Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

Bu Sonbahar Kana Bulanacak!

Korku Sinema

BurçinYapıcı

21 Ağustos 2017

0 Adet Yorum

0

2017 sonbaharı ve dolayısıyla Halloween/Cadılar Bayramı zamanı korku severler için gerçek bir bayram havasında geçmeye aday. Çünkü birçok eski dost bu zamanlarda geri dönerek beyaz perdede korku salmaya ve kan akıtmaya hazırlanıyor! Başta meşhur Stephen King canavarı Pennywise olmak üzere, Jigsaw, Chucky, Leatherface, Creeper ve Annabelle gibi kült karakterler yeni hikayeleriyle hayranlarının karşısına çıkacak. Şimdi kısa kısa bu projelere bakalım…

Annabelle: Creation

Oyuncak bebekler yapan Samuel ve karısı Esther küçük kızlarını trajik bir şekilde kaybeder. Aradan geçen yirmi yıla rağmen yas sürecini atlatamayan aile evlerinin kapısını bir rahibe ve onun nezaretindeki yetim kız çocuklara açar. Ancak ne rahibe ne de kızların sığındıkları bu evde kendilerini bekleyen tehlikeden haberleri vardır: Annabelle!

Gişede büyük başarı sağlayan Annabelle filminin devamı olan Annabelle: Creation’da bebeğin nasıl lanetli bir objeye dönüştüğü anlatılıyor. Başlangıçta Annabelle 2 olarak isimlendirilmesi kararlaştırılan filmin daha sonra Creation ismini almasının sebebi olarak da bu gösteriliyor. Filmin yönetmeni Lights Out ile iyi bir çıkış yakalayan David F.Sandberg. Başrollerde ise epey tanıdık isimlerle karşılaşıyoruz; Anthony LaPaglia (Without a Trace), Miranda Otto (Lord of the Rings), Lulu Wilson (Quija: Origin of the Evil) ve Stephanie Sigman (Narcos). Fragmanlarıyla heyecan uyandıran film 18 Ağustos’ta gösterime girdi.

 

IT

Stephen King denildiğinde akla ilk gelen kitaplardan biri kuşkusuz O’dur. İster kitabı okumuş olun, ister tv uyarlamasını izlemiş hemen hemen herkes korkunç palyaço Pennywise’ı tanır. İşte o meşhur kitap tv uyarlamasından tam yirmi yedi yıl sonra üç part halinde gösterime girmesi planlanan serinin ilk filmi ile Eylül ayında bu kez sinemalarda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Filmin şu ana kadar iki fragmanı yayınlandı. Oldukça ilgi çeken fragmanlar filmin içeriği ile ilgili tam olarak bir fikir vermese de bu kez korku öğelerinin daha ön planda olduğunu görüyoruz. Elbette bunda sinema efektlerinin gelişmiş olmasının ve ayrılan yüksek bütçenin de katkısı büyük.

Filmin yönetmenliği Andy Muschietti’ye (Mama) emanet edilmiş. Yeni filmde en büyük yük Pennywise rolünde izleyeceğimiz genç oyuncu Bill Skarsgard’a düşüyor. Zira dizi uyarlamasında Tim Curry efsane bir performans sergileyerek çıtayı çok yükseklere taşımıştır. Yine tv serisinde çocuk oyuncular başarılı oyunculuklarıyla kalpleri fethetmişti. Özellikle merhum oyuncu Jonathan Brandis Bill Denbrough rolüyle yıldızlaşmıştı. Şimdilik fragmanlarla yetinsek de kısa süre sonra aklımızdaki tüm soru işaretleri cevaplanacak. Görünen o ki palyaço fobisi bir nesli daha etkisi altına alacak.

 

Flatliners

Beş tıp fakültesi öğrencisi ölümden sonra neler olduğuna dair meraklarını gidermek için bazı deneysel çalışmalar yapmaya karar verir. Kısa periyotlarla kalpleri durdurulan öğrenciler bu sayede ölüme yakın deneyimler yaşar. Ancak bu esnada geçmişin hayaletleriyle yüzleşmek zorunda kalacaklarından haberleri yoktur. Üstelik onları bekleyen tehlike sadece bu da değildir. Birçok paranormal olayla karşı karşıya kalan gençler hayatta kalabilmek için mücadele etmek zorunda kalır.

