Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Zemin Kat

Kısa Filmler

Fatih Yürür

16 Haziran 2014

0 Adet Yorum

0

zeminkat1

“Canı akıp giderken ellerinin arasından, soluk alıp vermeye devam etti. Her soluktan, aldığı canı saçıyordu zemine. Ciğerlerini son bir defa havayla doldurdu ve ellerinin arasından kayıp giden son damlanın ardından her şeyin normale döndüğüne dair o bilindik sanrıya kapıldı. ‘İşte benim hikâyem burada başlıyor… Tam da seninkinin bittiği yerde!”

Zemin Kat, Fatih Yürür’ün bundan birkaç yıl önce temellerini atmaya çalıştığı sıfır bütçeli kısa film çalışmalarının derleneceği ZeroProp adındaki projenin ilk meyvesi. Her ne kadar proje süreç içerisinde rafa kaldırılmış olsa da, Zemin Kat, tamamen bu mantığın etkin kılındığı bir kısa metrajlı mahsul. Totalde teknik imkânsızlıkları ve düşük bütçenin dezavantajlarını kotarabilme atölyesi olarak bile değerlendirilebilir.

Başlangıç aşamasında Fatih Yürür ve Şeref Umut ikilisi ile emekleme aşamasını geride bırakan proje, tahmin edilenden çok uzun ve sancılı bir sürecin ürünü olsa da hızlı bir şekilde ardının getirilmesi düşünülen bir çalışmanın ilk adımı. Aslında filmi doğrudan bir ekip toplama çalışması olarak düşünmek de pekala mümkün! Yunus Emre Şahin, Sinan Adıgüzel ve Ömer Faruk Özdemir’in de projeye dahil olmasıyla, uzun sürede emekleyen proje yavaş yavaş ayağa kalktı ve işin en sancılı taraflarından biri olan “asansör arama” laneti baş gösterdi.

Son olarak da kemik kadroya oyuncu Mehmet Beşir Yıldırım’ın da katılmasıyla birlikte, artık lanetli olduğuna inanılan ve hiçbir zaman çekilememiş filmler çöplüğüne kısa yoldan postalanacak olan film yavaş yavaş ayağa dikildi. Faal olarak kullanılan bir servis asansöründe yaklaşık 36 saat süren çekimlerin ardından da ekibin asıl baş ağrısı çektiği evre olan post prodüksiyon aşamasına geçildi. Post prodüksiyon sürecindeyse, filmin müziklerine imza atan İbrahim Burak Avcı ve İllüstrasyon çalışmalarıyla projeyi daha renkli hale getiren Atilla Saffet Türkoğlu projeye dahil oldu. 3 ay gibisinden pek çok uzun metrajlı film için bile kafi sayılacak bir kurgu sancısının ardından “içe sinmemiş kısa film projeleri” ligine transfer olan Zemin Kat, ekibin ilk nazar boncuğu olarak kısa film severlerin beğenisine sunuldu!

Zemin Kat / Ground Floor from Fatih Yürür on Vimeo.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Fatih Yürür

Tüm Yazıları
1987 yılının, diş takırdatan bir Şubat gecesinde, garip bir kapsül ile dünyaya düşmüştür bu kişi. Nitekim yıllar sonra gerçek ailesinin dünyalı olduğunu, uzaylılar tarafından kaçırıldığını anlayacak, ama uzaylıların iyi tarafını alıp, kalan bütün enerjisi dünyalı olmaya harcayarak gezegen hayatına adapte olacaktır. Üniversite yıllarına kadar neler yapıp ettiği ile ilgili hafızasında net anılar yoktur (atmosferin yan etkisi) fakat yirmili yaşlarının civarını fazla hızlı yaşamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Tasarımı öğrenimi gördüğü süreçte, kah müziğe dadanarak, kah sinema üzerine yazılar yazarak, kah grafik tasarım işine bulaşarak, kah da çizgi hikayeler kaleme alarak oradan oraya savrulmuş ve bünyesi karman çorman olmuştur. Hangi kulvarda olursa olsun hikaye anlatmayı sever, kitleyi bulursa coşar, bulamazsa da kalbi kırılır ama hissettirmez. Sinemanın, müziğin, edebiyatın, mizahın, çizgi romanların ve tiyatronun her türünden tarifi tanımsız bir keyif alması, bilinen en önemli özelliklerindendir. Aynı “demokratik tavırlarını” yeme-içme alışkanlıkları, giyim kuşam ya da İngiliz usulü mimari tasarımlar konusunda gösterememesi ise büyük bir talihsizliktir.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.