Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Michael Myers’ın Yüzleri

Korku Karakterleri

YasinKarakaya

13 Ekim 2011

2 Adet Yorum

2

Aynı Jason Voorhees gibi Michael Myers da yıllar boyunca filmlerinde sürekli olarak değişmiş ve 9 bölümün her birinde bir parça farklılık göstermiştir. Elbette her zaman beyaz maske ve mavi kıyafetler giymiş ama maskenin boyutu, kesimi ve dizaynı kadar saç stili de her seferinde farklılıklar göstermiştir; bazen gerçekten kötü bir adam gibi gözükürken bazen de -maalesef- tam bir aptal gibi görünmüştür.

William Shatner Maskesi

Bu arada eminim herkes biliyordur ama bir tane okuyucuyu bile olsa şok etme olasılığını kaçırmamak için belirteyim: Myers’ın giydiği maske aslında William Shatner’ın Star Trek’te oynadığı karaktere aittir ve beyaza boyanmıştır. Carpenter & Co. Bir dükkandan bulabilecekleri en ucuz maskeyi aramıştır ve rastladıkları maske tam da sözünü ettiğim maskedir. O yüzden bir kez daha Halloween izleyecek olursanız aklınızın bir köşesinde bulunsun: aslında gençlerin peşine düşüp onları öldüren William Shatner’dır. Gerçekten bu, her şeyden daha kötü…

John Carpenter’s Halloween

Halloween 1’de kullanılan maske bir dükkandan alınan Kaptan Kirk maskesidir. 1975’de William Shatner’ın gerçek yüzünden yapılan maske, 1976-1979 yılları arasında dükkanlarda satışa sunulmuştur. Kullanılan maskenin göz kısımları genişletilmiş, kaşlar ve favoriler çıkarılmıştır, saçlar kahverengiye boyanmış ve sonunda Tommy Lee Wallace tarafından beyaza boyanmıştır. Maske Nick Castle tarafından giyilmiş ve maskenin çıkarılması sahnesinde Tony Moran tarafından yırtılmıştır. Ekibin başka üyeleri de maskeyi takmıştır.

Halloween 2

Halloween 2’deki maske birinci filmde kullanılan maske ile aynıdır. H1 yapıldıktan sonra Debra Hill maskeyi yatağının altında kötü koşullarda saklamıştır. Bu kötü koşullar yüzünden maskenin boyaları ciddi şekilde çıkmış ve filmdeki görünümü almıştır; Dick Warlock’un (Myers, H2) Nick Castle’a göre (Myers, H1) daha kısa ve geniş bir yüzünün olması dışında kötü saklama koşulları da filmdeki görüntünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Maskeyi Dick Warlock giymiştir.

Halloween 4: The Return of Michael Myers

H4’de kullanılan maskenin orjini tartışılmaktadır. Maskenin kökeni ile ilgili bir çok teori vardır, bu teorilerden en sık rastlanılanına göre maske, Don Post Stüdyolarının yaptığı 1984 tarihli “The Mask”in değiştirilmiş/revize edilmiş halidir. “The Mask”in bu versiyonu hiçbir zaman lisans ya da ticari marka statüsü almadığı için bunu bulmak ya da yapmak imkansıza yakın gibidir. Şunu da belirtmek gerekir ki maskenin kaşları kendinden değildir yerine yapıştırıcıyla yapıştırılmıştır. Siyaha boyanmadan önce maskenin beyaz saçları vardı. Maskeyi George P. Wilbur giymiştir.

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Bu maske orijinal dizayndan ayrılmaktadır çünkü yönetmen Michael’ın, önceki filmlerde olduğu gibi “boş” ve “özelliksiz” bir ifadesinin değil daha kızgın bir ifadesinin olmasını istemiştir. Filmin bir sahnesi çekilirken Pleasence (Dr. Loomis) yanlışlıkla Don Shanks’e (Myers, H5) vurmuş ve burnunu kırmıştır. Sonuç olarak maskenin burnunun kesilmesi gerekmiş ve başka bir H5 maskesinden kağıt inceliğinde kesilen parçayla değiştirilmiştir. Filmin çoğu kısmında burun uygulamasının kenarları açıkça görülebilmektedir. Maskeyi Don Shanks giymiştir.

Halloween 6: The Curse of Michael Myers

Halloween 6 maskesinin çok tuhaf goblin benzeri bir görüntüsü vardır. Bu maskeyi John Carl Buechler yapmıştır. H6’da kullanılan maskenin içi ve dışı canı sıkkın bir efekt sanatçısı tarafından kimyasallar ile ovulduğu için bir çok kopyası da yok edilmiştir. Bu sebeple filmin sonunda ve yeniden çekilen sahnelerde maske farklı gözükmektedir. Maske ikinci defa George P. Wilbur tarafından giyilmiştir.

Halloween H20

Bu filmde toplamda 4 tane maske kullanılmıştır; bir H6 maskesi, Brad Hardin’in revize ettiği maske, açılış sahnelerinde kullanılan bir tane ve ilk çekimlerin çoğunda kullanılan bir KNB maskesi. Prodüksiyonu toparlarken KNB maskesinin yeterli olmadığına karar verilmiştir. Bir çok sahnenin yeniden çekiminde kullandıkları bir maskeyi yapması için Stan Winston FX şirketi kiralanmıştır. Son olarak zaman ve bütçe kısıtlamalarından dolayı birkaç sahnede maske üzerinde CGI kullanmak zorunda kalınmıştır. Maskeleri Chris Durand giymiştir.

Halloween Resurrection

Halloween Resurrection filminin maskesi daha önceki maskelerden daha kötücül gözükmektedir ve üzerinde kaşlar boyanmıştır, insan saçı vardır ve siması belirgindir. Filmde maskeyi Brad Loree giymiştir.

Rob Zombie’s Halloween

Maskeyi Wayne Toth yapmış ve Tyler Mane giymiştir. Aslında maske Tyler Mane’in gerçek yüzü kullanılarak yapılmıştır bu yüzden Mane’in yüz hatlarını taşımaktadır. Toth lateks büzülmeyi açıklamadığı için maske Mane’e çok sıkı gelmiştir. Michael’ın maskeyi ilk taktığı sahnede uzun peruk saçının kendi doğal saçına geçişi görülebilmektedir. Bu yüzden Toth Mane’in hala maskenin altında uzun bir saça sahip olduğunu göstermek için saçı maskenin boyun kısmının içine yapıştırıcıyla tutturmuştur. Bu, sadece beyaz bir yüzden farklılık gösteren ilk maskedir çünkü bu maskede çeşitli yerlerindeki siyah, gri ve yeşil gölgelerle kombine olarak “çürümüşlük” ve “bozulma” vardır.

Rob Zombie’s Halloween 2

Maskeyi yine Wayne Toth yapmış ve Tyler Mane giymiştir. Yine Mane’in gerçek yüzüne göre yapılmıştır ve yüz hatları Mane’e aittir. Toth maskeyi H9’daki maskeden daha büyük yapmıştır bu yüzden Mane’in yüzüne rahatça oturmuştur. Zaman geçtikçe maske bozulmaya devam eder ve sonunda kirli kahverengi bir renk alır. Michael tokat yiyince maske yırtılır ve hepimizin tanıdığı yüz ortaya çıkar. İlk kez bu filmde, filmin büyük kısmında Michael’ın yüzü ortaya konmuştur.

Kaynak: http://michael-myers.net/the-many-masks-of-michael-myers/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.