jason’ı Jason olarak görmüyoruz. Eğlenceli fikir değil mi? Bununla birlikte bu üzücü habere dayanamayan siz inatçılar için Jason’ın neye benzeyebileceği ile ilgili, fanlar tarafından yapılmış bazı maske ve konseptler var ama bunu hiçbir zaman tam olarak bilemeyeceğiz

Jason Xmaskenin-ardindaki-jason10

Jason’ı uzaya götürmenin iyi bir fikir olduğunu düşünen varsa lütfen elini kaldırsın ve alnının ortasında beliren kırmızı noktaları görmezden gelsin. Bununla birlikte pozitif bir not olarak belirtelim, Goes to Hell’deki hiçbir şey görememek durumundan kurtulup X’de Jason’ın suratına hızlı bir bakış atabiliyoruz. Maalesef bize soracak olursanız iplere bağlı kuklalara benzemiş. En kötüsü de hiç sayborga dönüşmemiş tam tersi hokey maskesini bir Mighty Duck maskesiyle değiştirmiş gibiler değil mi?

Freddy Vs. Jasonmaskenin-ardindaki-jason11

Yine Jason’ın yüzüne resmen bakamıyoruz ama sahne arkası fotoğrafları hokey maskesinin arkasında neler olduğunu gösteriyor. Sarkık gözlü bir zeka özürlü ile koyu renkli zombi görüntüsü arasında standart bir karışım gibi gözüküyor. Daha fark edilir olanı Jason’ın kilosundaki değişiklik… onu son gördüğümüzden bu yana 30 cm kadar uzamış gözüküyor. Ergenliğe geçişin bu kadar geç olması tuhaf olmalı. Şimdi “yukarıda havalar nasıl?” şakalarını duyabilirsiniz.

Friday the 13th (2009) Remakemaskenin-ardindaki-jason12

En realistik olan Jason, zombi kılığını bir kenara attı ve aşırı büyük, deforme zeka özürlü karakterine geri döndü. Çuvalı kaybedip yerine hokey maskesini geçirirken görüntüsüne hızlı bir bakış atıyoruz ama iştahımızı tatmin edecek bir görüntü olmuyor. Mükemmel maskesiz durumun ortaya çıktığı final sahnesi boyunca tamamen ihanete uğramış hissediyoruz. Yine de Freddy vs. Jason’da olduğu gibi birkaç sahne arkası fotoğrafı görüyoruz ve sonucunda Jason’ın şimdiye kadarki en korkunç görüntüsü olduğuna karar veriyoruz .  Fakat ne yazık ki bunu filmde göremedik.

Kaynak: www.horrorbid.com

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.