Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

The Nun

Haberler

KonukYazar

27 Ağustos 2018

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Corin Hardy
Senaryo: Gary Dauberman, James Wan, David Leslie Johnson
Tür: Korku, Doğa Üstü
Yapım: 2018, ABD Süre: 96 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: ?/10
OyuncularDemian Bichir, Taissa Farmiga, Bonnie Aarons, Jonny Coyne

Romanya’da kendini manastıra kapatmış olan genç bir rahibenin intihar etmesi üzerine Vatikan durumu incelemesi için son yeminini etmenin eşiğinde olan bir rahibe adayı ile geçmişi oldukça karanlık bir rahibi bölgeye gönderir. İkili birlikte manastırdaki korkunç bir sırrı ortaya çıkarırken sadece hayatlarını değil inançlarını hatta ruhlarını da riske atacaktır. The Conjuring 2′ de izleyiciyi dehşete düşüren Valak adlı kötü ruh yine aynı şeytani rahibe formunda karşımıza çıkar ve manastır, yaşayanlar ile lanetliler arasında korkunç bir savaş alanına dönüşür.

Yapım Aşaması Detayları:

– Yönetmen Corin Hardy son röportajında film hakkında bazı açıklamalar yaptı; ”Senaryoyu okuduğumda yeni bir şeylerin olduğunu görmek çok heyecan vericiydi. Film kurulmuş olan evrenin bir parçası ve bu evrende daha önce görülmüş bir karakterle ilgili ancak bir devam filmi ya da remake şeklinde çekilmedi.’’ diyor ve devam ediyor, ”Pratik efektlerin sevildiği bir dönemden geliyorum. Bu yöntem sadece nostaljik değil, her şeyi gerçek ve hissedilir kılıyor aynı zamanda. Eğer onları kamera önünde aydınlatabiliyorsanız onlar gerçekten oradadır. Onlara dokunabilirsiniz, insanlar onları görebilir ve bu her şeyi çok daha somut hale getirir. Tüm bu efektleri CGI ile de oluşturabilirsiniz ancak gerçekçi bir düzeyde yapılması oldukça zaman alır. Hep söylemek istedim, her şeyi elimizden geldiğince gerçekçi yapalım çekimler, efektler… sonrasında CGI’dan görünmez bir araç gibi faydalanalım. Açıkçası bu evrenin filmleri inanılmaz bir başarı yakaladığı için üzerimizde çok baskı vardı. Ancak yaptığınız işe odaklandığınızda gerçekten bu konu hakkında düşünmüyorsunuz. Sadece filmi mümkün olduğu kadar iyi yapmaya çalışıyorsunuz. Zaten yaptığınız işin kalitesinden, özgünlüğünden ve severek yaptığınızdan emin olduğunuzda herşey iyi gidiyor. Ama eğer bu baskı hakkında düşünmeye başlarsanız o zaman biraz korkutucu olabilir.”

– Senaristlerden Gary Dauberman yapım aşamasında nasıl bir yaklaşım içerisinde olduklarını anlatıyor; ”Biliyorsunuz, James gerçekten çok titiz, bu evrendeki her filmin kendine özgü bir tadı ve anlatım stili olmasını istiyor. Daha önce görülmüş olan şeylerin bir tür tekrarı gibi hissettirmesini istemiyor. Bence The Nun daha önce diğer filmlerde görmediğimiz bazı şeylere yer vererek bu yaklaşımı gerçekten iyi izledi. Filmin çekileceği yer ise hikayedeki karakteristik unsurlar nedeniyle Romanya olmalıydı tabiî ki. Transilvanya’daki bir kale prodüksiyon değeri açısından elde edebileceğinizin en iyisidir. Korkunç bir hayal gibi beliren bu kale, haçlar, mezarlığı kaplamış sis çok atmosferik ve ruhani. Hammer filmleri hakkında çok konuştuk ve bu tarz işlerin etkisi altındaydık. Bence bu türün tesiri filmi farklı ve ayrı bir yere koydu.

– İronik bir şekilde demonik rahibe Conjuring 2’de James Wan için son dakika kararıydı. Başlangıçta düşünülen karakter boynuzları olan şeytani bir figürdü. Ama görünüşe bakılırsa Wan’a bir ilham geldi ve ardından rahibe fikrini stüdyoya sundu. Stüdyonun fikri onaylamasıyla yayın tarihinden sadece birkaç ay önce dijital düzenlemelerle oluşturulup filme eklendi.

– Bu spin-off The Conjuring 2′ deki şeytani rahibenin hikayesinin öne çıkarıldığı bir yapım.

– Bu yapım The Conjuring evreninden çıkan ikinci spin-off filmdir. İlk spin-off Annabelle’di.

– Filmin yönetmenliğini The Hallow’dan tanıdığımız Corin Hardy üstlenmiş.

James Wan sadece yapımcı ve senarist pozisyonunda projede yer alıyor.

Charlotte Hope (Game Of Thrones) şeytani bir varlık tarafından lanetlenmiş olan Rahibe Victoria’yı oynuyor. Jonas Bloquet (Elle) bölgede yaşayan yerli ‘Frenchie’, Ingrid Bisu ise ‘Sister Oana’ rolünde karşımıza çıkıyor.

Bonnie Aarons demonik rahibe rolüyle geri dönüyor.

Demian Bichir (The Hateful Eight , Alien: Covenant) manastırda yaşayan rahibenin gizemli ölümünü araştırmak üzere Roma tarafından gönderilen ‘Father Burke’ isimli rahibe hayat veriyor.

– Filmin starı Taissa Farmiga’yı (American Horror Story) ‘Sister İrene’ rolünde izleyeceğiz.

– Film Romanya’da çekildi.

Korkucu.com için çeviren Melis Özak

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.