Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Suspiria

Haberler

KonukYazar

13 Eylül 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Luca Guadagnino
Senaryo: Dario Argento, David Kajganich, Christof Gebert
Tür: Korku, Remake
Yapım: 2018, ABD/İtalya Süre: 156 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6.7/10
OyuncularDakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Chloë Grace Moretz, Angela Winkler, Jessica Harper

Dünyaca ünlü bir dans akademisinin merkezinde bazı esrarengiz olaylar dönmeye başlar. Topluluğun gizemli sanat yönetmeninin rehberliğinde, hırslı genç bir dansçı ve kederli bir psikoterapist bu karanlık girdabın içine çekilir. Bazıları bu korkunç kabusa yenik düşecek bazılarıysa yolun sonunda uyanabilecektir.

Proje Detayları;

– Filmin çekimleri İtalya ve Macaristan’da gerçekleşti.
Dakota Johnson (50 Shades of Grey) ve Tilda Swinton (Only Lovers Left Alive,Snowpiercer) başrolde olacak.
– Orijinal filmin başrol oyuncusu Jessica Harper’da kadroda yer alıyor ancak rolüyle ilgili detaylar açıklanmadı.
– Film 1977 yılında Berlin’de geçiyor.
– Baş rol oyuncusu Tilda Swinton’un açıklamasına göre orijinal yapımın konusundan esinlenilmiş olsa da tamamen farklı bir film ortaya çıkacakmış.
– Söylentilere göre Dario Argento iyi dileklerini iletip orijinal filmin haklarını verdiğini açıklamış ve buna ek olarak hiçbir remake’in onun şaheserini gölgeleyemeyeceğini belirtmiş.
– Filmin müzikleri Thom Yorke tarafından yapıldı.
– Film İngilizce olacak.
– Bu yapım 1977’de Dario Argento tarafından çekilen kült filmin yeni bir uyarlamasıdır.
– Orijinal film ”Three Mothers” üçlemesinin ilk filmiydi. İkinci film ”Inferno” 1980’de son film olan ”La Terza Madre” (The Mother of Tears) ise 2007’de yapıldı.
– Yapımcı firma koltuğunda İtalya kökenli First Sun, Amazon Studios, Frenesy Film Company, Mythology Entertainment ve Memo Films var.
– Amazon filmin dağıtımcılığını üstlendi.

– Yönetmen Luca Guadagnino yapım aşamasında projeyle alakalı bazı açıklamalarda bulundu: ”Korku filmi izlemeyen insanların bile merakını cezbedecek bir şey yapmaya çalıştım. Film suçluluk duygusu ve annelik ile ilgili. Ayrıca orijinal yapımın aksine renkler ön planda değil. Oldukça karanlık, soğuk ve şeytani olacak. Acımasız olmak istedim. Bu film aynı zamanda bir saygı duruşu niteliğinde, çünkü Dario Argento’nun Suspiria’sını izlemek benim için çok özel bir deneyim olmuştu. Biliyorum bu kulağa çok post-modern bir söylem gibi geliyor; ‘filmi izlediğimde hissettiğim duygulara karşı saygı duruşunda bulunmak istiyorum. ..’ Ama düşüncem gerçekten bu. Film benim gençlik hayallerimin bir parçası. Ayrıca annneliğin içindeki korku kavramını bulmak istedim. Bence bu ben 14 yaşındayken kafama takıldı.

Bu Kült filmi tekrar yorumlamasıyla ilgili gelen tepkilere ise ”Hiç kimse Metropolitan Opera’da yeni versiyonunu gördüğümüz La Traviata’dan şikayetçi değildi. Eğer güzel bir şey izlediyseniz söyleyeceğiniz şey bu Traviata’yı asla unutmayacağım olur. Bence bunu düşündüğümüz için kendimizden utanmamalıyız. Metni de film gibi tekrar yorumlayabiliriz. Bakış açımızı bu fikre dayandırarak elimizdeki hikaye ile daha farklı neler yapabileceğimizi düşündük. Elbette önemli filmlerin pek çok remake’i yapıldı özellikle korku türünde. Biliyorum birçoğu berbat.” diyerek izleyicilerin endişesini de anladığını belirtti.

Filme olan yaklaşımını ise şu şekilde anlattı: ”Dario Argento’nun bu filmini izlemek büyürken beni oldukça derinden etkilemişti. Filmin posterini gördüğümde 11 kendisini gördüğümde ise sadece 14 yaşındaydım. Sanırım beni sonsuza dek değiştirdi. Tüm ergenlik dönemim boyunca Argento’ya takıntılıydım. Benim versiyonum 1977 yılının Berlin’inde geçecek bir anne ve annelik kavramıyla ilgili olacak. Anneliğin tavizsiz ve sert gücüyle ilgili. Aynı zamanda kendi iç sesini bulmakla da alakalı. Başlık bu konuları çağrıştıran bir zeminde. Dario Argento’nun filmi kendi döneminin çocuğu gibi görülebilir belki de. Çok naif. Benim versiyonum ise güçlü bir şekilde tarihin belli bir anına 1977 yılına odaklanıyor. Alman edebiyatına ve filmlerine çok yoğun bir ilgim var. Almanya bölündüğü sırada yeni nesil bu suçu kabul edip tanımak ve bu kararı sorgulamak istiyordu. Bu sahte yeni Almanya’dan sonra savaş sorumluluğu reddetmek isteyen babalara karşıydı.

Luca Guadagnino’nun İtalyan La Repubblica gazetesiyle yaptığı röportajda Quentin Tarantino ile ilgili dikkat çekici bir detay var.. ”Quentin Tarantino ile Venedik Film Festivalin’de birlikte yaptığımız jüri üyeliğinden bu yana arkadaşız. Suspiria’yı ona izletmek konusunda endişeliydim fakat tavsiyelerini duymak istiyordum. Filmi onun evinde izledik ve reaksiyonu içimi ısıttı. Filmi heyecanlı bir şekilde izledi ve sonunda ağlayarak bana sarıldı. Suspiria bir korku filmi olmasına rağmen aynı zamanda bir melodram,benim amacım seyirciyi gözlerini ekrandan kaçırmadan korkutmak ve bunu da karakterlerin derinliği ve çekiciliği ile yapmaktı.

– İlk olarak Halloween (2018) ‘in yönetmeni David Gordon Green Suspiria ile ilgileniyordu. Ancak finansal destek bulamadığı için İtalyan yönetmen Luca Guadagnino onun yerini aldı. David Gordon Green konuyla ilgili olarak: ”Suspiria yasal saçmalıklara takıldı. Bu yüzden neler olacağını bilemiyorum. Herkesin çiğ filmler yaptığı korku janrında elegan, çarpıcı ve zarif bir şey yapma düşüncesi beni heyecanlandırmıştı sadece. Ben bunun kontrast bir şey olmasını istedim ama korku filmleriyle ilgilenen kimsenin böyle bir şeye merakı yok şu anda. En azından benim yaklaşımımla ilgilenen yok. Ama belki başka biri bunu yapabilir. Bütün film kafamda, her şey hazır fakat benim versiyonum çok maliyetli. Bir gün ilgili olduğum ve üzerinde çalıştığım bu filmleri yapmak istiyorum ama bu hayalim asla gerçekleşmeyebilirde.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Korkucu.com için yazan Melis Özak

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.