Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Top 13: Yasaklı Filmler

Korku Listeleri

YasinKarakaya

05 Ağustos 2015

0 Adet Yorum

0

yasakli

Söz konusu kötü şöhretli filmleri (Video Nasties) bilmeyenler için bilgi verelim. Bu filmler, 1970’li ve 80’li yıllarda fazla seksüel ve vahşet dolu bulunduğu için İngiltere’de yasaklanmış olan filmlerdir. Bazı filmler kazara bu listeye girmiş olsa bile “I Spit On Your Grave/Mezarına Tüküreceğim” filmini düşündüğünüzde bu adı taşıyan bir filmin yumuşak sahneler içereceğini iddia edemeyeceğimize göre bu listeye alınması da son derece doğaldır. Aynı şeyler başka filmler için de söylenebilir ve sapkın ya da muhalif filmler arıyorsanız bunları mutlaka izlemelisiniz. Çoğunluğu orta karar filmler olsa da bunlardan bazıları en azından tarihle olan bağları sebebiyle izlenebilir.

Can Evrenol‘un bu filmlerle ilgili yaptığı geniş araştırma için http://www.otekisinema.com/2009/01/video-nasties/

Tolga Demirtaş‘ın ‘Video Nasties’ araştırması için http://iyikotufilm.com/video-nasties/


13- Flesh for Frankenstein (1973)

yasakli1
Flesh for Frankenstein
veya Andy Warhol’un Frankenstein’ı, Frankenstein hikayesinin en garip ve en grafik yorumudur herhalde. Teknik bir başyapıt değildir ama bazı sahneleri çok eğlencelidir. Burada bazı garipliklerle karşılaşırız ve bunlardan bir tanesi de canavarların tasarımındaki genel fikirdir. Film temelde hiper seksüel canavarlarla ilgilidir ve bir şekilde tahrik edicidir. Herkese göre bir film değildir ancak eski bir hikayenin gerçekten garip bir versiyonunu izlemek isteyenler eğlendirici bulabilirler.

 

12- Tenebre (1982)

yasakli2
Dario Argento
’nun en iyi giallo filmlerini çektiği bir dönem vardı hatırlar mısınız? Bunun için 1970’lerin sonlarına ve 80’lerin başlarına geri dönmeniz lazım. Yine de Argento’nun kariyerindeki en iyi dönem için buna değer. Bu adamın kalp çarpıntısına neden olan tansiyon yaratma ve giallonun kralı olarak mide bulandırıcı cinayet sahneleri çekme konusunda muhteşem bir kabiliyeti vardı. Argento’nun diğer filmleriyle benzer olarak (özellikle Deep Red) Tenebre, kariyerindeki en iyi filmlerden bir tanesidir ve listemizde yerini almıştır bu gün çekilen filmlere kıyasla uysal gelebilir. Yine de izlemenizde fayda var ve hali hazırda izlemişken Suspiria, Deep Red ve Inferno isimli filmlere de bakmanızı tavsiye ederiz.

 

11- Blood Feast (1963)

yasakli3
Herschell Gordon Lewis mide bulandırıcı sahnelerin kralıdır ve bu ünvanı hak etmesini bu film sağlamıştır. Başka filmlerde de çalışmıştır ancak hardcore korku filmi hayranlarına H.G. Lewis en çok hangi filmle tanınır diye sorarsanız cevapları Blood Feast olacaktır. Aslında çok kötü bir film ama iç organ, kan ve gore sahneleri izlemeyi seviyorsanız mutlaka bu filmi izlemelisiniz.

