Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

Volkan Kutlubay’dan ‘Gölgelerin Peşinde’

Kısa Filmler

YasinKarakaya

24 Nisan 2012

3 Adet Yorum

3

kutlubay

Bir amatör kısa film yönetmeni daha sitemize konuk oluyor. Dostumuz Volkan Kutlubay Korkucu.com’un sıkı bir takipçisi ve yaklaşık 1 yıllık bir zaman zarfında çektiği kısa filmini bizlerle paylaşmak istedi. Şimdi kendi ağzından filmin ayrıntılı yapım aşamasını dinliyoruz.

”Filmin hikayesi aslında 2 sene öncesine kadar gidiyor. Normalde 2 sene önce konuşmuştuk ama o zamanlar yazdığım senaryo uzun metrajdı ve korkudan çok bir çiftin etrafında gelişen mistik olaylara dayanıyordu. Tabii uzun çekmenin zorluğuna, ben ve oyuncularımın kendi işlerinin olmasından kaynaklanan yoğunluk eklenince uzun metraj olayı imkansız hale geldi. Bende senaryoyu yaklaşık 10 dakika sürecek kısa ve aksiyon dolu bir korku filmi senaryosuna çevirdim.  Konu aslında tipik bir hikaye olan bir çiftin hafta sonu için gittiği yazlıkta başına gelenlerden ibaretti ama filmin oyuncuları Meltem ve Güçlü evlenince filmi onların yeni evinde çekmenin daha rahat olacağına karar verdik. Böylece senaryoyu buna göre tekrar elden geçirdim. Filmin çekimlerine tam olarak 1 sene önce başladık. Öncesinde başka çekimler yapmıştık fakat onlar bir önceki uzun metraj senaryoya ait olduğu için onları kullanamadım. Filmin toplam çekimi 1 sene sürdü diyebilirim çünkü yoğunluktan dolayı neredeyse 1 ayda bir toplanıp çekim yapabiliyorduk. Filmin tüm ekibi; yazan ve yöneten olarak ben bir de oyuncularım Meltem Kılıç Koç ve Güçlü Koç’tur. Onun dışında çok yakın arkadaşlarımızda sette bulunup yardım etmişlerdir. Yani filmi toplam 6 kişi çektik diyebiliriz ama bir çok sahnede 3 kişiydik. Filmi Canon 550D kamera ile çektim ve genelde elde çektiğim için çok fazla tripod kullanmadım. Onun dışında gece ışıklandırması için dışı mavi filtreli led ışık kullandım. Filmi çekerken çok ilginç bir şekilde çok doğal çekeceğim ve post produksiyon hiç yapmayacağım diyerek çektim ama planladığımdan çok daha fazla özel efekt yapmak zorunda kaldım. Bu da tabi konunun doğası gereği ya da sahnelerin süslenmesi gerektiği kanısında olduğum içindir. -ki özellikle korku filmlerinde çok fazla özel efekt kullanılmaması taraftarıyım bence bütün atmosferi yok ediyor. Filmi çekerken korkudan çok aksiyon yoğunluklu düşündüm. Klasik anlatım kullanmak yerine, sanki seyirci uzun metraj bir korku filminin son 10 dakikasındaki aksiyon sahnelerini izliyormuşçasına çekmeye çalıştım. Filmi çekerken ekipman kiralamadım aksine kamera, ışık, mikrofon hepsi kendime aittir. Bu ekipmanlar ile makyaj malzemeleri ve diğer harcamaları da katarsak sanırım filmin bütçesi 4000-5000 TL arasıdır.

Çekimler aşamasındaki en büyük şansım filmi çektiğim arkadaşlarımın hem evli bir çift, hem de her ikisinin de korku filmi geçmişi olmasıdır. Güçlü ne kadar “Evil Dead” hastasıysa Meltem’de küçüklüğünden beri “A Nightmare on Elm Street” hayranıdır. O yüzden genelde bir sahneyi çekerken hepimiz o sahnede neyin olması gerektiğini yada çektikten sonra sahnenin olup olmadığını anlıyorduk. Kendimiz çekimlerden tatmin olana kadar çekim yaptık. Geçenlerde hard diske baktım ve 3 saniyelik bir sahneyi sanırım 30-40 kere çekmiş olduğumuzu gördüm. Bunların dışında filmdeki bütün post produksiyon ve özel efekt bana aittir. Özel efektlerin toplam yapım aşaması 2 ay kadar bir zaman almıştır.”

English Title: Catching Shadows
Turkish Title: Gölgelerin Peşinde

An experimental short film about a couple haunted by a visitor at their house.

http://www.facebook.com/shadowsalive

© 2012 Volkan Kutlubay

Written & Directed by Volkan Kutlubay
Visual Effects by Volkan Kutlubay

Cast

Meltem Kılıç Koç
Güçlü Koç

Catching Shadows main theme composed by
Engin Ciğercioğulları

Recorded at J.W. Music Productions.
http://www.facebook.com/groups/jwmusicproduction/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.