Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Zavallı Bir Denizci: Richard Parker

Özel Dosya

BurçinYapıcı

20 Mayıs 2017

1 Adet Yorum

1

richard-parker-01

1884 senesinde Avusturyalı bir milyonere ait Mignonette isimli geminin genç İngiliz mürettabatı olan Richard Parker bunun ilk ve son açık deniz yolculuğu olacağından habersizdi.

Gemi toplam dört mürettebattan oluşuyordu; birinci kaptan Thomas Dudley, ikinci kaptan Edwin Stephens, tayfa Edmund Brooks ve talihsiz kamarot Richard Parker. Mignotte de tıpkı Richard Parker gibi ilk seferine çıkarken işler ikisi içinde pek yolunda gitmiyordu. Kaptan Dudley tecrübesiz kamarottan hiç memnun değildi ve seyir defterinde Parker için “Zavallı bir denizci” ifadelerini kullanır.

richard-parker-02

Tarihler 5 Temmuz 1884’ü gösterirken bir fırtına kopar ve karadan bin altı yüz mil açıktaki gemi sadece beş dakika içinde batar. Mürettebat sandala binerken Parker yüzeceklerine inandığı erzak ve su fıçılarını denize atar ancak hepsinin batmasıyla yiyecek sıkıntısına düşerler. Kaptan Dudley son anda iki konserve şalgam kurtarır ancak bu kadar az erzakla dört yetişkin erkeğin uzun zaman thomas-dudleyhayatta kalabilmesi mümkün değildir. Bir kapta az da olsa yağmur suyu biriktirirler. Kaptan Dudley yanında olan çakısının da yardımıyla bir kaplumbağa yakalamayı başarır. Hayvanın kanını içip etini yerler. Şiddetli fırtına sandallarını giderek ileri sürüklerken susuzluğa dayanamayan Parker deniz suyu içmeye başlar. Zaten güçsüz bir denizci olan Richard hastalanır ve bilinci yarı kapalı hale gelir. Dudley’e göre yağlı kaplumbağa eti ve tuzlu su genç kamarotun durumunu iyice kötüleştirmiş, aklını kaçırmasına sebep olmuştu. Diğerlerinin de durumu pek iç açıcı değildi. Günden güne bitkinleşiyor ve sinirleri yıpranıyordu.

Denizcilerin böylesi zorlu şartlarda hayatta kalmak için yamyamlık yapmak zorunda kalmaları bilinmeyen bir şey değildi. Bu tarz durumlarda çöp çekerler ve kısa çöpü çeken kişiyi öldürürlerdi. Ancak Mignonette mürettabı için böyle bir kumar gereksizdi. Zaten hasta olan Parker’ın bu zorlu koşullara daha fazla dayanamayıp öleceğine inanıyorlardı. Sonuç olarak 24 Temmuz günü genç kamarotu öldürmeye karar verdiler. Bu karar alınırken en çok zorlanan isim Edmund Brooks olmuştu ve talihsiz genç boğazı kesilerek öldürülürken sandalın olabilecek en uzak köşesine kaçmıştı. Akan kanı tıpkı kaplumbağanın ki gibi bir kaseye doldurur ve kana kana içerler. Vicdanen huzursuz olan Brooks bile bu ziyafete kayıtsız kalamaz.

richard-parker-05

29 Temmuz’da, adını kurban ettiği çocukların etlerini yiyen acımasız Aztek kralı Montezuma’dan alan SS Montezuma adlı gemi onları bulana kadar, yani beş gün boyunca genç Richard Parker’ın eti onları hayatta tutmuştur. Kurtarıcıları olan gemi yaklaşırken ne cesedi ne de utançlarını gizlemediler. Geminin Alman asıllı kaptanı bedenden kalanları yaktırır ve külleri denize savrulur. Falmouth’un Cornish limanına demirlemelerinden kısa süre sonra kaptan Dudley ve mürettabatı tutuklanır ve mahkemeye çıkarılırlar.

Halk, Times’da yazılan haberleri okuduğunda dehşete düşer ancak tuhaf bir şekilde bu üç denizciye sempati de duyarlar. Yargıç bile Dudley’in cesaretinden etkilenmiş gözükür. Yasal olarak ise bunun planlı bir cinayet olması davayı zora sokuyordu. İngiliz yasaları bu durumda katıydı ve jüri halkın desteğine rağmen insaflı olunması kaidesiyle üç adamın da idamına karar verdi. Ancak yüksek mahkeme kararı reddetti ve altı ay ağır iş cezasına çevrildi.

richard-parker-06

Cezalarını tamamlayan adamlar hem birbirlerinden hem de toplumdan uzaklaşarak inzivaya çekildiler. Söylentiye göre Edwin Stephens aklını kaybetti, Edmund Brooks ise hayatı boyunca zihinsel karışıklıklarla baş etmek zorunda kaldı. Yeni bir hayat kurmak için Avusturalya’ya yerleşen Thomas Dudley ise hıyarcıklı vebadan ölene kadar Parker’ın kız kardeşi için ailesine para gönderdi.

