Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Wes Craven

Biyografiler

Korku Sinema

GülşahYeğenoğlu

22 Aralık 2010

3 Adet Yorum

3

wescraven1
Korku sitemizde, caaanım yuvamızda bu gün şöyle bir tur attım. Biyografiler bölümünde korku sinemasına veya edebiyatına damga vurmuş isimleri sıralamışız bir güzel. Ama neden bir John Carpenter veya Sam Raimi’den bahsederken Wes Craven hakkında bir şeyler yazmamışız merak ettim doğrusu. Sonra da dedim ki oturma öyle aylak aylak bir şeyler yaz, çiz. İnsanlar bak harıl harıl çalışıyo,üretiyo. Sen ise fıss. Lafı uzatmayalım naçizane Wes Craven hakkında şöyle genel, ufak bir biyografi hazırlayayım dedim. Sonuçta hepimizi zamanında korkutmuş olan ve de korkutmaya (inşallah) devam edecek olan önemli bir yönetmen kendisi.

Bu arada biyografisini yazmaya çalışırken bilmediğim ilginç bazı anekdotlara da rastladım belki bunları içinizde zaten duyan veya bilenler vardır ama ben yine de yazmak istedim.

Wesley Earl “Wes” Craven 2 Ağustos 1939’da Cleveland, Ohio’da dünyaya geldi. Sıkı Baptist kurallarıyla yetiştirildi. Yani yetişkinlerin vaftiz edildiği, kurtuluş için doğruların sadece İncil’de var olduğuna inanan bir inanç sisteminde büyütülmüş. Üstüne de Wheaton College, Illinois’de İngilizce ve Psikoloji okumuş, Johns Hopkins Üniversitesi’nde Felsefe ve Yazarlık alanında yüksek lisans yapmış. Fransızlar nasıl diyor (yanlış yazarsam kusura bakmayın) “Voila!” ortaya filmlerini zevkle izlediğimiz bir yönetmen çıkmış.

Yapıtlarını tek tek sıralamaya lüzum yok sitede hemen her filminin incelemesi zaten mevcut. Yine de belirtmeden geçmeyelim ki biyografimiz tam olsun: A Nightmare on Elm Street efsanesi, The Last House on the Left, The Hills Have Eyes,The Serpent and the Rainbow, Scream, People Under the Stairs yapıtlarından bir kaçıdır.

Seri olarak çekilen veya remake yapılan bazı filmlerde prodüktörlük de yapmıştır.

Bazı filmlerinde ufak roller almıştır ve bir adet drama filmi yönetmenliği vardır (Music of My Heart). Bitmedi, 1999 tarihli Fountain Society isimli bir kitabı da mevcuttur.

Gelelim benim bilmediğim ve şaşırdığım detaylara: Kendisi Beetlejuice’i yönetmek için anlaşmış ama sonradan Elm Sokağı’nın üçüncü filminin çalışmaları için bırakmış. Bu bilgiyi okuyunca acaba kalsaymış bizim bildiğimiz Beetlejuice nasıl bir şey olurmuş doğrusu diye acayip merak ettim. Diary of the Dead’de radyodaki ses kendisine aitmiş.

Ve Scream’de Richard Gere ve talihsiz bir gerbil ile ilgili şehir efsanesine dokundurduğu bir sahne yer alıyormuş. Bunu öğrenen çeşitli ajanslardan eğer bu sahneyi çıkarmazsa bu camiada bir daha asla çalışamayacağına dair tehditler almış.

Wes Craven’ın nice kabuslarımıza girebilecek filmlerle bizleri sonuna kadar korkutmaya devam etmesi dileğiyle…

wescraven2

Not: Malesef bu yazıyı yazdıktan 5 sene sonra büyük üstad Wes Craven 30 Ağustos 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Yerin asla dolmayacak Wes! Huzur içinde yat…

Korkucu.com için yazan Gülşah Yeğenoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.