Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Shawnee Smith

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

29 Mart 2010

2 Adet Yorum

2

shawnee-smith

Tam Adı: Shawnee Rebecca Smith
Doğum: 3 Temmuz 1969 Doğum Yeri: Güney Carolina, ABD.
Eşler: Jason Reposar (1998 – 2003), Christopher ‘Kai’ Mattoon (2005-2006)
Çocuklar: Verve Reposar, Jakson Mattoon
IMDb Sayfası

İyi bir eğitime ve çocukluktan başlayan sahne kariyerine rağmen sadece Saw serisiyle tanınan Shawnee Smith aslında iyi bir şarkıcı da. Henüz 8 yaşında müzikallerle başlayan yolculuğunda müzik, tiyatro, TV ve sinemada çeşitli yapımlarda boy gösteren bu güzel aktristin başarısını, her türlü role uyabilecek değişken oyunculuk yeteneğine bağlamak lazım.

Shawnee Smith, sahnelerden sonra televizyona geçti ve çeşitli dizi ve TV filmlerinde rol aldı. Sinemada ilk küçük çaplı ününü bir remake olan “The Blob” ile kazandı. Buradaki Meg Penny rolüyle “Young Artist Award (1988)”da “Korku ve Gizem Filminde En İyi Genç Oyuncu” dalında aday oldu. Daha o zaman korku filmlerine ne kadar yakıştığı farkedilmiş olmalı. Arada hala “The Shining” gibi televizyon projelerinde yer alsa da sinemaya daha fazla önem vermeye başladı ve “Leaving Las Vegas” ve “Armageddon” gibi büyük yapımlarda küçük rollerde göründü. 1968 tarihli sürreel klasik “Carnival of Souls”un kötü bir remake’inde başrol oynadı. Ülkemizde yayınlanmayan “Becker” adlı uzun soluklu dizideki başrolüyle nihayet şeytanın bacağını kırdı. Yönetmeni James Wan, filminde bir kadın kurbanı canlandıracak aktrist olarak hiç düşünmeden Shawnee Smith’i seçti çünkü kendisi çocukluk aşkıydı. Filmin ismi “Saw (Testere)” idi.

shawnee-smith2

“Saw” sadece bir fenomen olmakla kalmadı, “Amanda Young” rolündeki Shawnee Smith’i korku kraliçeliği tahtına yerleştirdi. İlk filmde, yüzündeki ayı tuzağına benzeyen garip bir mekanizmadan kurtuldu ve Saw’ın elinden salıverilen ilk kurban oldu. Bu yüzden Saw II’de diğer kurbanların işkencelerine maruz kalan eski keş rolüne geri döndü, ana öyküdeki önemli bir kırılma noktasında yer aldı. Bundan sonra, ölümcül hastalığın pençesindeki Jigsaw katilin görevini devralan, negatif bir karakterdi artık. Arada yine büyük bütçeli bir filmde küçük bir rol aldı (The Island).

shawnee-smith1

2006’da “Repo! The Genetic Opera” adlı garip bir kısa filmde, estetik cerrahi bağımlısı bir mirasyediyi canlandırdı. Gösterime sokulmayan, sınırlı gösterimle yapımcıların dikkatini çeken bu filmin uzun versiyonunda yerini maalesef Paris Hilton aldı. Ama olsundu, Saw III yine ortalığı birbirine kattı. 2007’de (asıl Jigsaw olan) Tobin Bell ile birlikte Spike TV Çığlık Ödülleri’nde “En İyi Kötü Karakter” dalında aday gösterildi. 2006’da aday gösterildiği “Chiller-Eyegore” ödülünü nihayet 2007’de kucakladı. Shawnee Smith’in geldiği nokta o kadar sarsılmazdı ki, MTV yapımı “Scream Queens” adlı yarışmada hem sunucu hem de jüri oldu. Yarışmanın birincisi Tanedra Howard, serinin 6. filminde başrol oynayacaktı.

shawnee-smith3

2008’de FEARnet.com için yapımcılığını da yaptığı “30 Days of Night: Dust to Dust”da rol aldı. Direkt video piyasası için yapılan Japon çakması “The Grudge”ın 3. bölümünde başroldeydi. Fakat korku filmlerinden hoşlanmayan ve rol aldığı korku filmlerini izleyemeyen Shawnee Smith, Saw VI’dan sonra Amanda rolünde oynamayı reddetti. Aktristin filmografisindeki korku-gerilim filmleri ise şöyle

I Saw What You Did (1988, TV filmi)
The Blob (1988)
Desperate Hours (1990)
Bombshell (1996)
Face of Evil (1996, TV filmi)
The Shining (1997, TV mini-dizi)
Carnival of Souls (1998)
Saw (2004)
The Island (2005)
Saw II (2005)
Repo! The Genetik Opera (2006, gösterime sokulmadı)
Saw III (2006)
30 Days of Night: Dust to Dust (2008, web mini-dizi)
The Grudge 3 (2009)
Saw VI (2009)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.