 

10- The Last House On The Left (1972)

yasakli4
Wes Craven
1972 yılında bu filmle sinema izleyicilerini adeta felç etmiştir. The Last House on the Left oldukça gerilla havası taşıyan iğrenç ve sadistik bir filmdir. Oyunculardan yapmalarını istedikleri bazı şeyler uç noktadaydı (kurbanın altına çişini yapması için zorlandığı sahne gibi) kumlu sinematik çekim bu kötü sahneleri kuvvetlendirmiştir. Bu film kesinlikle normların dışındadır. Çok dışında. Gösteriminin üzerinden 40 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen The Last House on the Left hala iğrenme ve acıma duygularını eşit derecede uyandırabilmektedir.

 

9- The Burning (1981)

yasakli5
Dürüst olmak gerekirse The Burning filmi diğer kötü yasaklı filmlerle birlikte aynı listede olmayı hak etmiyor. Birkaç iç karartıcı sahnesi var ve yönetmen Tony Maylam kesinlikle içimizi kaldırmaktan korkmamış. Bu film belki de listedeki en grotesk film değil ancak hafife alınır yanı da yok. Aslında sürpriz bir şekilde sağlam bir slasher filmi ama tek bahtsızlığı slasher çılgınlığı döneminde çekildiği için gözden kaçması. Çok sıkı bir hikayesi var (uzun zamandır süregelen bir efsaneden esinleniyor) ve bazı muhteşem ölüm sahneleri içeriyor. Oyuncular size sürpriz yapabilir ve estetik açıdan ilk Friday the 13th filmlerine benziyor.

 

8- The Funhouse (1981)

yasakli6
The Funhouse
ve The Evil Dead aynı düzlemde yer alır. İçindeki birkaç muhalif sahneyle birlikte ikisi de muhteşem filmlerdir ve belki de bu yüzden eleştirmenlerden uyarı almaları gerekirdi ancak kesinlikle kazandıkları karanlık şöhreti hak ediyorlar. Seyyar karnavallar istismara açık yerlerdir çünkü bu tür mobil yerleşkelerde her türlü pislik dönebilir ve Tobe Hooper bu fikrin avantajlarını 1981’de sonuna dek kullanmıştır. Bu filmde Frankenstein maskesi takan deforme bir adamın saf gençleri doğramasını izliyoruz. Daha ne olsun?

 

7- Inferno (1980)

yasakli7
Dario Argento’nun stiline ve ne kadar başarılı olduğuna zaten değinmiştik. Daha fazla söylenebilecek bir şey yok. Sonuçta Inferno filmi Tenebre’ye çok benziyor. Yine de her sahnesi keyif verici. Bu listeye girmeyi hak ediyor mu? Muhtemelen hayır ancak bu öylesine bir film de değil.

 

6- The Toolbox Murders (1978)

yasakli8O matkap. O kahrolası matkap! Dennis Donnelly’nin dolambaçsız slasher filmi kaliteli karakterler veya karmaşık senaryo kısımları üzerine kurulu bir film değildi. Bu film, kapağından fışkıran vahşet nedeniyle koleksiyoncuların rafında yer almıştır. Öncelikle The Toolbox Murders bir istismar filmi olarak düşünülebilir ancak bir güzel özelliği de herhangi bir şekilde komedi unsurları içermese de sıklıkla bir komedi filmi olabileceği hissini uyandırmasıdır. Eğer eski slasher filmlere meraklıysanız buna bir bakmanızda fayda var. Eğlendirici özelliği bakımından kesinlikle Tobe Hooper’ın yeniden yapımına baskın çıkar.

 

5- The Evil Dead (1981)

yasakli9Ne?! Evil Dead yasaklı filmler listesinde mi? Evet… biraz kafa karıştırıcı. Elbette Sam Raimi’nin kült filmi biraz karışık ancak kesinlikle bazı muhalif sahneler içeriyor (esprili bir tarzı olmasına rağmen Cheryl’in ağaç tarafından tecavüze uğraması uzun süre tepki çekmiştir) ancak sonuçta The Evil Dead bu listedeki diğer filmler kadar rahatsız edici değildir. Ash Williams ikonik bir karakter halini almıştır. Film serisi başarılı olmuştur ve halen çeşitli projeler üzerinde çalışılmaktadır. Filmi kimin yasakladığının bir önemi yok sonuçta Ash’i veya onun şeytanlarla talihsiz bir şekilde karşılaşma eğilimini durduramazsınız.

