Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Winchester Evi’nin Gizemi

Özel Dosya

BurçinYapıcı

10 Ocak 2018

0 Adet Yorum

0

Önümüzdeki Şubat ayında gösterime girecek olan “Winchester” 2018’in iddialı korku filmlerinden biri olacak. Filmde Helen Mirren’ın canlandırdığı Sarah Winchester’ın gerçek hayat hikayesinden esinlenildi. Peki daha önce de pek çok kitaba, filme konu olan bu laneti hiç merak ettiniz mi? Filmin gösterime girmesine sayılı günler kala sizler için Winchester dosyasını açtık ve bu yazıyı derledik. Hadi başlayalım:

Sarah Lockwood Pardee 1840’lı yıllarda (kesin doğum tarihi bilinmemektedir.) Amerikalı, zengin bir ailenin yedi çocuğunun beşincisi olarak dünyaya gelmiştir. Pardeeler Mason locasına üyedir ve her bir aile bireyi bu doğrultuda eğitim alır. Sarah henüz 12 yaşındayken Latin, Fransız, İtalyan ve İspanyol dillerine hakimdir. Edebiyata ilgisi büyüktür, Mason şifreleme tekniklerinde ustadır.

30 Eylül 1862 senesinde kendisi gibi New Haven’ın ileri gelen ailelerinden birinin oğlu olan William Wirt Winchester ile evlenir. William babası Oliver ile birlikte çalıştığı Winchester Tüfekleri’nin tek varisidir. Muazzam bir servete sahip olan çiftin tek çocuğu Annie Pardee Winchester 12 Temmuz 1862’de dünyaya gelir. Ancak henüz kırk günlük iken marasmus hastalığına bağlı komplikasyonlar sonucu hayatını kaybeder. Bu Sarah için telafisi olmayan bir kayıptır. Çiftin başka çocukları olmaz. 1880 senesinde önce kayınpederi Oliver Fisher Winchester, bir yıl sonra da eşi William Wirt Winchester’ı kaybeden Sarah artık dul bir milyonerdir. Bazı kaynaklara göre eşinin ölümünü takip eden süreçte Mason öğretilerinde kendini geliştirmek için uzun bir Avrupa turuna çıktığı söylenir. Bu gezide gördüğü mimari eserlerden, labirentlerden esinlenen Sarah dönüşte kendine San Jose kırsalından sekiz odalı bir çiftlik evi satın alır ve San Fransisco’daki şaşaalı hayatını geride bırakarak 1884’te buraya yerleşir.

Buraya kadar her şey kulağa normal gelse de Sarah’ın hikayesinin bir de arka yüzü var. Eşinin ani kaybı Sarah’ı çok üzer ve depresyona sürüklenen kadın kendini avutmak yahut kaybettiği yakınlarıyla iletişime geçmek için medyum ve falcıların kapılarını aşındırmaya başlar. Diğer yandan Sarah Winchester ailesinin lanetli olduğuna ve peşindeki kötü ruhların onu öldüreceğine inanmaktadır. Sık sık ruh seansları düzenler. Yine böyle bir günde Boston’dan gelen ünlü bir medyum olan Adam Coons ile tanışır. Adam ona tüfekle öldürülenlerin ruhlarının asla huzura eremeyeceğini söyler. Dönemin silah piyasasını elinde bulunduran aile yüzlerce Amerikan yerlisinin ölümünden dolaylı olarak suçludur. Korkan Sarah Winchester lanetten korunmanın yollarını arar. Medyum ona inşaatın hiç bitmeyeceği bir ev satın almasını önerir. Çünkü ruhlar böyle evlerde barınamamaktadır. Sarah bunun üzerine San Jose’daki sekiz odalı çiftlik evini satın alır ve her şeyi geride bırakarak buraya yerleşir. Taşınır taşınmaz ilk icraatı çok geniş bir araziye sahip olan evin çevresini dışarıdan görünmesini engelleyecek çitler ile kapatmak olur. Ardından tam otuz sekiz yıl boyunca haftanın yedi günü yirmi dört saat devam edecek olan inşaat çalışmalarına başlar. Sarah 83 yaşında kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğinde evde 160 oda, 40 merdiven, 1257 pencere, 467 kapı ve tam tamına 47 şömine bulunmaktaydı. Bu merdivenlerden bazıları hiçbir yere çıkmıyordu yahut kapılar duvarlara açılıyordu. Büyük bir oda içinde daha küçük bir oda yer alıyordu veya bir gardrop kapısından evin gizli bölümlerine geçiş yapılabiliyordu. Kimi kapılar normal iken kimileri sadece bir çocuğun geçebileceği boyutta tasarlanmıştı. Bina içinde sadece Sarah’ın bildiği bölümler de mevcuttu. Ev tam bir servete mal olmuştu. Sadece içindeki eşyalar bile hazine değerindeydi. Evin her yanı gizemli şifreler, mesajlar ve sembollerle kaplıydı. Örneğin balo odasında bulunan Tiffany pencerenin iki kanadına William Shakespere’in II. Richard oyunundan soneler işlenmiştir. “These same thoughts people this little world.

