Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı Mı Olacak?

Korku Kitap

YasinKarakaya

09 Mart 2017

0 Adet Yorum

0

Fantastik, bilimkurgu, korku ve çizgi romanı aynı potada eritmeyi başaran Yabani Dergi‘nin 10. sayısı çıktı. Bu sayı ile Yabani Dergi yayın hayatında sona mı geldi?..

yabani

Yazar ve çizer Devrim Kunter’in önderliğinde çıkan dergi, 10 ayda bize onlarca farklı hikaye sunmakla kalmadı okuyucuları pek çok yazar ve çizerle de tanıştırdı. Ülkemizde yapılması zor bir şeyi yaptı ve genele değil özele hitap ederek zihinlerde yer kaplamış hikayeleri, çizgileri okurlarla buluşturmayı başarmış.

Maalesef okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde riskli bir işe girişip, daha önce pek çok yayının da başına geldiği üzere Yabani Dergi de bu sayıyla son kez okuyucularla buluşabilir. Dilerseniz Yabani Dergi’nin 10. sayısındaki önsöze birlikte bakalım!

Bir itirafla başlayalım, çizgi roman dergimizi ucuz fiyatla satarak çok kişiye ulaşma fikrimiz başarısız oldu. Der­gimizde değişikliğe gitmemizin başlıca sebebi bu. Öte yandan Yabani`nin diğer hedefi farklı yazarları mızı ve çizerlerimizi yayınlamaktı. 10. sayı itibariyle 79 yerli yazar ve çizeri konuk ettik. Türkiyede farklı çizgi romanlar ve hikâyeler yazıldığını, çizildiğini göstermeye çalıştık. 10. sayımız özel bir sayı olsun istedik. Bize ilham veren, edebiyatın ve çizgi romanın fantastik dünyasına bizi çeken insanların öykülerini çizgi roman­laştırdık ya da onların ürettiği eserlere göndermelerde bulunan çizgi ro­man ve illüstrasyonlar yaptık.

“Cthulhu’nun Çağrısı” H.P. Lovecraft’ın yarattığı korku dünyasının mihenk taşı olan hikâyesini, Dost Körpe’nin çevirisi, Ömer Tunç’un çizimleriyle okuyacaksınız.Edgar Allan Poe’nun “Kuzgun” şiirini Kutlukhan Kutluçevirisiyle Hakan Duman yorumladı.

Kafka’nın “Dönüşüm”ü, Vedat Çorlu çevirisiyle Orhan Mertin stilize anlatımını birleştirdi. Tolkien’in “İstif’ şiiri, Niran Elçi çevirisiyle ve A. Gökhan Gültekin çizimle­riyle sunuldu. Ömer Seyfettin’in “Beyaz Lale”si ise Devrim Kuntertarafından çizgi romana uyarlandı.

Bu sayımızda sadece uyarlamalar değil, sevdiğimiz yazarlara, karakterlere atıf yapan iki çizgi roman daha var.

“Ünlü Yazarların Kesilmiş Elleri”, Göktuğ Canbaba’nın hikâyesinden Eren Arık’ın çizdiği bir uyarlama.

“Dr. Frankenstein” Devrim Kunter’in yazdığı, Bora Örçal’ın ilk bölü­münü, Özgür Yıldırım’ınikinci bölümünü çizdiği bir klasik edebiyat kahramanları geçidi.

Bu sayıdaki illüstrasyonlar sırasıyla; Ayşe İrem Aktaş, Sibel Bozkurt, Ayşe­gül Sınav, Koral İlhan, Tamer Poyraz Demiralp, Yasin Karakaya, Ethem Onur Bilgiç, Mehmet Özen, Aykut Aydoğduve Ahmet Uzun’a ait.

Kapağımız Hakan Arslan’dan, arka kapağımız İsmail İnceoğlu’ndan.

Bu sayının oluşmasında bu değerli kitapları yayınlayan ve çizgi romanlaş­tırmamız konusunda desteklerini esirgemeyen İthaki ve DeliDolu yayın­larına teşekkür ederiz.

Bu sayı hepimiz için önemli, hep birlikte Yabani’nin devam edip etmeye­ceğine karar vereceğimiz sayı olacak.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…

Yabani Dergi’nin 10. sayısını Yay-Sat bayiileri ve Arkadaş Kitabevi, Kitapsan, Metro, Dost, D&R Nezih Kitapevi, Ekspres Kipa, Özdilek, Real, Ersan, Remzi Kitabevi, Ilkim, Makro Market, İnkilap Kitabevi, Şok, Kiler Gida, Üçler, Kipa mağazalarında bulabilirsiniz.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.