Filmin yönetmen koltuğunda Niels Arden Oplev (Ejderha Dövmeli Kız) otururken, senaryoda Ben Ripley ve orijinal Flatliners’ın senaristlerinden Peter Filardi isimlerini görüyoruz. Elen Page’den James Norton’a zengin bir kadrosu olan film bir de sürpriz bir isim barındırıyor. Orjinal filmde Nelson rolünde devleşen Kiefer Sutherlend yine aynı karaktere hayat verecek. Nelson karakterinin yeniden karşımıza çıkması bize bu filmin tam olarak bir remake değil benzer devam filmi olacağını da gösteriyor. Zaten aktör de bunu destekleyen bir takım açıklamalarda bulunarak meraklarımızı giderdi. Filmin gösterim tarihi 29 Eylül 2017.

 

Leatherface

Leatherface ile kabus dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Önümüzdeki günlerde gösterime girecek olan filmde kötü şöhretli Sawyer ailesinin oğlu Leatherface’in gençlik günlerine tanık olacağız. Leatherface on yıl önce kapatıldığı akıl hastanesinden bir hemşireyi rehin alarak üç arkadaşıyla birlikte kaçar. Kanlı sahneleriyle adından bolca söz ettirecek filmin Amerika’da 20 Ekim’de gösterime girmesi bekleniyor. Filmin yönetmenleri Livide gibi orta ölçekte başarılar yakalamış filmlerde birlikte çalışan Alexandre Bustillo ve Julien Maury. Oyuncu kadrosu ise epey geniş. Stephen Dorff, Elizabeth Banks ve Finn Jones gibi tanınmış oyuncuların rol aldığı film Bulgaristan’da çekildi.

 

Cult of Chucky

Tüm ailesini kaybeden ve akıl hastanesine yatırılan Nica Pierce dört zorlu yılın ardından ailesini Chucky’nin öldürmediğine nihayet ikna olmuştur. Ancak işgüzar psikiyatristinin yeni terapi yöntemini test etmek adına bir Good Guy bebeği ile çıkagelmesiyle işler karışır. Hastanede seri ölümlerin başlamasıyla çaresizliğe düşen Nica’nın yardımına ise Chucky’nin ezeli düşmanı Andy Barclay koşar. Ancak Tiffany’de aşkını korumak için elinden geleni ardını koymaz ve tam da tımarhaneye yaraşır bir kapışma başlar.

Serinin bu filminde eskilerden pek çok karakter yeniden karşımıza çıkarak bizlere bir çeşit nostalji yaşatıyor. Yönetmen koltuğunda da yine tanıdık bir isim olan Don Mancini var. Daha önce de serinin senaristliğine soyunan ve yönetmenlik de yapan Mancini bu filmde iki işe birden imza attı. Alex Vincent yetişkin bir erkek olan Andy Barclay rolünde yer alırken yine eskilerden aşina olduğumuz Brad Dourif Chucky’e sesiyle eşlik ediyor. Çılgın aşığımız Tiffany ise elbette Jennifer Tilly tarafından canlandırıldı. Film Kasım ayında dijital platformlardaki yerini alacak.

 

Jigsaw

Yıllardır sakin olan şehirde her biri zekice planlanmış vahşi cinayetler işlenir. Elde edilen tüm kanıtlar ise tek bir kişiyi göstermektedir; John Kramer. Tabi burada çok önemli bir sorun vardır; Kramer yıllar önce ölmüştür. Polis şimdi bu kopyacı katilin peşine düşer. Serinin sekizinci halkası olan bu filmde klasik olduğu üzere bol bol kanlı sahneler izleyeceğiz. Filmin yönetmenliğini Spierig kardeşler üstleniyor. İlk filmin yönetmeni olan James Wan ve senaristi Leigh Whannell bu filmde yönetici yapımcıyken senaryoyu Josh Stolberg ve Pete Goldfinger birlikte yazdılar. Filmin gösterim tarihi: 27 Ekim.

 

Jeepers Creepers 3

Trish Jenner‘ın kardeşini kaybetmesinin üzerinden 23 yıl geçmiştir.Şimdi bir oğlu vardır ve ona kaybettiği kardeşinin ismini vermiştir. Güçlü ve zengin bir kadın olan Trish’in huzurunun kaçması an meselesidir. Creeper bu kez de oğlunun peşine düşünce amansız bir mücadele başlar. Bu kez savaş eskisinden çok daha kanlı geçecektir.

Serinin hayranları için iyi haber kemik kadronun bozulmamış olması. Victor Salva senarist ve yönetmen olarak projenin başında yer alırken, yaratığa can veren Jonathan Breck‘te bir kez daha Creeper olarak geri dönüyor. Ayrıca ilk filmde ki kardeşlerden Trish rolünde izlediğimiz Gina Philips yeni filmde de yaratığın peşinde olacak. Filmin Eylül ortalarında gösterime girmesi bekleniyor.

 

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.