İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Top 10: Slasher Filmleri Parti Sahneleri

Korku Listeleri

YasinKarakaya

22 Nisan 2014

2 Adet Yorum

2

Partiler pek çok slasher filmde önemli rol oynar. Bazen partiler katili ateşler (My Bloody Valentine, The Prowler) bazen de insanlar iyi vakit geçirmek için yanlış yerleri seçerler (Killer Party, Hell Night, House on Sorority Row). Bizim tavsiyemiz siz siz olun partilerde sınırları aşmamaya özen gösterin. Yoksa sonuçlar ölümcül olabilir!

10– Freddy vs Jason (2003)parti-sahneleri1

Gençsever iki katilimiz için enerji dolu ahlaksız çocuklar büyük bir tahrik unsurudur. Ormanın ortalık yerinde parti yapan gençler için en büyük talihsizlik ise bu iki namlı katilin aynı filmde buluşması. Gerçi burada Freddy biraz arka planda kalıyor. Bu sahnede rolü kesmek ise -aynı zamanda gençleri palayla fütursuzca kesmek- kristal gölü canisine düşüyor. Alevli malevli parti dedikleri bu olsa gerek!

9– A Nightmare On Elm Street 2: Freddy’s Revenge (1985)parti-sahneleri2

Havuz, mayolu kızlar, sosisli sandviçler, koli koli biralar ve betamax kasetten yükselen gürültü.. Partiyi tamamlamak için tek eksik Freddy’nin teşrifi! O da çok geçmeden fokurdayan havuz suları ve patlayan bira kutuları eşliğinde gerçekleşiyor. Gençlerimizden bir tanesi ise durumu kurtarmaya çalışıyor: ‘Sorunun ne dostum, sana yardım edebilirim!’

8– Strange Behavior (1981)parti-sahneleri3

Bu partideki elemanların yüzde 90’ı 1960’lı yılların televizyon dizilerinden fırlama karakterler gibi giyiniyor. Eğer Lilly Munster’ın Batman’le popo salladığını veya Flying Nun’ın Flintstones ve Jeannie ile sert bir parti yaptığını görmek istiyorsanız bu film tam size göre. Birileri Lou Christie’nin “Lightning Strikes” şarkısını çalmaya başladığında işler kızışıyor. Aslında listedeki diğerleriyle kıyaslandığında bu parti çok yumuşak.

7– Killer Party (1986)parti-sahneleri4

Jennifer, Phoebe ve Vivia bu partiye katılmak için en iyi üç neden. Ne yazık ki partiye katılan diğer herkes salak. House on Sorority Row filmindeki gibi, Killer Party iri bir herifin kızlarla başının derde girmesini anlatıyor. Perili ev şamatası güzel ama bir grup eleman sahte bıçak kavgasıyla partinin atmosferini söndürüyor. Bazı partilerde kadınlar masalarda danseder. Bunda bir kadın tavanda sürünüyor.

6– Terror Train (1980)parti-sahneleri5

Bu partinin iyi yanı trende geçiyor olması o yüzden sarhoş arkadaşlara şoförlük yapmaya gerek kalmıyor. Bu yüzden bulabilirseniz içkileri götürün. Bu tımarhane için Crime grubunun müzikleri biraz yumuşak kalıyor. Ama bedava sihir şovu seyrediyorsunuz. Fıstıklara ekstra ödemek gerekiyor.

5– The Initiation (1984)parti-sahneleri6

Bastırılmış arzuların ortaya çıktığı kostümlü partilerde çok ilginç giysiler giyilir. Zincirli bir adam var, There’s a guy in chains, kiss makyajı yapan kız, kovboy kız, mağara adamı ve bir dakika… bu adam dev bir penis kıyafeti mi giymiş? Buna kim izin verdi? Artı bu grup Refugee grubunun şarkılarıyla deli gibi dansediyor. İçkileri pas geçmek isteyebilirsiniz. Çünkü o kadar zehirli ki yeşile dönüyorlar.

4- My Bloody Valentine (1981)parti-sahneleri7

Beni yanlış anlamayın, Valentine Bluff’taki insanlar iyi insanlar fakat nasıl parti yapılacağını bilmiyorlar. Biliyorsunuz birisi “Hey, hadi gidip şurdaki eski madende biraz gezelim!” diye bağırdığında parti berbat olur. Böyle bir cümle sarf etmenin nedeni ya çok fazla sıcak bira veya çok fazla soğuk kadındır. Kaynamış penislerle yapılmış hot dog burada yiyebileceğiniz en sofistike yemek. Buradaki adamlar mangal yapmaya üşendiklerinden dolayı etleri araba motorunda pişirmek için hurdalıkta araba tamir ediyorlar. Müzik eski AM radyodan çalan müziklerle sunuluyor. Bütün film Harry Warden’ın kasaba halkı parti verirse onları öldüreceği önermesine dayanarak çekilmiş. Ama büyük partiyi gördüğünüzde Harry’nin bir parça abarttığını düşünüyorsunuz. Sakin ol Harry, sıkıntı buradaki insanları senin baltandan daha hızlı bir şekilde öldürecektir.

3– The House on Sorority Row (1983)parti-sahneleri8

İnsanlar bu parti hakkında en çok neyi hatırlıyor? Bir partide kötü seçim yapanlar her zaman gösteriyi çalar. 4 Out of 5 Doctors grubu Pie Theta kızları için etkileyici şarkılarla partiyi canlandırıyor (slasher filmlerdeki çoğu grup genelde sadece 1 veya 2 şarkı çalar). Parti yapabilmek için kızların küçük yaşlı bir kadını öldürmek zorunda kalması çok utanç verici ama herkesin ne kadar eğlendiğini gördüğünüzde onlara hak veriyorsunuz.

2– The Prowler (1981)parti-sahneleri9

Slasher filmlerde genelde önce eğlenenler ölür. The Prowler’daki parti aslında şehirde olabileceğiniz en güvenli yerdir. Bir öğretmen, çocuklara dışarı çıkmanın güvenli olacağı ana kadar içeride kalıp, dans etmelerini ve içmelerini söyler. Punch kasesi parti başlamadan önce sağlam bir içkiyle doldurulmuştur ve Nowhere Fast grubu “Hard Way” ve diğer şarkılarla partiyi sallamaya devam eder. Ta ki Rosemary Killer ortaya çıkana kadar..

1– Hell Night (1981)parti-sahneleri10

Ahlaksızlık kampüste diz boyudur. Islak tişörtler, dev şenlik ateşleri, motorsikletli anneler ve çatılardan sarkan, sarhoş okullu oğlanlar, parti gençlerden birinin evine taşınana kadar gördüğümüz birkaç sahnedir. Evden içeriye girdiğimizde vahşi kıyafetler, güzel kızlar ve daha fazla kargaşa hakimdir. Peki bu neden bir slasher filmdeki en iyi parti sahnesidir? Çünkü parti bittiğinde içeride Linda Blair ve Suki Goodwin’le kilitli kalırsınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.