Bir labirenti andıran ev türlü gariplikle doludur ve bunların hepsini Sarah Winchester kendi tasarlamıştır. Kimi kaynaklara göre eve taşındıktan sonra da ruh çağırma seanslarına düzenli olarak devam etmiştir. Her gece saat 02:00’de kötü ruhların evi ziyaret ettiğine inanır, onları uzak tutabilmek için bir çan kulesi inşaa ettirir ve her gece düzenli olarak çalınmasını emreder. Sarah uyumak için her gece farklı bir yatak odası seçer. Böylece ruhları kandırabileceğini, onu bulmalarını engelleyebileceğini düşünür. Hiçbir yere çıkmayan merdivenler ve kapılar da yine kötü ruhları kandırabilmek içindir. Şömineler ise ruhların çıkıp gidebildiğine inanılan kapılardır. Sarah’ın ölümünden sonra ev tarihi eser kapsamına alınır ve ziyaretçilere açılır. Ev mimari açıdan son derece gariptir. Diğer yandan ısıtma sistemi ve asansörler çağının çok ilerisindedir. Büyük bir bulmacaya benzeyen evi tamamen keşfedebilmek ise oldukça zordur. Zira en son 1975’te içinde iki sandalye ve eski hoparlör bulunan bir oda keşfedilmiştir. Odanın kapısı üzerinde 1910 tarihi yazılı olan bir anahtarla kilitlenmiştir. Yüksek ihtimalle varlığı unutulan odanın öylece bırakılıp ve üzerine yeni bir oda inşaa edildiği düşünülmektedir. Yıllar içerisinde bu evle ilgili bir çok efsane ve hayalet hikayesi türemiş, paranormal araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Elbette diğer tüm doğaüstü fenomenler gibi bu da kuşkuya açık olaylardan biridir. Zira Sarah Winchester’ın hayatını detaylı bir şekilde inceleyen uzmanlar onun herhangi bir medyum ile görüştüğüne dair hiçbir kanıta rastlamamıştır. Winchester Tüfek Fabrikası’nı kapatmayıp veya devretmeyip faaliyetlerine devam ettirmesi de böyle bir lanete de inanmadığına delil olarak sunulmaktadır. Bu uzmanların teorisine göre Sarah Winchester’ın bu devasa evi yaptırmasının tek amacı, içine Masonluğa dair şifreler gizlemektir. Ev onun bir çeşit sanatsal bulmacasıdır ancak düşünüldüğünün aksine büyük gizemler de barındırmaz. Yine de halk mitlere inanmayı sevdiği için lanet hikayesi hala popülerdir ve ev ziyaretçilerle dolup taşar. Daha önce Stephen King’in senaryosunu yazdığı Rose Red Konağı filminin de esin kaynağı yine Winchester evidir. Ev ve Sarah ile ilgili bir çok kitap da mevcut. Ev ile ilgili bir de internet sayfası mevcut. Oradan arzu ettiğiniz tüm fotoğraflara bakabilir, evin tarihini inceleyebilirsiniz. Helen Mirren’lı Winchester filminin de etkisiyle bu hikaye daha uzun zaman iş yapacak gibi duruyor. Meraklılarına şimdiden iyi seyirler dileriz.

Kaynak:

http://thetruthaboutsarahwinchester.com/
https://www.google.com.tr/amp/s/www.historicmysteries.com/the-winchester-mystery-house/amp/

Mansion Tour

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.