Bu hüzünlü hikayeyi bambaşka bir boyuta taşıyan şey ise bu olaylar gerçekleşmeden tam kırk altı sene önce eşsiz yazar Edgar Allan Poe tarafından neredeyse birebir kaleme alınmasıdır. Arthur Gordon Pym’in Hikayesi” adıyla basılan kitapta uzun süreli mahrumiyetlerinin ardından kimi öldüreceklerine dair çöp çeken gemisi batmış dört denizci anlatılır. Kısa çöpü çeken zaten en zayıf halka olan Richard Parker adındaki kamarottur. İki gencin isminin aynı olması ve hikayelerinin benzerliği bugün hala çözülememiş bir gizemdir.

richard-parker-031884 yılında Fallmouth’da sergilenen olayın yaşandığı cankurtaran sandalı

Buraya kadar bahsedilenler belki bir çoğunuz için tanıdık gelmiş olabilir ancak talihsiz kamarot Richard Parker’ın hikayesi burada sona ermiyor. Poe’nun hikayesi ve Parker olayı arasındaki benzerliği ilk keşfeden kişi talihsiz gencin akrabalarından Nigel Parker’dır. 5 Mayıs 1974’te The Sunday Times’a bununla ilgili bir mektup yazar ve ilgilerini çekmeyi başarınca yazısı gazetede yayınlanır. Öte yandan Nigel’ın babası Keith, Richard’ın hikayesinin radyo draması için iyi bir konu olduğuna karar verir ve bu hikayeyi profesyonel bir yazarın yazması için özetini çıkarır. Yazarın parasını karşılayabilmek için bir yayın evinde kitap eleştirileri yazmaya başlar. Adama posta ile yollanan ilk kitabın adı Mignonette’nin Batışı” idi. Bir kaç hafta sonra da kısa oyunlar koleksiyonundan “The Raft” isimli bir oyunun eleştirisini yazması istendi. Bu çocuklar için yazılmış bir komediydi ve endişe verici bir yanı yoktu ancak kitabın kapağı içindeki hikayeden bağımsız olarak tasarlanmıştı ve genç bir çocuğu tehdit eden üç adam resmedilmişti.

İlerleyen günlerde de Parker ile ilgili garip tesadüfler devam etti. 1993 yazında Richard Parker’ın akrabalarından olan ve Geçmiş Yaşam Terapisi” adıyla ülkemizde de yayınlanan kitabın yazarı Craig Hamilton Parker’ın babası, üç İspanyol öğrenciyi evinde konuk ediyordu. Akşam yemeğinde kızlara Parker’ın öyküsünden bahsetti. O sırada televizyonda yerel bir kanalda da bu olaydan bahsedilince sohbet birden durdu. Bay Parker sessizliği bozmak için ne zaman talihsiz kuzeninden bahsedilse tuhaf bir tesadüfün gerçekleştiğini söyledi. Tesadüfe göre kim bu hikayeyi dinlerse o gün içinde yamyamlık ile ilgili bir konu mutlaka karşısına çıkıyordu. Özellikle bu son duydukları şey üç kızı da afallattı. Çünkü o gün akşam yemeğinden önce hepsi birbirlerinden ayrı gezintiye çıkmış ve üçü de Poe’nun bu hikayesinin olduğu aynı kitaptan satın almıştır.

richard-parker-tombstone

Richard Parker’ın Southampton yakınlarındaki Pear Teee Churchyard’da anısına dikilmiş sembolik bir mezar taşı vardır. Mezar taşında trajik hikayesine üstü kapalı bir şekilde değinilir:

Gemisi Mignonette’nin batması üzerine tropik denizlerdeki bir sandalda yaşadığı 19 gün süren dehşetli sıkıntılardan sonra, 25 Temmuz 1884’te, denizde ölen 17 yaşındaki Richard Parker’ın saygıdeğer anısına.

“Her ne kadar beni katletse de,ben ona güveniyorum.”Job XIII:15
“Ya Rab,onlara bu günahı yükleme.” Resuller VII:60

Kaptan Dudley ölene kadar oradaki aileye mezar taşını temiz tutmaları için ödeme yapmıştır. Aile ondan para almaktan öyle utanç duyuyordu ki taşı sadece gece vakti temizliyorlardı. 1930’larda mezarlıktaki en parlak taş olarak kabul edilmekteydi. Ancak kaptanın ölümünden sonra taşın bakımı biraz ihmal edilir. Southampton Belediyesi 350 poundluk bir bağış yapınca taş yenilenir.

