İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Pet Sematary

Haberler

KonukYazar

11 Ekim 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer
Senaryo: Stephen King (Hikaye), David Kajganich, Jeff Buhler
Tür: Korku, Remake
Yapım: 2019, ABD Süre: ? Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: ?/10
Oyuncular: Jason Clarke, John Lithgow, Amy Seimetz, Jeté Laurence, Hugo Lavoie, Lucas Lavoie

Stephen King’in aynı adlı kült romanından 1989 yılında sinemaya uyarlanan Pet Sematary’nin yeni bir versiyonu çekiliyor.

 Dr. Louis Creed, karısı Rachel ve iki küçük çocuğuyla birlikte Maine’nin kırsal bir bölgesine taşınır. Yerleştikten hemen sonra evlerinin yakınında bulunan ormanın derinliklerinde ‘Pet Sematary’ adlı gizemli bir mezarlık keşfeder. Kedileri bir kamyonun altında ezildiğinde ise Louis onu bu tuhaf mezarlığa gömer ve farkında olmadan gizli kalmış bir kötülüğün uyanmasına sebep olur. Bu olay korkunç sonuçları olan tehlikeli bir zincirleme reaksiyon başlatarak Creed ailesine ”bazen ölümün daha iyi’’ olduğunu kanıtlayacaktır.

Proje Detayları

– Üç yaşındaki ikizler Hugo ve Lucas Lavoie yeni yeni yürümeye başlamış olan, başını belaya sokmaya eğilimli küçük kardeş ”Gage” rolünde dönüşümlü olarak yer alacak.

– 10 yaşındaki Jeté Laurence kedisi ”Church’’e tapan, tatlı ve hassas küçük kız çocuğu ”Ellie” karakterine hayat verecek.

– Daha önce ”Winchester’’da izlediğimiz Jason ClarkeLouis Creed’’ rolünde karşımıza çıkacak.

John Lithgow’u tuhaf yan komşu ”Jud Crandall” rolünde izleyeceğiz.

Stephen King orijinal filmin senaryosunu yazmıştı. Bu remake’e de katılımı olacağı söylentiler arasında.

– Bu film Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan 1989 yapımı filmin remake versiyonudur.

– Yapılan açıklamalara göre bu remake izleyicilere psikolojik açından daha karanlık, karakter odaklı ve gerçekçi bir hikaye sunacak.

– Filmin ülkemizde 5 Nisan 2019’da vizyona girmesi planlanıyor.

– Kitapta ve önceki filmde mezarlığın adı Pet Sematary olarak geçiyor, ancak doğru yazılışı Pet Cemetery.

– Yazar Jeff Buhler kendi senaryosunun içeriğinden bahsediyor; ”Senaryodaki karakterler bazı trajik kararlar veriyorlar ve korku bu kararların dallanıp budaklanan sonuçlarıyla ilgili. Kitabın doğaüstü yönleri, ürkütücü hayvan mezarlığı ve bu mezarlığa gömülüp ölümden dönen şeylerle birlikte hala var. Ama buradaki asıl korku; Tüm bu şeyler bir aileyi nasıl etkiler? Kendi çocuğunun ölümünü görmek kişiyi ne hale getirir? Ve onu geri getirebileceğini düşünmek? Eğer bu seçimi yaparsanız, bunun sonuçları ne olur? Gelen çocuk aynı kişi mi olacak? Hayat ölümden sonra nasıl normale dönebilir?

Bizim düşündüğümüz şeyler 1980’de çekilen filmden bir hayli uzak ki o döneme özgü belli başlı bazı şeylere tapıyorum; Ramones dinleyip sigara içen bir kamyon şoförü gibi. Ama küçük bir çocuk elinde neşterle gelip ”seninle oynamak istiyorum’’ dediğinde Chucky gibi bir şeye dönüşmüş oluyor. Biz işin bu kısmını değil duygusal yönlerini ele almak istiyoruz. Derinlerde yatan ve keşfedilmeyi bekleyen bolca korku var hala. Karakterlerin iç dünyasına ve duygusal karmaşalarına eğilirsem, saklanmış olan bu korkuların ortaya çıkıp izleyiciyi vuracağını hissettim hep. Bence bu on kat daha korkutucu bir durum.’’

– Yönetmenlerden Dennis Widmyer bir röportajında Zelda karakterinin geri dönmesi konusunda bazı açıklamalarda bulundu; ”Bu karakter kitap için daha uygun ancak bunu söyleyebilirim. Orijinal filmde 21 yaşında kadın giysileri giymiş bir adam bu karakteri oynadı. Kitapta ise hatırlayacağınız gibi 10 yaşında bir kız var. Bizde Zelda’yı en etkileyici şekilde nasıl kullanırız diye düşündük. Bu karakter detayı ürkütücü ve harikaydı evet ama Zelda durumunun gerçekliğini düşünürseniz  bu kendi başına oldukça korkutucu zaten. Onu bir yatak odasında harcamak bu aileyi nasıl etkiliyor? Ve onunla ilgilenen küçük kız kardeşin ablasının hastalığından korkması gibi şeyler. Umuyoruz ki ayakları daha yere basan ve gerçekçi olan korkuları öne çıkarmak bu hikayeyi doğaüstü versiyonundan çok daha dehşet verici bir hale getirir.”

Korkucu için yazan Melis Özak

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.