 

4- The Beyond (1981)

yasakli10

Lucio Fulci 1996 yılında vefat etmeden önce korku janrının takipçilerine bir dizi kanlı film bırakmıştır. Aslında kendisi bu gün bilgisayarla yaratılan efektlerin bile yapamayacağı bir şekilde canlandırdığı görsel sahnelerle dünya çapında ünlü olmuştur. En iyi filmlerinden biri ise Gates of Hell üçlemesindeki The Beyond’dur. Filmde tüm iğrenç zombi aksiyonlarını ve görünüşe göre hepsi de kanlı olan bir sürü talihsiz “kazayı” görebilirsiniz. Tekrarlayalım bu Fulci’nin alameti farikasıdır. Birkaç klasik kült filmle başarıyı yakalamıştır ve sonuç olarak hoş olmayan ölüm sahneleri sayesinde bir efsane haline gelmiştir. Kendisi kapkaranlık gökyüzünde bir yıldızdır.

 

3- I Spit On Your Grave (1978)

yasakli11

Affedici olmayan yapımlardan biri daha! Meir Zarchi’nin barbarca bir intikamı ele alan I Spit on Your Grave ekstrem filmlerle ilgili her şeyi yeniden formüle etmiş. Bu filmi izlemesi çok zor ve siz de oturup en az 30 dakikalık bir tecavüz sahnesi içeren bu filmi izleyebilir ve hazmedebilirseniz aynı sonuca varabilirsiniz. Tüm çirkinliği ile I Spit on Your Grave zorlayıcı bir film çünkü bizleri insanların ahlakı ve izleyicileri “eğlendirmek” adına film yapımcılarının ulaştığı sınırları düşünmeye zorluyor. Muhteşem bir film beklemeyin bunu daha çok uyuşmazlığı kaba ve zalim bir şekilde deneyimlemek olarak düşünün.

 

2- Faces of Death (1978)

yasakli12

Faces of Death tüm zamanların en muhalif filmidir (rakip filmler elbette vardır ama onlar da bu listede zaten) Film, güya gerçek şiddet ve infaz görüntüleri içermektedir. İster inanın ister inanmayın ancak bazıları gerçekten “gerçektir” çünkü eski haberlerden derlenmiş görüntülerdir. Fakat büyük çoğunluğu sahtedir. Hatta birkaç sahnesinin sahte olduğu çok barizdir ancak filmin genel etkisi yadsınamaz. İnsanlar 1978 yılında gösterime girdiğinden bu yana bu film hakkında konuşmaktadır çünkü hala çeşitli revizyonlarla yeniden piyasaya sürülmektedir. I Spit on Your Grave ve Cannibal Holocaust filmlerinin çizgisindedir. İyi bir film olmasa da hem farklı bir yapım izlemek hem de bir korku filmi kategorisinde yer aldığı için en azından bir kez görülmelidir.

 

1- Cannibal Holocaust (1980)

yasakli13

İki kelime: Kaplumbağa sahnesi! Cannibal Holocaust filminde muhalif ve rahatsız edici olarak nitelendirilen sahneler vardır ancak bir sahne izleyicilerin aklına kazınmıştır (ve yönetmen Ruggero Deodato da burada çok ileri gittiğini itiraf etmiştir) Bu sahnede gerçek bir kaplumbağaya işkence edilmektedir. Bu sahne karşısında rahatsız olmuyorsanız muhtemelen bir seri katilsinizdir o zaman zaten bu sahne bile sizin için hafif kalır.

 

Video Nasties filmlerinin tam listesi için:
http://www.hysteria-lives.co.uk/hysterialives/Hysteria/slasher_nasties_4.html

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.