Yazar Craig Hamilton Parker büyük büyük kuzeninin hikayesini Kasım 1996’da önce The Fortean Times’da ve daha sonra Sunday Telegraph’da yayınladı. Richard Parker tesadüflerinin sık sık hikayeyi okuyanların da başlarına geldiğini bildiğinden başlarından geçenleri ona yazmalarını istedi. Bu tesadüflerin ilki de yine kendi başına geldi. Makalenin yayınlandığı gün The Fortean Times aldı ve birlikte okumak için kardeşi Ian’ın evine uğradı. Orada kuzeni Angela ve hukuk öğrencisi olan erkek arkadaşıyla karşılaştı. Richard Parker davası İngiliz yargısında ses getiren, emsal kabul edilen bir dava olduğu için avukat adayı olan gencin ilgisini çekeceğini düşünen yazar dergiyi ona uzatır. Hikayeyi okuduktan sonra o gün çalışmakta olduğu kitabı masanın üzerinden alır ve onlara gösterir: Yamyamlık ve Kaba İnsan. Craig gelmeden hemen önce bu kitapta okuduğu son sayfa ise hala önünde açık olarak duran Yargıç Baron Huddleston’ın, Richard Parker’ın Dudley ve Stephens tarafından yenilmesiyle ilgili kararıdır.

Makaleyi okuyan başkaları da benzeri rastlantılar yaşadıklarını bildirirler:

• Kocam ve ben Guesney’de tatildeydik ve St. Peter Limanı’ndaki Normandiya Dükü Otelinde kalıyorduk. Makalenizi okurken bardaki bir masada oturuyordum ve masanın üzerindeki oyma, batan gemiyi ve aynı çocuğun kaderini betimliyordu. Bu hikayeye hayli şüpheci bir biçimde yaklaşıyordum ve iki yerde de görünce gözlerime inanamadım.

Bir diğer rastlantı hikayesi ise Carlton Morgan tarafından gönderilir:

• Makaleyi okuduktan sonra, kendisiyle yasal bir anlaşmazlık içinde olduğu işvereni Mr.Dudley’e bir mektup yazmasında ona yardımcı olmamı isteyen bir arkadaşım telefon etti. Yasal konumumuzu kontrol etmek için mektubu civardaki bir danışma merkezine götürdük. Görüşmede arkadaşıma Dudley’in kabul edilebilir yasal prosedürü hiçe saydığı söylendi. Sonra kahve içmeye gittik ve patron sınıfının düşünce yapısıyla ilgili bir tartışma hasıl oldu. “Sanırım yasaları önemsememek onun kanında var.” dedi arkadaşım. “Bu adam atalarına çekmiş ve onlardan biri de çöp bile çekmeden, kamarot Richard Parker’ı yemekten içeri giren bir gemi kaptanıymış…”

Greg Smith tarafından gönderilen bir diğer hikaye:

• İlginizi çekeceğine inandığım bir tesadüf hikayesi de benden. Bu hafta lokal kütüphaneye uğrayıp okuduğum kitapları iade edip yenilerini aldım. Ödünç aldığım kitaplardan biri de sizinkiydi. Kitabınızdaki vakalar bir hayli ilgimi çekti. Ancak beni özellikle cezbeden kısmı tesadüflerle ilgili olan bölümdü çünkü kütüphaneye iade ettiğim kitaplardan birinin adı “The Custom of the Sea” idi ve Mignonette enkazından sağ kurtulmayı başarmış denizcilerin hikayesini anlatıyordu.

Richard Parker kısacık ömrüne ne kadar anı sığdırdı bilemeyiz ama hazin ölümüyle hafızalarda yer ettiği muhakkak. Söylenenlere bakacak olursak genç kamarotun hikayesinden ne zaman bahsedilse ilginç bir tesadüf yaşanıyor. Öyleyse bu yazıyı okuduktan sonra çevrenize iyi bakın kim bilir belki de Parker’ın size de söylemek istediği bir şey vardır.

Kaynak:
Geçmiş Yaşam Terapisi / Craig Hamilton Parker
psychics.co.uk/blog/strange-coincidences/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Burçin Yapıcı

Tüm Yazıları
Korku türü ile 6 yaşındayken bir cuma gecesi izlediği Elm Sokağı Kabusu ile tanıştı. O günden sonra çocukluğunun büyük bir bölümünü Freddy Krueger'a aşık olarak geçirdi. Korku filmlerine olan tutkusu diğer ebeveynlerin aksine annesi tarafından her zaman teşvik edildi ve birlikte sayısız defa korku film izlediler. Sadece korku sinemasına değil Korku Edebiyatına ve Paranormal olaylara ilgi duyan Burçin sıkı bir Stephen King hayranıdır. Aynı zamanda film ve eski fotoğraf koleksiyonu yapmaktadır.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.